

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rešovské vodopády Rešovské vodopády se nachází zhruba 7,5 km jihozápadně od Rýmařova. Říčka Huntava zde vyhloubila hluboký kaňon s několika vodopády. Ten nejvyšší má 10 m a nejlepší scenérie vodopád poskytuje při vyšších průtocích. Romantické zhruba 1 km dlouhé údolí je turisticky přístupné po chodnících, lávkách a žebřících.
Doporučujeme
Kaple sv. Barbory u Buchlova Kaple sv. Barbory postavená ve stylu moravského manýrismu stojí asi 3 km severozápadně od Buchlovic.
Původní kaple zde zřejmě stála už ve 13. století, prní písemná zmínka o ní je z roku 1412. Během let chátrala a v posledních letech své existence už také nepostačovala kapacitně. V roce 1672 byla postavená nová prostornější kaple v pozdním moravském manýrismu v období mezi renesancí a barokem. Stavba vznikla nákladem tehdejšího majitele panství Hanuše Zikmunda Petřvaldského. Jako autor je uváděn císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla, ale také Jan Křtitel Ern. V roce 1896 musela projít náročnou opravou poté co ji 25.6.1896 poškodil úder blesku. Shořely všechny střechy a padající zvon prorazil stropní klenbu nad hlavním oltářem. V roce 1910 byla rozšířena Josefem Schaniakem. Ve zdejší přilehlé poustevně žil ještě počátkem 40. let 20. století poslední poustevník Rudolf Šorm.
V interiéru se nachází hlavní oltář z přelomu 17. a 18. století, který sem byl přenesen ze zrušeného velehradského kláštera. Postraní oltáře jsou barokní sv. Zikmunda a sv. Ludmily. Dále pak zlacená barokní kazatelna, obrazy s portréty členů rodiny Berchtoldů a náhrobky. Nejstarší náhrobek je z roku 1580, patří Anně Švíkové z Lukonos. Nejcennějším náhrobe patří Zikmundu II. a Josefíně Berchtoldovým, zdobí jej terakotový reliéf Madony s Ježíškem. Pod kaplí jsou uloženy ostatky majitelů panství Petřvaldů, Berchtoldů a také mniši řádu sv. Františka, kteří se o zdejší kapli starali. Ve spodní části kaple se dochovaly gotické kamenické části z původní kaple.
V sousedství kaple měl začátkem 18. století vzniknout klášter trinitářů. Za tímto účelem sem dokonce přicestoval jejich zřízenec. Bohužel zde zakrátko onemocněl a zemřel. Zřejmě možná to bylo příčinou proč nakonec nebyl klášter postaven. Dochovaly se pouze základy objevené při archeologickém průzkumu a zbytky klenutého sklepa v jihozápadní části svahu.V současné době se sem konají poutě dvakrát ročně na svátek Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie.
Doporučujeme
Skalní hrad Střmen Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují.
Historie hradu
Zakladateli hradu byli páni ze Skalice, kteří vlastnili také nedaleký Adršpach a hrad Vízmburk. Své jméno získal zřejmě podle jejich erbu, na němž byl vyobrazen třmen. Hrad je uveden v Majestas Carolina krále Karla IV., jinak je v písemných pramenech uváděn výjmečně. Kolem roku 1362 je v držení Tase z Rýzmburka. Hrad často střídal majitele a obecně se soudí, že se nakonec stal jedním ze sídel loupeživých rytířů. V roce 1447 byl hrad vyloupen a rozbořen Slezany. V roce 1534 je v zemských deskách uváděn jako zbořený a v roce 1607 dokonce jako pustý zámek. Písemnosti uvádějí, že stavebního materiálu z hradu bylo použito při stavbě obydlí vesnice Třmeny (od roku 1836 Kamenec).
Podoba hradu
Podstatná část hradu byla upravena ze skalního masívu. Také hradní věž tvořil upravený a otesaný skalní útvar se zářezy pro usazení trámů, na kterých ležely dřevěné pavlače a můstky. Menší skalku před skalní věží zabral opevněný srub spojený s věží dřevěným mostem.
Dnes hrad připomínají jen otesané skalní stěny, zářezy pro trámy a zbytky schodů. Na nejvyšší skále, kde stávala hradní věž je dnes upravená vyhlídková plošina, poskytující rozhled na Adršpašsko-teplické skály. Přístup sem vede nejdříve novějším ocelovým schodištěm a posléze již starším železným žebříkem. Výstup s ohledem na větší množství schodů je trochu náročnější.
Tipy na výlet
Vydat se odsud můžete třeba na skalní hrad Skály, Adršpašské jezírko, Adršpašské skály nebo Adršpašskou ozvěnu. Křížový vrch Vám nabídne rozhled po okolí. U Police nad Metují můžete navštívit skalní bludiště Ostaš, skalní puklinu Sluj českých bratří nebo městské muzeum.
V Teplicích nad Metují najdete i ubytování.
Doporučujeme
Divadlo Hybernia Divadlo Hybernia se nachází v centru města, v Paláci U Hybernů . Hlavním repertoárem divadla jsou muzikály.