Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Židovský hřbitov se nachází asi 300 m severně od obce Zájezdec. Hřbitov byl založen patrně v roce 1789. Na poměrně velké ploše 2.223 m2 se nachází přibližně 115 náhrobků. Hřbitov je v poměrně horším stavu, kamenná ohradní zeď je většinou rozbořena a rozebrána. V jihovýchodním rohu se nachází bývalá márnice využitá jako stodola. Většina náhrobků pochází z let 1789-1919. Hřbitov je bez obtíží přístupný.
Doporučujeme
Zámek Bílina
Nad městem Bílina na Teplicku se tyčí barokní zámek vzniklý přestavbou původního gotického hradu. Historie hradu Hrad nechal vystavět pod starším hradištěm pravděpodobně Ojíř z Frýdberka ve 13. století, vlivný velmož na dvoře Václava I. O podobě hradu není mnoho informací. Za nejvýraznější objekt stavby se považuje pozdněgotická bašta zvaná Manda, která se nachází v rohu předhradí. Roku 1421 byl bílinský hrad dobyt husity, v 16. století přešel pod rod Lobkoviců, který jej přestavěli na letní sídlo. V letech 1675 až 1682 došlo k přestavbě sídla podle návrhu G. T. Tencally architektem Antoniem della Porta na reprezentativní raně barokní zámek. Další úpravy byly provedeny ještě v 19. století. Zámek byl majetkem Lobkowitzů až do roku 1945, pak přešel do vlastnictví státu. Dnes je sídlo opět v rukou Lobkowitzů a není přístupné pro veřejnost.    Podoba zámku                      Zámek Bílina je mohutná dvoupatrová stavba s obdélníkovým půdorysem a s velkými nárožními třípatrovými pavilony. Na severní straně nádvoří stojí gotická bašta z konce 15. století - Manda. Z interiérů je významný italský sál se štukovou výzdobou ze 17. století. Z původního hradu se dochovalo sklepení vytesané ve skále a sklípková klenba v přízemí severního pavilonu. Kolem zámku, na místě původního hradiště, se rozprostírá zámecký park. Tipy na výlet Výlet si můžete naplánovat třeba na barokní zámek Světec, na přírodní památku Bořeň nebo na zříceninu hradu Kostomlaty pod Milešovkou. Za návštěvu jistě stojí i barokní zámek Duchcov. Ubytovat se můžete přímo v Bílině.
Doporučujeme
Čertovy kameny
Romantický skalní ostroh (693 m.n.m.) se nachází na severním úpatí vrchu Zlatý chlum asi 3 km od Jeseníku. Jeho vrcholová plošina byla upravena jako volně přístupná vyhlídka, opatřená zábradlím a řetězy. I tak je sem přístup pro méně pohyblivé osoby trochu obtížný. Jinak plošina poskytuje dobrý kruhový rozhled do okolí na Jeseník, Českou Ves, část Rychlebských hor, část Zlatohorské pahorkatiny a na blízký vrchol Zlatý chlum.
Doporučujeme
Zámek Vizovice
Barokní zámek Vizovice stojí na místě původního cisterciáckého kláštera ze 13. století. Stojí v samém centru Vizovic, ve Zlínském kraji. Klášter ležící blízko exponované hranici s Uhry býval častým terčem vojenských vpádů a během své historie byl několikrát vypleněn a pobořen. Klášter zanikl v roce 1636. Historie zámku Ve 2. polovině 17. století nechal Zdeněk Říčanský v blízkosti zaniklého kláštera vystavět renesanční zámek zvaný Nový Smilheim. Ten byl počátkem 18. století zpustošen při vpádu uherských kuruců. V letech 1750-70 nový majitel panství, brněnský probošt, hrabě Heřman Hanibal z Blümengenu, nechal od základů přebudovat zámek v tehdy moderním francouzském barokním stylu. Velkolepou stavbu vedl brněnský architekt František Antonín Grimm. Kolem zámku byl vytvořen francouzský park, v 19. století upraven na anglický park s řadou romantických prvků. Do roku 1945 pak zámek vlastnili Stillfriedové. Podoba zámku Zámek je dvoupatrová budova se třemi křídly ve tvaru písmene U. Trojice křídel, která je nejtypičtější ukázkou pozdního baroka na Moravě obepíná menší nádvoří, které je otevřeno na západ směrem k předzámčí. Zámek kryje mansardová střecha s vikýři. Objekt, který má jednoduchou klasicistní fasádu, má bohaté interiéry. Ty jsou vybaveny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru, benátskými zrcadly, kachlovými kamny a čínským, japonským, vídeňským a míšenským porcelánem. K největším chloubám zámku patří velká obrazová sbírka holandských mistrů. V levém křídle zámku se nachází kaple se sochařskou výzdobou od Ondřeje Schweigela, jehož sochy jsou i v zámecké zahradě. Stálou expozicí je velmi oblíbená Historie pálení slivovice ve Vizovicích. Tipy na výlet Nedaleko odsud najdete vodní nádrž Fryšták a vodní nádrž Slušovice. Vydat se můžete na zámek Přílepy nebo zříceninu hradu Lukov, větrný mlýn Štípa, rozhlednu Vartovna a rozhlednu Doubrava u Vizovic. V nedalekém Zlíně najdete celou řadu zajímavostí, jako je třeba hrad Malenovice, Obuvnické muzeum, Baťův mrakodrap, areál Baťových závodů, Muzeum jihovýchodní Moravy, Baťovský domek nebo kostel sv. Filipa a Jakuba.  Ubytovat se můžete ve Vizovicích nebo ve Zlíně.