Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Přístav určený pro osobní dopravu byl v této lokalitě využíván již od roku 1878. Jako kotviště slouží náplavka pod Rašínovým nábřežím. V přístavišti mimojiné kotví dva jediné parníky v Praze, Vltava a Vyšehrad, patřící Pražské paroplavební společnosti.
Poutní místo Maria Rast am Stein neboli také P.Marie odpočívající na kameni se nachází 1,5 km jihozápadně od Vyššího Brodu, odkud sem vede značená cesta. Podle legendy se na zdejším místě na počátku 16. století zjevovala na kameni sedící Panna Marie s Ježíškem. V roce 1887 zde byla vybudována nad velkým posvátným kamenem kaplička pro cca 8 osob. Zakrátko nechal vyšebrodský opat Leopold Wackarz vedle kapličky postavi malý poutní kostelík v pseudorománském slohu. Slavnostní vysvěcení proběhlo 15.8.1888 za účasti více než 2.000 poutníků. V roce 1898 byla ke kostelíku vybudována křížová cesta se 14 kapličkami, výjevy na nich byly zhotoveny z litiny. Křížová cesta pak byla zakončena Božím hrobem. Již osm let předtím v roce 1890 byla původní malá kaplička nahrazena novou zděnou kaplí s výklenkem nad kamenem, kde byla umístěna soška Panny Marie Sněžné v životní velikosti. Posléze se sem konaly pravidelně poutě a procesí. Místo bylo opravdu velmi hojně navštěvováno, neboť pod kaplí se nacházel hostinec Alexe Peckla, který zde čepoval klášterní pivo. V době komunistického režimu zdejší místo chátralo, obnovy se dočkalo v 90. let 20. století. Dnes zde najdeme křížovou cestu vedoucí z Vyššího Brodu zakončenou Božím hrobem, kapli a vedle stojící obrazárnu, kamennou kazatelnu pod širým nebem a kousek pod kaplí se nacházejí již jen zbytky obvodových bývalého hostince.
Doporučujeme
Zámek Nečtiny
Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi je dominantou obce Nečtiny. Zámek obklopuje park s velkým rybníkem a na kopci nad ním se tyčí zříceniny hradu Preitenštejna.  Historie zámku                                    V roce 1549 patřily Nečtiny Floriánu Gryspekovi z Gryspachu. V té době byl pod hradem vystavěn jednoduchý renesanční zámeček a založen rybník. V polovině 17. století se panství ujal Adam Václav Kokořovec z Kokořova a k zámku přistavěl jednokřídlou barokní budovu. Od roku 1839 je majitelem Nečtin rod Mensdorfů – Pouilly v jehož majetku Nečtiny zůstaly až do roku 1945. V letech 1855 - 1858 byl zámek přestavěn v novogotickém slohu. Po roce 1945 zde sídlilo zemědělské odborné učiliště a objekt byl užíván pro školské účely. V roce 1964 zámek vyhořel, ušetřena zůstala jen hranolová věž a kaple, ve které se dnes pořádají svatební obřady. V současné době patří zámek pod Západočeskou univerzitu v Plzni a slouží jako hotel, volně přístupný je pouze zámecký park.   Dispozice zámku                   Zámek Nečtiny je trojkřídlý objekt, postavený na půdorysu písmene U, s nestejně dlouhými křídly vymezujícími čestný dvůr. Mohutná třípatrová věž vévodí jednopatrovým budovám. V jižním křídle se nachází i bývalá zámecká kaple. Monumentalitu stavby zdůrazňuje cimbuří a nárožní věžičky. Cimbuřím, dodávajícím zámku romantický vzhled, jsou ukončeny i štíty východního křídla, k němuž přiléhá na straně do parku dvouramenné schodiště. Druhá věž objektu pochází z kokořovské přestavby v 17. stol. Zámecké sídlo obklopuje rozsáhlý anglický park s rybníkem. Za průčelím zámku se nachází kašna s plastikou. Při cestě stojí drobná výklenková kaplička a v západní části parku větší novogotická kaple čtvercového půdorysu, kryjící vodní zdroj. Tipy na výlet Nedaleko odsud můžete navštívit barokní zámek Manětín. O něco dál najdete zříceninu hradu Rabštejn nad Střelou, zámek Rabštejn nad Střelou nebo klášter servitů. Ubytování najdete v Plzni.
Doporučujeme
Praha 7
Městská část Praha 7 je součástí správního obvodu Praha 7. Městská část Praha 7 ještě dnes dýchá svou historií. Pozůstatky kdysi průmyslové části města, přístavem, jedinečnou architekturou bývalých jatek, dnes proměněných v rušnou tržnici. Nádech 18.století ale pomalu mizí. Ustupuje výstavbě nových, převážně administrativních budov. Praha 7 je spjata s Vltavou nejen s kdysi rušným přístavem, ale i vším, co k řece patří. Najdeme zde kupříkladu dva pražské jezy, plavební komory, elektrárnu, ale i plavební dráhu pro vodní slalom vytvořenou s propusti pro vory. Známá a vyhledávaná je i proto, že se zde nacházejí zoologická a botanická zahrada s přilehlým Trojským zámečkem a samozřejmě areál Výstaviště a Stromovka.Praha 7 překrývá části katastrů Bubenče, Holešovic, Libně a Troji.Podrobné informace: http://www.praha-mesto.cz/