

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Židovský hřbitov Vamberk Židovský hřbitov ve Vamberku se nachází u ulice Jánova na severním okraji města.
Údajně byl hřbitov založen před rokem 1673, doložen je až roku 1688. Rozšiřován byl postupně v letech 1753, 1806 a 1820. Na ploše 3.557 m2, která je korytem malého potoka rozdělena na dvě části se nachází asi 500 náhrobků barokního a klasicistního typu, s hebrejskými, německými a českými nápisy z let 1700-1940. Hřbitov je bez obtíží přístupný.
Doporučujeme
Rozhledna Biskupská kupa Biskupská kupa (889 m) je zdaleka viditelná hraniční hora, která se tyčí nad městečkem Zlaté hory. Biskupská kupa se jí říká proto, že měla ukazovat kde bylo rozhraní biskupství Olomouckého a Krakovského. Historie vyhlídkových staveb na jejím vrcholu je značně pestrá. Už kolem roku 1875 nanosil na Biskupskou kupu místní hodinář Antonín Wolf kameny, z nichž vytvořil vyvýšený bod. O pár let později místní sekce Moravskoslezského sudetského horského spolku rozhodla zde postavit dřevěnou rozhlednu. Světlo světa spatřila v roce 1890 a vžilo se pro ní jméno pyramida. Měla totiž podobou třináctimetrového komolého jehlanu. Kousek od rozhledny byla pro turisty postavena dřevěná chat, nesoucí jméno Rudolfova. Rozhledna vydržela jen do roku 1896, kdy ji strhnula vichřice. Tato smutná událost odstartovala okamžité snahy o její znovu vystavění, tentokráte již v kamenné podobě. Stavitelem se stal zednický mistr Werner z Janovic, dostala jméno po císaři Františku Josefovi I. a první turisté se mohli po kraji rozhlédnout 26. srpna 1898. Je to mohutná, 19 metrů vysoká oválná věž, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 metrů. V průběhu válečných konfliktů sloužila vojákům, nejčastěji jako pozorovatelna. Po válce zájem o ní upadal a neudržovala se. Časem byla díky blízkosti k hranicím uzavřena a na její ochoz byl umístěn televizní vysílač. Rudolfova chata zanikla úplně. Rozhledna se dočkala znovuotevření až v roce 1996 a o dva roky později, sto let od uvedení do provozu, i generální rekonstrukce. V současnosti se o věž stará Klub přátel Zlatých Hor a pověřenou osobou je pan Petřík. Je otevřena celoročně o víkendech, v letní sezóně každý den. Výhled sice komplikují vzrostlé stromy, ale lze z ní vidět celý masív Jeseníků.
Doporučujeme
Zámek Šilheřovice Nedaleko Ostravy v obci Šilheřovice stojí uprostřed rozsáhlého anglického parku zámek z konce 18. století.
Historie zámku
Šilheřovice jsou poprvé zmiňovány roku 1377, kdy je držel Mikuláš Mšan. Ve druhé polovině 16. století drželi panství páni z Vrbna a do této doby je datována i zdejší renesanční tvrz. V roce 1647 prodala Barbora Perpetua, hraběnka z Ursenburku, šilheřovské panství jezuitské koleji v Opavě. Začátkem 18. století patřilo Hlučínsko včetně Šilheřovic pod vládu habsburské monarchie. Po slezských válkách mezi Marii Terezií a pruským králem Fridrichem II. se území Hlučínska dostalo pod nadvládu Pruska.
Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 se panství stalo majetkem náboženského fondu, od kterého jej koupil Fridrich Eichendorf. Ten zde po roce 1787 nechal snad na místě zpustlé tvrze postavit nový zámek v romantickém historizujícím slohu. V roce 1845 koupil pruský královský tajný rada Salomon Meyer, svobodný pán z Rothschildu panství Hlučín a spojil tak panství Šilheřovice, Ostrava, Annaberg, Zabelkow a Petřatin. Šilheřovice držel rod Rothschildů až do roku 1938. Po 2. světové válce byl zámek využíván pro výchovu a vzdělávání dětí a mládeže. Následně zde bylo hornické učiliště a od roku 1967 do dnešní doby zde jsou vychováváni kuchaři, číšníci, cukráři, řezníci a prodavači a také kadeřníci. V současné době zámek obhospodařuje Střední odborné učiliště a Hotelová škola. Také se zde pořádají společenské akce, oslavy, svatby, recepce i plesy.
Dispozice zámku
Zámek Šilheřovice je trojkřídlá, jednopatrová stavba s mansardovou nástavbou. Při dvorní straně je u každého křídla vedlejší stejně vysoká budova s bohatě zdobenou fasádou. Celý objekt tak získává tvar písmene E. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, kde se nachází kašna, bazén se sousoším, zámecká oranžerie, založená pro pěstování ananasovitých rostlin, Lovecký zámeček z konce 19. století a Mléčnice. V zámecké oranžerii dnes sídlí golfový klub a park hostí také jedno z nejrozsáhlejších golfových hřišť v ČR. Lovecký zámeček a Mléčnice slouží dnes jako restaurace. V parku jsou také rybníky a zámecké Evelinino jezero.
Zámek je zrekonstruován a slouží ke společenským akcím.
Tipy na výlet
V Hlučíně najdete evangelický kostel, Muzeum Hlučínska nebo zámek Hlučín. Vydat se můžete i na zámek Velké Hoštice, na zříceninu hradu Přerovec, zámek Raduň nebo rozhlednu Landek. V Ostravě najdete celou řadu dalších památek a zajímavostí, jako je těžní věž dolu Jindřich, Hornické muzeum OKD Pod Landekem, zámek Zábřeh v Ostravě, obytný dům Oblouk nebo horní kolonie jámy Ignát. Navštívit můžete také mnohé galerie, jako je Galerie výtvarného umění, Ostravské muzeum, Muzeum citer nebo Pivovarské muzeum. Dále zde narazíte na Kunčický bludný balvan, kostel sv. Pavla nebo na Alžbětinskou kapli.
Ubytovat se můžete v Hlučíně nebo v Ostravě.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Třebotov Židovský hřbitov se nachází na východním okraji obce, nedaleko značené cesty vedoucí od Černošic.
Poměrně rozlehlý židovský hřbitov byl založen někdy po roce 1761. Areál byl po druhé světové válce silně devastován a tak na ploše 5.844 m2 je dnes dochováno jen něco okolo 100 náhrobků či jejich torz. Z márnice a původní brány zbyly jen zbytky. Hřbitov je tak volně přístupný.