

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Městské opevnění Lipník nad Bečvou Snad nejlépe dochované městké opevnění na Moravě se nachází zde v Lipníku nad Bečvou.
Původně ještě dřevěné opevnění s příkopem vzniklo při založení města ve druhé polovině 13. století. Kamenné se začalo stavět po roce 1349. V letech 1507-1515 byly vystavěny dvě brány Hranická a Osecká. Ty vystupovaly před hlavní branu a navazovala k nim parkánová hradba. Hradbu vysokou zhruba 8 metrů doplňovaly bašty (okrouhlé, čtverhranné, mnohúhelníkové). Kolem roku 1520 byly před branami vybudovány barbakány.
Kromě bran, které byly zbourány v roce 1840 se dochovala velká část hlavního hradebního pásu a několik bašt na každé obvodové straně. Ze všech bašt zůstala nedotčená jen jedna v Komenského sadech. V Neffově ulici je dochována i parkánová hradba, které se nacházela před hlubokým příkopem.
Doporučujeme
Most na Slovanský ostrov Most na Slovanský ostrov byl postaven v letech 1947 – 1948 jako náhrada za most zničený povodní v roce 1947. Nacházel se cca o 40 m jižněji. Projektantem mostu byl J. Fischer, architektem V. Hofman. Most tvoří jeden oblouk o rozpětí 27,84 m. Šířka mostu je 12,6 m, z toho vozovka má šířku 6 m. Most nemá oficiální pojmenování.
Doporučujeme
Národní divadlo Marionet Toto loutkové divadlo v Žitné ulici je zaměřené na operetní díla, především Mozartova.
Doporučujeme
Vinohradský hřbitov Vinohradský hřbitov byl založen roku 1885 a měl tehdy jen 12 oddělení, poprvé se zde pohřbívalo 30.3.1885. Hřbitov byl za svoji existenci třikrát rozšířen. Uprostřed stojí novogotický kostel sv. Václava s arkádami z roku 1897 od arch. Antonína Turka se 14 arkádovými hrobkami po obou stranách (mj. je zde hrobka rodiny prezidenta Václava Havla). Hřbitov má dneska rozlohu 9,63 ha a podle údajů z roku 1999 je zde 930 hrobek, 16500 hrobů, 4500 urnových hrobů, 1850 kolumbárních schránek. Mají zde hroby mj. tito význační umělci a osobnosti: Jaroslav Foglar, Julius Fučík, Jiří Grossmann, Emil Hácha, Karel Hugo Hilar ( režisér, dramatik, básník ), Jan Kotěra, Stanislav Neumann, Jan a Theodor Pištěkovi, Jan Pivec, Karel Václav Rais, Jiří Šlitr, Jaroslav Štercl, Karel Štorch, Václav Trégl, Zikmund Winter, Josef Ženíšek a další.