

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Jestřebí Zříceniny hradu Jestřebí na dominantním pískovcovém skalním útvaru nad stejnojmenou vsí.
Krátká historie hradu
Hrad vznikl ve druhé polovině 13. století a po značnou část doby své existence byl majetkem pánů z Dubé. V 15. století byl několikrát dobýván. Na počátku následujícího věku počal chátrat a před polovinou 16. století byl již pustý.
Dispozice hradu
Staveništěm hradu se stal charakteristický skalní blok se základnou užší, než byla horní plocha. Dnešní stav je díky velkým destrukcím částí této skály v 19. století pouze torzem původního. Plocha hradu se výškově rozpadala do dvou úrovní. Na nižší dnes vstoupíme novogotickým točitým schodištěm, vestavěným do bývalé studny. Nad jejím vyústěním se doposud dochovala prostora s dražemi pro upevnění konstrukce rozměrného šlapacího kola, pro něž musela být vysekána odpovídající dutina. Protože vysoké, strmé až kolmé stěny skalního suku poskytovaly dostatečnou ochranu, nebyla na jejich okraji stavěna hradba v pravém slova smyslu, ale pouze parapetní zeď s cimbuřím, dosud částečně dochovaná, lemovala i věžovitý skalní blok, vypínající se nad úrovní nižší části hradu. Ta ho obíhala ze třech stran formou úzkého ochozu. Do této vyvýšené části, z níž dnes existuje pouze bizarní střep, bylo zasekáno několik světniček.
Areál hradu Jestřebí je volně přístupný.
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vypravit na barokní zámek Stvolínky, zámek Nový Berštejn, zříceninu hradu Starý Berštejn, tvrz Jiljov, zříceninu hradu Chudý hrádek nebo zříceninu hradu Vítkovec. V Kravařích najdete expozici lidového bydlení.
Ubytování najdete přímo v Jestřebí.
Doporučujeme
Autobusová zastávka Malešické náměstí (Malešická) Autobusová zastávka Malešické náměstí v Malešické ulici slouží pro přepravu ve směru Hrdlořezy, Žižkov, Strašnice.Pojmenováni je odvozeno přilehlého stejnojmenného Malešického náměstí.Autobusová zastávka je součástí pražské hromadné dopravy, kterou tvoří trasy metra, městských autobusů a tramvají. Zahrnuje i Petřínskou lanovku, lanovku v pražské ZOO a přívozy přes Vltavu. Dopravní spojení má téměř každá pražská ulice, každé náměstí, či nábřeží.Zabezpečuje přesuny po Praze jak Pražanům, především do zaměstnání, tak návštěvníkům Prahy, turistům. Jejím prostřednictvím mohou navštěvovat pražské památky, divadla, koncerty, výstavy, muzea, kluby, fitcentra apod. Díky ní mají zabezpečenou dopravu i hotely a jiná zařízení poskytující v Praze ubytování, jako například priváty, kempy, botely, hostely, turistické ubytovny, ale i podniky nabízející pohostinství, jako jsou restaurace, kavárny, jídelny, pizzerie, pivnice, cukrárny apod.Prostřednictvím pražské hromadné dopravy je tak dostupná veškerá kultura, kterou Praha svým obyvatelům a návštěvníkům nabízí, stejně jako její jedinečná architektura, příroda, zábava a další nepřeberné množství historických, kulturních, duchovních a přírodních hodnot. A to 24 hodin denně!
Doporučujeme
Rozhledna Nisanka V říjnu roku 2006 byla na severním okraji obce Nová Ves nad Nisou zkolaudována nová telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Věž se zděnou spodní částí (do výšky 9 m) jehož nosnou část tvoří montovaný trubkový stožár o průměru 2,4 m má výšku 35 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 m, kam vede 126 schodů a který poskytuje kruhový výhled do okolí. Pro veřejnost byla věž otevřena v květnu roku 2007.
Doporučujeme
Pražská brána - Vysoké Mýto Vstup do města zajišťovaly tři brány z nichž tato s názvem Pražská je ve své dispozici nejzachovalejší, chybí je ale předbraní. Do velké věže vysoké 48 m se dá stále vstoupit pouze po točitém schodišti malé věže přes můstek nad branou. V malé věži je k vidění prastarý typ klenby tzv. přečnělkové. Zde každá cihla přesahuje cihlu níže položenou, čímž se prostor postupně uzavírá. Dnešní podoba pochází z roku 1883 kdy byla puristicky restaurována.
Věž je v sezonně přístupná veřejnosti a slouží hlavně jako vyhlídková.