

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Údolí Doubravy Malebné a přímo krásné údolí Doubravy se nachází kousek východně od města Chotěboř.
Říčka Doubrava se kousek za obcí Bílek zařezává do údolí hlubokého až 80 m a dlouhého okolo 4 km, tvořeného rozpukanými rulami a vytvářející zákruty a soutěsky. Koryto je místo až hojně pokryto balvany, vytváří místy peřeje a menší či větší vodopády. Prudké svahy jsou pokryty vesměs jehličnany. Zhruba uprostřed údolí se nachází asi 100 m úsek, kde říčka protéká jen pár metrů širokou soutěskou (toto místo je nazváno jako Koryto), zakončené je dvěma vodopády 1,5 a 2,5 m. Kromě toho zde můžeme najít místo kde se nacházel středověký hrádek (Sokolohrady), dnes místo se skalnatou vyhlídkou do údolí a také skalní věž Čertův stolek. Celým údolím prochází turisticky značená cesta.
Doporučujeme
Hornické muzeum - Jiřetín pod Jedlovou Regionální muzeum se nachází na náměstí v centru městské památkové zóny v bývalé jiřetínské faře (r.1755) vedle místního kostela (r.1612).Má dvě stálé expozice. První pojednává o počátcích obce v souvislosti s hradem Tolštejn a druhá pojednává o historii dolování stříbronosných rud v obci a okolí.
Prohlídky se konají po domluvě s pracovníkem infocentra za jednotné vstupné 15,- Kč na osobu.
Součástí historie dolování u nás v Jiřetíně je i štola sv. Jana Evangelisty. V ní je od dubna do září možná prohlídka. Štola je dlouhá 360 m. Vstupné je 50,-dospělí a 30,- Kč děti.
Další stálá expozice „Pohádková galerie řemesel „ je na místním náměstí nedaleko informačního střediska a muzea v bývalé lékárně.
Stálá expozice
Počátky obce v souvislosti s hradem Tolštejn a s dolováním stříbronosných rud v obci a okolí.
Pohádková galerie řemesel
Doporučujeme
Bazilika sv. Prokopa - Třebíč Bazilika sv. Prokopa - Třebíč
Doporučujeme
Zámek Bečov nad Teplou Součástí hradu v Bečově nad Teplou je také zámek. Ten si nechal v barokním slohu vystavět roku 1753 Dominik Kounic.
Barokní zámek
Pro stavbu využil východní gotickorenesanční předhradí a stavba tak plynule navázala na hrad a převzala jeho rezidenční funkci. Zámek je obdélná dvoupatrová budova s obloukovou bránou, s osmibokou nárožní věží a přístupovým mostem v podhradí. Na mostě jsou umístěny kamenné sochy Jana Nepomuckého a jezuity Jana de Gotto z roku 1753.
Syn Dominika z Kounic prodal v roce 1813 Bečov Friderikovi de Beaufort-Spontini, jehož rod pocházel z dnešní Belgie a jeho představitel měl titul vévody. Vévoda Fréderic v polovině 19. století zvažoval přestavbu starého hradu, ale pak od tohoto záměru ustoupil a místo něj nechal mezi lety 1861 - 1875 přestavět bečovský zámek. Do nově upravených interiérů pak nechal přivézt z Bruselu sbírky tapisérií, obrazů a zbraní. Většinu z těchto předmětů si odvezli majitelé zámku na samém sklonku války.
Klenotnický skvost evropského významu
Poslední majitel zámku Heinrich Beaufort stačil ještě, předtím než zámek opustil, ukrýt pod podlahu v hradní kapli vzácný románský relikviář sv. Maura. Po objevení v 80. letech a následné restauraci je nyní k vidění v rámci zámecké expozice. V roce 1861 byla přestavěna zámecká kaple, v letech 1861–75 pak byly upraveny ostatní interiéry zámku za účasti architektů Josefa Zítka a Josefa Mockera. Přilehlá zámecká terasovitá zahrada, která nabízí překrásný výhled na údolí řeky a samotné město, pochází také z druhé poloviny 19. století. Pod terasami se nachází rozsáhlá sklepení bývalého pivovaru z 18. století.
Tipy na výlet
Po prohlídce zámku se lze projít naučnou stezkou na šibeniční vrch, kde bylo středověké popraviště. V Bečově nad Teplou také najdete Muzeum motocyklů a expozice české hračky. Poblíž nedalekého Krásna můžete vystoupit na rozhlednu Krásenský vrch nebo navštívit hornické muzeum. Další muzeum najdete také v Horním Slavkově. U obce Mnichov najdete zbytky ze zříceniny kaple sv. Siarda.
Ubytovat se můžete přímo v Bečově nad Teplou.