

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zbrojnice (solnice) - České Budějovice Mohutná pětipatrová stavba přiléhající k městské hradbě pochází z roku 1531. Původně se v ní skladovalo obilí, později pak sůl. Kamenné masky v průčelí mají zřejmě představovat podobu stavitele a jeho pomocníků. V současné době je zde instalováno muzeum jednostopých vozidel.
Doporučujeme
Židovský hřbitov - Lysá nad Labem Dnes již zrušený židovský hřbitov přeměněný na park se nachází na severním okraji města za garážemi u ulice Okružní, jen pár metrů severně od křesťanského hřbitova.
Byl založen roku 1898, v 60. letech 20. století rychle chátral. Zbylé náhrobky byly odvezeny, obvodové zdivo a márnice zbořeno. Následně byla plocha přeměněna na park s pomníkem jako jedinou přípomínkou na židovský hřbitov. Tento hřbitov byl druhým židovským hřbitovem v Lysé. První se nacházel v blízkosti vsi Litol, která je dnes součástí Lysé nad Labem. Založen byl roku 1642 a zanikl někdy na přelomu 18. a 19. století. Do dnešní doby se z něj nic nedochovalo.
Doporučujeme
Propusť pro vory - Štítkovský jez Propusti pro vory jsou dnes jen nostalgickou vzpomínkou na časy, kdy bylo po Vltavě splavováno dřevo z jižních krajů. Tato zašlá sláva vorařů, která skončila v polovině minulého století, měla své centrum v bývalém podskalí. Dnes ji připomíná celnice a památník na rohu Rašínova nábřeží a Svobodovy ulice. Propusť ve Štítkovském jezu je umístěna v jeho středu a je široká 12 m.
Doporučujeme
Kostel sv. Petra a Pavla Bohnice jsou velmi stará osada, jejíž vznik souvisí se slovanským hradištěm Zámka na ostrohu nad Vltavou. Zdejší kostel existoval již v době románské, dal jej vystavět vyšehradský probošt Gervasius a vysvěcen byl v roce 1158 za účasti krále Vladislava I. Z této stavební fáze se dodnes nic nedochovalo. Současná podoba kostela pochází až z klasicistní přestavby v roce 1805. Původní románská apsida byla součástí objektu až do roku 1871, kdy ji podemlela voda, byla zbořena a nahrazena novou. Kostel má půdorys ve tvaru řeckého kříže s věží v západním průčelí. V bohnickém kostele mají zajímavé jesličky, dílo Františka Kotrby z doby krátce po druhé světové válce. Jsou keramické a kromě obvyklých figurek obsahují množství andělů, které plní zároveň úlohu dekorativních svícnů.