

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
ZOO Brno Brněnská ZOO má situované své pavilony, výběhy, voliéry a terária v členitém a lesnatém terénu Mniší hory v městské části Bystrc. Atraktivitu tohoto místa umocňuje blízkost rekreačního centra moravské metropole, brněnské přehrady.
ZOO Brno - ráj pro děti
Zahrada byla otevřena 30. srpna 1953 a po více než 50leté historii má dnes rozlohu 65,5 ha. Zaměřuje se především na kopytníky, kteří mají na safari velký životní prostor. V okolí výběhu bizona amerického jsou pro lepší atmosféru a poučení postavena indiánská tee pee. Díky kopcovitému terénu můžeme v Brněnské ZOO spatřit mnoho druhů, které rádi šplhají po příkrých srázech. K viděni jsou lamy, kozy, kamzíci a paovce. Velkoryse jsou pojaty výběhy kanadských vlků tzv. Beringia a také Tygří skály. Nově bylo také modernizováno Tropické království a na své si zde přijdou i bobři. To vše a ještě mnohem více uvidíte při procházce v příjemném prostředí do kterého můžete vzít i Vaše pejsky. Vždyť ve zdejší ZOO žije více než 720 jedinců. Největšími chovatelskými úspěchy jsou bezesporu první umělý odchov šimpanze a ledního medvěda u nás.
Jestliže Vás kopcovitý terén unaví můžete se občerstvit v restauraci U tygra. Je z ní přímý výhled do tygřího výběhu. Je pamatováno i na nejmenší. K dispozici mají hřiště s mnoha prolézačkami a mohou si v dětské ZOO pohladit lamy nebo kozy. Brněnská ZOO pamatuje i na vzdělávání. Pořádá různě tématicky zaměřené kroužky, jež jsou určené dětem od šesti let. Pravidelně jsou pořádány také ukázky krmení vybraných druhů. Součástí ZOO je také Stálá akvarijní výstava v centru Brna. Brněnská zoologická zahrada také pořádá mnoho akcí pro veřejnost.
Zvířata ze všech koutů světa
Brněnská ZOO nabízí velmi zajímavé rozdělení prohlídky na 4 tematické části, zaměřené dle lokalit, kde mají zvířata své přirozené prostředí.
Popis jednotlivých expozic
BERINGIA
Tato expozice je zaměřena na severskou oblast Beringovy úžiny. Je to oblast tundry, pobřežních skal a horských systémů. V této expozici se dají nalézt zvířata z Ameriky i Asie.
KARIBIK
Jedná se o expozici z tropických oblastí severní a jižní Ameriky, Karibiku a dalších částí. Velké množství zvířat je umístěno v pavilonech, aby byla zachována optimální teplota.
WALLACEIA
Expozice zahrnuje jihovýchodní Asii, speciálně dvě souostroví: jedno blíž k Asii a druhé k Austrálii. Díky tomu zahrnuje expozice velké množství orientálních zvířat ale i originální australskou faunu.
KALAHARI
Jedná se o jihozápadní Afriku, kde díky velkému suchu vznikla rozsáhlá poušť Kalahari. Díky velkým horkům dokázaly přežít jen ty nejsilnější druhy, které si můžete prohlédnout v této expozici.
Jak do brněnské ZOO
Do ZOO se dostanete pohodlně MHD. Máte hned tři možnosti:
tramvaje č. 1 (od hl. nádraží směr Bystrc), č. 3, 11 (ze zastávky Česká směr Bystrc)
autobusy č. 50, 52
trolejbusy č. 30 (Královo Pole, nádraží)
Doporučujeme
Klášter Klarisek Panenský Týnec Trochu tajemným a nevšedním dojmem na nás zapůsobí areál bývalého kláštera klarisek z doby kolem roku 1280 s nikdy nedokončeným konventním kostelem. Psychotronici tvrdí že v presbytáři je silná pozitivní zóna, příznivě působící na naše zdraví – jisté je, že pocit při procházce mezi vysokými zdmi pod širou oblohou je opravdu neobvyklý. Dějiny obce poprvé zmiňované v roce 1115 jako knížecí majetek, byly spojeny s klášterem. V letech 1382-1410 probíhala stavba svatyně zřejmě za účasti stavební huti Petra Perléře. Dílo však nebylo nikdy dokončeno. Klášter byl rozbořen za husitských válek, v 16. století se ale dočkal obnovy. Kostel ale už zůstal beze změny – z původně plánovaného trojlodí se dochovaly fragmenty s bohatě členěným portálem a presbytář. Na stěnách je plastická výzdoba a zachovala se i vysoká profilovaná okna. Původní klášterní konvent byl přestavěn na trojkřídlý zámek. V roce 1744 byl areál doplněn hranolovou zvonicí.
Doporučujeme
Pikritové mandlovce u Kojetína Při budování silnice vedoucí z Kojetína do Hodslavic vznikl kousek nad obcí zářez, jenž odkryl jeden z druhů sopečné činnosti v období spodní křídy (stratotyp).
Zde na tomto místě vznikl tzv. pikritický mandlovec usazením ještě žhavých útržků lávy spolu se sopečným prachem a pískem. V základní hmotě jsou obsaženy vtroušené úlomky těšínsko-hradišťského souvrství v nepravidělně rozptýlených shlucích „mandlí“ s útržky nebo úlomky vyvřelé horniny. Na stěnách odkryvu se vyvíjí skalní rostlinné společenstvo. Pro svoji mimořádnou geologickou hodnotu byl odkryv vyhlášen přírodní památkou. Místo je volně přístupné.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Klatovy Klatovský židovský hřbitov se nachází naproti městskému hřbitovu při ulici Čejkovská.
Byl založen v roce 1871 a na jeho dnešní ploše 2.882 m2 se nachází 436 náhrobků, převážně novodobých. Hřbitov je uzamčen.