Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Monumentální barokní dřevěný kostel Panny Marie Sněžné se nachází v obci Velké Karlovice. Kostel byl založen roku 1754 Františkem hrabětem ze Žerotína. První mše se zde konala již 15.8.1754. Bez větších změn slouží původní stavba dodnes. Půdorysně je objekt ve tvaru kříže, jelikož je stavba sroubena ze dřeva, jsou ramena zakončena diagonálně. Stavba tak má 24 úhlů. Na středem kostele se nachází věžička se dvěma zvony (sv. Jiří a Blahoslavená Panna Marie, Pomocnice křesťanů). Interiér byl původně bez nátěru, podlaha byla z dřevěných prken. Před rokem 1900 byl vymalován bílou olejovou barvou a ještě později roku 1928 upraven do dnešní podoby. Dřevěnou podlahu nahradily později velké kameny a od roku 1948 je zde dnešní dlažba.
Jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Čechách se nachází uprostřed prostoru vymezeného ulicemi Revoluční, Karla IV., Bratří Mádlů a U Hřiště, obklopeného domy a komerčními objekty. Hřbitov byl založen v roce 1520 jižně od města za jeho hradbami a pohřbívalo se zde až do roku 1885. Na ploše 5.364 m2 je dochováno na 1.480 náhrobků, z nichž nejstarší z tmavého jemnozrnného pískovce pochází z roku 1577. Většina náhrobků je pak z druhé poloviny 17. století a z 18. století. Výjmečný je náhrobek z počátku 17. století s vytesanou ratolestí a lidskou tváří v ozdobné kartuši. Za pozornost stojí i honosné tumby se dvěma stélami. Hřbitov je uzamčen a prohlídku zprostředkovává místní městské muzeum.
Doporučujeme
Synagoga Hartmanice
Synagoga v Hartmanicích byla postavena v roce 1883 tehdejší hartmanicko-kundratickou židovskou obcí. Po obsazení pohraniči v roce 1938 byla zabavena nacisty a předána do užívání místnímu truhláři. Ten ji využíval jako dílnu a sklad. Stejnému účelu sloužila i po skončení války. Stavba byla postupně devastována a v 80. letech 20. století ji hrozila demolice. Po pádu režimu změnila několikrát majitele až v roce 2002 vzniklo sdružení na její záchranu a obnovu. Což se podařilo a tak v roce 2006 mohla být synagoga zpřístupněna veřejnosti. Je zde expozice připomínající různé aspekty historie života na Šumavě. V podkroví vznikl po rekonstrukci netradiční výstavní prostor. Jde zde zobrazena historie židovské obce v Hartmanicích, osud synagogy, průběh její záchrany a vystaveny fragmenty, které se zachovaly z původní stavby (vstupní dveře, deska zábradlí ženské galerie, zachované rámy oken, kuželky litinového zábradlí aj.). Synagoga je otevřena v turistické sezoně.
Doporučujeme
Slezskoostravský hrad
Slezskoostravský hrad stojí v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava. Historie hradu Byl postaven ve druhé polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Lučiny a Ostravice. Jeho účelem byla ochrana zemské stezky z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova. Již ve 13. století byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Roku 1327 přestal být hraniční pevností, když slezská vévodství včetně těšínského připadla jako léno českým zemím. V roce 1508 byl hrad koupen Janem Sedlnickým z Choltic, který v letech 1534–1548 hrad přestavěl na zámek. Z té doby pochází brána s věží, které se jako jediné uchovaly až do současné doby. Roku 1621 vydrancovala město i zámek neapolská vojka, kterým velel Karel Spinelli. Další rabování nastalo v letech 1626 Dány a 1628 Valdštejnovými vojsky. V roce 1637 zde přenocovala arcivévodkyně Cecílie Renata, sestra císaře Ferdinanda III., která tudy jela na svatbu s polským králem Vladislavem. V letech 1642–1649 obsadili Ostravu i zámek Švédové. Roku 1714 přešel zámek do vlastnictví rodu Wilczků, kteří jej drželi až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn. Těžbou uhlí v okolí zámku jej však vědomě zničili. Prakticky od počátku 20. století docházelo k chátrání budovy. V důsledku poddolování poklesl hrad asi o 16 metrů a 15. února 1954 byl na něj dokonce vydán demoliční výměr. Chátrající hrad koupilo město Ostrava a po nákladné rekonstrukci začátkem roku 2004 jej zachránilo. Pro veřejnost byl otevřen v květnu téhož roku. Hrad nyní slouží k pořádání kulturních akcí, každoročně se tam koná například festival Colours of Ostrava, oslava Filipojakubské noci, Letní shakespearovské slavnosti nebo Slezskoostravský Rock-Fest. Dostat se k němu je možné pěšky od Černé louky přes Lávku Unie. Dnešní podobě hradu dominuje vstupní brána s věží, která tvoří nejvyšší budovu komplexu. S ní spojený prostor podkrovní galerie v přízemí obsahuje malý sál. Na nádvoří nalezneme hradní tvrz a hradní studnu s fontánou. Ve sklepení tvrze je strašidelný sklep a obrovská sladkovodní akvária. V roce 2009 byla zahájena přístavba severního křídla budovy. Tipy na výlet V Ostravě najdete celou řadu dalších památek a zajímavostí, jako je těžní věž dolu Jindřich, Hornické muzeum OKD Pod Landekem, zámek Zábřeh v Ostravě, obytný dům Oblouk nebo horní kolonie jámy Ignát. Navštívit můžete také mnohé galerie, jako je Galerie výtvarného umění, Ostravské muzeum, Muzeum citer nebo Pivovarské muzeum. Dále zde narazíte na Kunčický bludný balvan, rozhlednu Landek, kostel sv. Pavla nebo na Alžbětinskou kapli. Ubytování si jistě vyberete přímo v Ostravě.