

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Kroměříž Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v roce 1736 na místě pravděpodobně starší svatyně. To dokladuje valeně zaklenuté přízemí a patro věže z lomového kamene.
V interiéru se nachází hlavní oltář od F. Kohla z 18. století, v křestní síni postranní oltář Čtrnácti pomocníků z doby kolem roku 1720 a další.
Kostel je přístupný v době bohoslužeb a mimo to bývá otevřena předsíň kostela.
Doporučujeme
Památník Jaroslava Ježka (Modrý pokoj) Památník hudebního skladatele Jaroslava Ježka, tzv. Modrý pokoj, najdeme na pražském Starém městě, v Kaprově ulici. Jedná se o stálou expozici Národního muzea.
Popis expozice
Expozice připomínající život a dílo Jaroslava Ježka - významného představitele české populární hudby a spolutvůrce slávy Osvobozeného divadla - je umístěna v bytě Ježkových rodičů a vybavena původním zařízením včetně řady zajímavých osobních předmětů.
Modrý pokoj z počátku 30. let 20. století, zařízený ve stylu funkcionalismu, na přání skladatele navrhl jeho přítel, architekt František Zelenka, který byl též autorem scénických návrhů pro Osvobozené divadlo. Ježkův odkaz zůstal zachován díky péči skladatelovy matky Františky Ježkové a sestry Jarmily Strnadové. K vidění je zde mimo jiné také originální Ježkův klavír, knihovna a diskotéka.
Na co se můžete těšit
„Modrý pokoj“ v Ježkově bytě v Kaprově ulici v Praze
Autentický interiér s Ježkovou knihovnou, klavírem, nototisky jeho děl, předměty z pozůstalosti; prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil
Expozici odborně spravuje Hudebněhistorické oddělení Národního muzea - Českého muzea hudby.
Doporučujeme
Rodný dům Antonína Dvořáka - Nelahozeves Skladatelův rodný dům v Nelahozevsi - expozice je zaměřena především na skladatelovo dětství a mládí.
Popis expozice
Expozice o životě a díle Antonína Dvořáka zaměřená na dobu jeho dětství a mládí, které strávil právě v Nelahozevsi. Přestože se autentických památek ze skladatelova dětství a mládí dochovalo velmi málo, působí osobní kontakt s prostředím, které A. Dvořáka ovlivnilo na celý život, velmi silným dojmem. Památník byl zpřístupněn veřejnosti roku 1951. Současná stálá expozice podle původního scénáře Karla Mikysy z roku 1971 byla aktualizována u příležitosti výročí Dvořákova narození roku 1991. Roku 1997 proběhla rekonstrukce druhé budovy Památníku (bývalého krámu) do podoby z času skladatelova života.
Na co se můžete těšit
Expozice o životě a díle Antonína Dvořáka s důrazem na dobu jeho dětství a mládí strávené v Nelahozevsi
Měšťanský interiér, rodná světnička Antonína Dvořáka
Každoročně začátkem září přednáška a koncert k výročí skladatelova narození „Dvořákova Nelahozeves“, další příležitostné koncerty
Nedaleko renesanční zámek rodiny Lobkowiczů s rodovou galerií a muzeem
Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je stálou expozicí Národního muzea.
Doporučujeme
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci Počátky muzejní činnosti v Žatci spadají do 90. let devatenáctého století. Již roku 1896 bylo založeno německé Městské muzeum Sbírky našly výstavní prostor původně v městské radnici, později v budově sirotčince v Husově ul. 678. Od roku 1940 se pak muzeum ocitá v současné budově na Husově ulici.Až do roku 1960 fungovalo muzeum jako okresní, později jako Městské muzeum v Žatci. Jelikož vždy v minulosti přesahovala činnost muzea rámec katastru města, byl udělen v roce 1991 muzeu statut regionální instituce rámcově pro oblast středního Poohří (Žatecko, Podbořansko).
Od března roku 2003 je Regionální muzeum v Žatci provozovatelem objektu tzv. Křížovy vily.
Stálá expozice
Pravěk středního Poohří (od paleolitu do doby slovanské)
Historický a urbanistický vývoj města Žatce (10.- 19. století)
Žatecká ikonografie
Žatecké obrázky
Kabinet chmelových známek
Opevnění města Žatce