

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
náměstí Jiřího z Poděbrad Náměstí Jiřího z Poděbrad vzniklo v roce 1896. Bylo pojmenováno na počest českého krále Jiřího z Poděbrad na náměstí Krále Jiřího. V roce 1948 byl tento název rozšířen na náměstí Jiřího z Poděbrad
Doporučujeme
Kamenný dům - Kutná Hora Nejznámější kutnohorský dům stojí na Václavském náměstí. Kamenný jak se mu říká, pamatuje již dobu před husitskou, po tomto období jsou stopy ve sklepeních a mázhauzu. Výstavba dnešního domu započala v roce 1489 kdy byl v majetku rodiny Kroupů a jeho stavbu iniciovala její člen Prokop. V závěru 19. století byla ještě stavba puristicky upravena. Později se stal sídlem muzea, dodnes je zde část expozice muzea stříbra.
Dům zaujme hlavně svoji fasádou s výrazným arkýřem, trojúhelníkovým štítem, ve kterém se nad římsou nacházejí dva rytíři v náznaku turnaje a v jeho špici sedící Madona s dítětem a po jejích stranách Adam s Evou.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Bradlec Historie hradu a jeho časté dobývání
Hrad byl založen před rokem 1322 rodem Markvarticů. Již před rokem 1322 byl v držení Markvarta z Jíkve a následně Půtou z Turgova. Roku 1417 byl dobyt vojsky krále Václava IV., neboť zde sídlil zemský škůdce Vaněk z Jenštejna. Už za čtyři roky byl dobyt znovu, kdy se ho zmocnil Čeněk z Vartemberka. Následně císař Zikmund daroval hrad Hynkovi Krušinovi z Lichtemburka, ale v roce 1442 jej musela opět dobývat zemská hotovost, neboť zde bylo sídlo loupežníků. Posléze se zde střídali různí majitelé. Okolo poloviny 16. století byl hrad již pustý.
Podoba hradu
Vlastní jádro hradu bylo protáhlého lichoběžníkového půdorysu. Na nejvyšším místě stávala čtverhranná obytná věž, ke které z obou stran přiléhaly valeně zaklenuté stavby. Na protější straně stával palác z něhož vystupovala polokrouhlá bašta. Tato část hradu byla postavena z lomového kamene a vyzděna pískovcovými kvádry. Ze tří stran bylo vlastní jádro hradu obklopeno předhradím, z něhož není mnoho známo.
Arál hradní zříceniny je volně přístupný. Do dnešní doby se zachovaly zbytky obytné věže, hradeb a polokrouhlé bašty.
Tipy na výlet
V okolí najdete zříceninu hradu Kumburk, zříceninu hradu Kozlov, vlastivědné muzeum v obci Železnice nebo vystoupit na rozhlednu Tábor u Lomnice nad Popelkou.
Ubytovat se můžete v Lomnici nad Popelkou.
Doporučujeme
Zámek Přerov Renesanční zámek Přerov leží přímo centru tohoto hanáckého města.
Hrad jako předchůdce
Na místě původního slovanského hradiště byl na přelomu 11. a 12. století vybudován středověký hrad. V 2. polovině 13. století, za Přemysla Otakara II. po založení města v JZ části hradiště byl vybudován gotický hrad bergfritového typu s velkou okrouhlou věží. Od počátku plnil strážní i obrannou funkci důležité křižovatky obchodních cest a brodu přes řeku Bečvu. Královským (později markraběcím) majetkem zůstal Přerov do roku 1413, kdy jej dal poprvé do zástavy Václav IV. pánům z Tvorkova. V husitských válkách se o hrad několikrát bojovalo a v roce 1487 jej získali Pernštejnové. V 90. letech 15. století se konala přestavba v pozdně gotickém stylu.
Přestavba na renesanční zámek
Za Vratislava z Pernštejna, v 60. letech 16. století, byl hrad zcela přestavěn v renesanční zámek. K dalším úpravám došlo za Karla st. ze Žerotína mezi lety 1612-1615, kdy přerovský zámek získal dnešní podobu. Byl rozšířen přístavbou 2. patra, v zámeckém příkopu byly postaveny renesanční konírny. Poslední majitelé zámku Magnisové souhlasili s využíváním objektu jako sídla městských úřadů a v roce 1918 ho prodali městu Přerovu. Poté sloužil už jen jako kanceláře, úřednické byty a škola. V letech 1928 – 1930 proběhla generální oprava celého objektu a byly v něm umístěny sbírky Městského muzea a Muzea Komenského.
Expozice
V současnosti si návštěvník může prohlédnout rozsáhlé historické sbírky entomologické, mineralogické a národopisné, pamětní síň A. Mervarta a J. Bajáka, expozici Jan Blahoslav a čeští bratří, památník J. A. Komenského, školní třídy ze 17. století, z doby Rakouska – Uherska, 1. Československé republiky a z 50 let 20. století. Muzeum Komenského v Přerově patří k nejstarším svého druhu na světě. Bylo založeno v roce 1888 Františkem Slaměníkem a později spojeno s Městským muzeem, které vzniklo v roce 1902.
Podoba zámku
Přerovský zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova kolem nevelkého nádvoří. Objekt je ze 3 stran obklopen příkopem, přes nějž vede na SV straně kamenný most ke vstupnímu portálu. V JZ křídle stojí třípatrová okrouhlá věž, která byla při rekonstrukci v roce 1997 nově zastřešena a nabízí návštěvníkům vedle pěkné vyhlídky na město a okolí taky expozici Tajemství tónu zvonu a Veduty Přerova. V JV křídle jsou zachovány pozdně gotické architektonické články, v přízemí a zčásti v 1. patře je možné vidět renesanční klenby. Na zámeckém nádvoří se pravidelně pořádají koncerty komorní hudby a jiné kulturní programy.
Tipy na výlet
Navštívit můžete větrný mlýn Rymice a soubor lidových staveb Rymice. O něco jižněji najdete Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, které patří na Seznam UNESCO. Za návštěvu stojí i renesanční zámek Chropyně, rozhledna Vitčice, zámek Tovačov, zámek Hrubčice, zámek Plumlov, zříceninu hradu Otaslavice nebo lázně Skalka.
Ubytovat se můžete v Prostějově.