

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Kateřiny - Chomutov To co zůstalo z někdejšího kostela sv. Kateřiny se nachází při zámecké budově a dnešní radnici u náměstí 1.máje. Je to jedna z nejstarších gotických staveb v Evropě.
V roce 1281 byl dokončen kostel sv. Kateřiny při komendě německých rytířů. V průběhu 15.-16. století část kostela (hlavní loď a věž) podlehla výstavbě zámecké budovy. To co zůstalo, z kostela pak sloužilo jako zámecká kaple. Kolem roku 1782 byl definitivně zrušen a sloužil jako skladiště. V 60. letech 20. století se rozhodovalo, co bude se stavbou, nakonec zůstala a v průběhu 90. let byla opravena.
Do dnešní doby se zachovala starší příčná loď a presbyterium. Konzoly jsou románské, zaklenutí gotické linie. Z původního zařízení se nic nedochovalo. Dnes slouží pro výstavní a koncertní účely, prohlídky zajišťuje Oblastní muzeum.
Doporučujeme
Obří hlava a žába Zajímavý pískovcový útvar se nachází na modré turistické značce mezi Pokličkami a Mšenem, západním směrem od tohoto města.
Doporučujeme
Městské muzeum v Čelákovicích Městské muzeum v Čelákovicích, založené v roce 1903, je jedním z nejstarších muzeí Středočeského kraje. Jeho zpočátku skromné sbírky tvoří dnes mnoha set tisícový sbírkový fond, který se z podstatné části nachází v areálu čelákovické tvrze.
V tomto bývalém středověkém šlechtickém sídle, vybudovaném kolem roku 1300 na vyvýšeném levém labském břehu v sousedství románského kostela, a to v místech starší raně středověké stavby, je muzeum umístěno od roku 1949. V 15. a 16. století prošla tvrz stavebními úpravami, byla rozšířena a opevněna vlastní hradební zdí s branami na východní a západní straně. V letech 1972 až 1982 proběhla náročná rekonstrukce, kdy po odstranění novověkých stavebních úprav objekt získal opět goticko-renesanční podobu a v roce 1983 v něm byly zpřístupněny nové muzejní expozice.
Stálá expozice v tvrzi se dělí na přírodovědnou, archeologickou a historickou část. Ve vstupní přízemní místnosti s pokladnou v jižním traktu se během roku vystřídá kolem pěti výstav, které vychází převážně z vlastních sbírek muzea. Navazující archeologická část stálé expozice dokumentuje nepřetržité osídlení regionu od pravěku. Průchodem do druhého podlaží sousedního severního traktu vstoupí návštěvník do expozice věnované středověkému a novověkému vývoji Čelákovicka. Síň Jana Zacha, umístěná taktéž ve druhém podlaží severního křídla, s plasticky v kameni provedenými znaky držitelů tvrze umístěnými na východní stěně a na západní stěně se znakem města a s reliéfem barokního hudebního skladatele Jana Zacha, slouží ke kulturním a k reprezentativním účelům. Venkovním vchodem se vstupuje do suterénních prostor situovaných pod jižním křídlem, které jsou zasvěceny stavebnímu vývoji čelákovické tvrze. V samostatné nádvorní budově tvrze, která má půdorys písmene „L“, se nachází výstavní síň, kde se vystřídá zhruba devět výstav ročně. Expozice věnovaná čelákovickému košíkářství, kdysi kvetoucí živnosti, se nachází mimo objekt tvrze ve vzdálenosti asi tři sta metrů jižním směrem – v rodném domku čelákovického malíře Čeňka Jandy.
Mezi nejzajímavější vystavené exponáty se vztahem k místnímu regionu patří dvě středověké lodi - monoxyly (z řeckého mono – jeden, xylo – dřevo, loď dlabaná z jednoho kusu kmene), kopie vzácné zlaté záušnice z pozdní doby kamenné z Hradišťka v Toušeni (originál uložen ve sbírkách muzea), poklad stříbrných brakteátů (jednostranných mincí) ze 13. století nalezený v Nehvízdkách, soubor středověkých kachlů, okované dveře ze staré čelákovické radnice datované do 16. století, středověké kostěné brusle z Horoušan, pravěké bronzové šperky, zuby nosorožce srstnatého, roh zubra, dolní čelist, kel a stolička mamuta, mnoho dermoplastů (např. sysla obecného, králíka divokého a vydry říční, kteří se dnes na Čelákovicku již nevyskytují). Pozornost upoutá i panel věnovaný nálezu raně středověkého pohřebiště s projevy vampyrismu (tzv. „čelákovičtí upíři“).
Stálá expozice
Pravěk, středověk, 17.-19. století
Příroda živá a neživá středního Polabí
Historie a výzkum tvrze (objektu muzea)
Doporučujeme
Starosvětská věž Pískovcový skalní blok s názvem Starosvětská věž se nachází při turistické značce zhruba 7 km severozápadním směrem od Bělé pod Bezdězem nedaleko tratě spojující Českou Lípu s Bakovem nad Jizerou. Z plošiny skalního bloku kam lze při troše opatrnosti vylézt je však jen drobný výhled na nejbližší okolí.