Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Historie hradu Hrad, jehož úkolem bylo střežit obchodní stezku do Žitavy založili v průběhu prvé poloviny 14. století páni z Biberštejna. Roku 1433 byl hrad dobyt husitským hejtmanem Čapkem ze Sán a později kolem roku 1467 se jej na krátko zmocnili pánové z Donína. Na počátku 16. století byl Hamrštejn se zdejším panstvím připojen k Frýdlantu. Neobývaný Hamrštejn byl ponechán svému osudu a zpustl. Čas a povětří hlodalo na jeho zbytcích a kus po kusu spádaval ze strmého hradiště. Asi největší sesutí hradu se událo 9.9.1882. Tehdy se sesul velký kus hradby a s rachotem, který trval asi 5 minut, spadl po velkých či menších kusech ze strmé stráně. Přesto se do dnešní doby dochovala docela významná část hradu. Dispozice hradu Pro stavbu hradu byla vybrána skalnatá homole, z níž vystupují dva vrcholy. Na obou těchto vrcholech vznikly věže netypických půdorysů. Menší nepravidlně okrouhlá a větší čtyřúhelná se zaoblenými rohy, která byla zároveň obytnou věží. K obvodové hradbě mezi oběma vrcholy byla přiložena větší dřevená obytná stavba. Do dnešní doby se zachovaly zbytky věží, nejvíce té větší obytné, a zbytky obvodové hradby. Hradní zřícenina je volně přístupná. Tipy na výlet Vydat se můžete na kamenný útvar Bílé kameny u Jítravy, Krkavčí skály, zříceninu hradu Roimund nebo navštívit zříceninu hradu Starý Falkenbur a zříceninu hradu Grabštejn. U obce Chrastava najdete repliku venkovského velmožského sídla - Curia Vítkov. Ubytovat se můžete v Liberci.
Přibližně kilometr severně od centra Nepomuku, při silnici do obce Klášter můžeme vidět na levé straně most zvaný „Červený“.Jeho jméno je prý odvozeno od bitvy z roku 1450, které se někde v tomto prostoru udála. Setkalo se zde vojsko Jednoty Strakonické s Jednotou poděbradskou (příznivci Jiřího z Poděbrad). Bitva to byla prý tak ukrutná, že most v těchto místech se zbarvil do ruda. Je to ale jen legenda, tento současný most, tuto událost zažít nemohl, byl vystavěn v 70. letech 17. století. I tak ale svoji současnou barvou po rekonstrukci, dělá čest svému jménu.
Dřevěný kostelík pocházející z konce 17. století nebyl postaven zde v Kunčicích, ale v podkarpatské obci Hliňanka. Z této obce jej zakoupil pane Šebela ředitel Báňské a hutní společnosti v Ostravě. Údejně za něj zaplatil zhruba 24.000 Kč, ale šlo spíše o účat za dopravu rozloženého kostelíka. Tady v Kunčicích byl opět složen, drobně opraven a zprovozněn kolem roku 1931. Jako první obřad se zde konala svatba Šebelovy dcery s hrabětem Larischem. V 80. letech 20. století prošel kostelík náročnou opravou, při které byl navíc zvednut a opatřen podezdívkou. Dřevěný kostelík s krytým ochozem má tři nejstejně velké věže, které označují tři původně oddělené části. Původní kněžiště dnes slouží jako sakristie, loď má téměř čtvercový půdorys s pyramidální dřevěnou klenbou. Naproti kruchtě se nachází bohatě vyřezávaný ikonostas.
Doporučujeme
Ukřižování Krista
Mozaiku vytvořila M. Foesterová podle kartónuv K. svolinského z roku 1939.