Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Regotizovaný kostel sv. Kateřiny stojí při centrálním velvarském náměstí. Poprvé je připomínán roku 1337, později upravován kolem roku 1487, kdy byla patrně zvýšen loď kostela. Následovaly úpravy po požáru v roce 1580, barokně obnoven v letech 1692-1694 a ve 20. století regotizován do dnešní podoby.Stavba je jednolodní s protáhlým pětiboce uzavřeným presbytářem. Na severní straně stojí mohutná hranolová věž s barokní bání a lucernou. Loď je sklenutá síťovou klenbou, velmi hodnotný je pak interiér sakristie. Ta je sklenuta křížovou klenbou s hruškovitými žebry. Kromě toho tu byly v 70. letech objeveny a v letech 1992-1994 rekonstruovány nástěnné fresky. Na severní stěně je to Ukřižování Krista, západní stěně skupina šesti apoštolů se sv. Petrem a Pavlem, východní stěnu zdobí sv. Bartoloměj a sv. Ondřej, jižní pak další dva apoštolové. Barokní hlavní oltář pochází ze třetí čtvrtiny 18. století a je doplněn sochami R. Prachnera.
Doporučujeme
Zřícenina tvrze Tichá
Malebná zřícenina gotické tvrze stojící u rybníka se nachází na jihovýchodním cípu dnes již téměř pusté vsi Tichá v okrese Český Krumlov. Areál tvrze je volně přístupný. Historie tvrzi Tvrz Tichá byla vystavěna v průběhu první poloviny 14. století a je pravděpodobné, že nikdy nebyla sídlem samostatného zboží, nýbrž byla součástí panství Velešín a později panství Nové Hrady. První písemnou zmínku o tvrzi máme již z roku 1360, kdy jejími vlastníky byli bratři Beneš a Jan z Velešína. Dalšími majiteli tvrze a vsi byli od roku 1367 až do počátku 17. století Rožmberkové. Tvrz měli na starosti jejich purkrabí, z nichž jmény známe Ojíře (1412), Jana z Petrovic (1433–1454), Čápa (70.–80. léta 15. století) a Jana Hřebenáře z Hřebene (80. léta 15. století). Tvrz hrála velmi důležitou úlohu v pohraničních bojích, a proto ji majitelé udržovali v dobrém stavu. Poslední písemná zmínka o existenci tvrze jako obranné stavby pochází z roku 1541. Poté ji majitelé využívali jako hospodářskou budovu a po několika požárech byla koncem 18. století přestavěna na pivovar. Tvrz dnes Dodnes se z gotických součástí tvrze dochovala pouze mohutná čtvercová věž, do níž vedl původní vstup v prvním patře. Opevnění tvořil vodní příkop, který byl napájen vodou z nedalekého rybníka. Tipy na výlet Nedaleko odsud můžete navštívit poutní kostel Panny Marie Sněžné - Svatý Kámen nebo farní kostel svatého Jiljí v Dolním Dvořišti. Zajímavá je i zřícenina hradu Louzek u Bujanova. V téže obci najdete také Muzeum koněspřežné dráhy. Ubytování najdete na Dolním Dvořišti. M.K.
Deska připomíná stavbu domu z roku 1934, kterou uskutečnili architekti Václav Štrunc, Josef Štrunc a Karel Splavec.
Rozhledna na vrchu Libín patří k nejstarším u nás. Libín je 1096 metrů vysoká hora 4 km jižně od Prachatic. Je nejvyšším vrcholem Šumavského podhůří a nabízela vždy nádherný kruhový výhled. Bílý maják Byla postavena v roce 1883 Šumavským klubem turistů. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. Byla stavěna podle návrhu vídeňského architekta Vyskočila a jelikož v témže roce slavili zásnuby habsburský korunní princ Rudolf s princeznou Štefanií, dostala rozhledna název Rudolfova věž. V roce 1894 byla pro větší pohodlí turistů postavena hájovna, v níž se mohli občerstvit. V roce 1935 dostal rozhlednu do správy Klub československých turistů, v plánu byla rekonstrukce věže, při které by byl vrchol zastřešen a vyrostla by na něm prosklená terasa. Díky válečným událostem z toho sešlo. Proto je její dnešní podoba autentická. Na konci 20.století dostala nový bílý nátěr a když se do ní opře sluneční svit, stává se nepřehlédnutelnou dominantou okolí. Je vysoká 27 metrů a na její vyhlídku, která je ve stejné výšce vede 138 schodů. Kruhový výhled zahrnuje kromě Šumavy a blízkých Prachatic také Novohradské hory, Českobudějovickou pánev, horu Kleť, Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. V případě velmi dobré viditelnosti vystupují na jihu alpské vrcholky. Rozhledna na Libínu je přístupná po celý rok v otvírací době přilehlého občerstvení.   Výhled sever: Prachatice, Písecko s Jarníkem a Velkým Kamýkem, Středočeská pahorkatina východ: Kleť a Blanský les jih: Šumava a Lipno, Alpy západ: Boubín Popis cesty Ideální cesta k rozhledně vede od parkoviště v obci Labínské Sedlo a odtud půjdete pěšky po modré značce asi 2 kilometry. Převýšení je kolem 250 metrů k rozhledně.