

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Letenské sady Letenské sady navazují na západní straně na Chotkovy sady a táhnou se mez Letenskou plání a nábřežím Vltavy až k ulici Františka Křížka. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B.Wünschera aj.Braula.Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch. V letech 1867 – 1919 byly pojmenovány jako sady korunního prince Rudolfa. Současný název byl zaveden v roce 1919.Letenské sady poskytují kouzelný výhled na řeku Vltavu a na Prahu. Najdeme zde Hanavský pavilón, nejstarší kolotoč v Evropě, několik plastik další. Díky přemostění Chotkovy ulice lávkou umožňují snadný přístup do Chotkových sadů a dále na Pražský hrad.Návštěvník Letenských sadů nalezne občerstvení, v budově zvané Letenský zámeček, která byla postavena v roce 1863 ve stylu italské předměstské vily podle projektu Ignáce Ullmanna jako výletní restaurace. Nedávno dobře zrekonstruovaný objekt má dvě restaurace, kavárnu, stylové salonky a velkou zahradu s altánem. V těsné blízkosti zámečku stojí historická rarita nemající v Praze obdoby. Je to přes 100 let starý podlahový kolotoč, karusel. Kolotoč byl vyroben již v roce 1891 a umístěn sem o 3 roky později. Bohužel pokud je náhodou v provozu nevyhrává přitom již historický orchestrion, protože jej v roce 1994 někdo odcizil. Dominantou západní části sadů je tento pavilon zvaný Hanavský, sloužící jako restaurační zařízení. Sem na toto místo byl postaven v roce 1891. Po dobu zemské jubilejní výstavy stával na Pražském výstavišti. Pavilon mimo sklo a výplňové zdivo je celý z litiny. Sloužil pro prezentaci výrobků Komárovských železáren knížete Hanavského, odtud také jeho jméno. Ještě před skončením výstavy ho kníže Hanavský daroval městu Praze. Dar byl s díky přijat, rozebrán a znovu postaven zde. Pavilon je nejen významnou uměleckohistorickou ale i technickou památkou.
Doporučujeme
Muzeum Rožďalovice Rožďalovice jsou sice malým městečkem, ale přesto se mohou pochlubit nebývalým počtem slavných rodáků či osobností zde žijících. Mezi nejvýznamnější patří zakladatel českého knihtisku Jiří Melantrich z Aventýna a významný pedagog G. A. Lindner. Nejenom jim, ale i mnoha dalším je věnována Pamětní síň rodáků a přátel Rožďalovic, která se nachází ve druhém patře budovy bývalé školy.Návštěvník se zde seznámí s početnou galerií významných rodáků a přátel Rožďalovic, s historií a tradicemi města. Přičemž největší prostor je věnován Melantrichovi a Lindnerovi. Pamětní síň byla vybudována Pedagogickým muzeem J. A. Komenského a otevřena roku 1977.
Stálá expozice
Významní rodáci Rožďalovic.
Pamětní síň rodáků a přátel Rožďalovic je spravována Polabským muzeem v Poděbradech.
Doporučujeme
Informační centrum Hlučín Turistické ifocentrum poskytuje turistické informace, informace o ubytování ve městě a okolí, informace o institucích, obchodech, službách a podnikatelských subjektech, kulturních, společenských a sportovních akcích, propagační materiály, letáky, brožurky, jízdní řády... Otevírací doba Po - pá: 8:30 - 12:00, 13:00 - 17:00Ne: 9:00 - 11:30, 14:00 - 17:00
Doporučujeme
Doerellova vyhlídka Vyhlídkové místo se nachází na vrchu Výslunní (364 m.n.m.) a z tohoto důvodu se jí také někdy říká, Výslunní vyhlídka. Své jméno má podle malíře Ernesta Gustava Doerella, který přenášel zdejší výhledy na svá plátna. Je odsud polokruhový výhled východním směrem na protější vrcholky Českého Středohoří (Plešivec, Deblík, Kamýk, Lovoš a další).
Místo je přístupné značenou odbočkou.