

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kovářova rokle Turisticky atraktivní místo se nachází na turistické značce vedoucí z Hlavňova k turistické chatě Hvězda. Skalní bloky, které rokli lemují jsou vysoké 60 až 100 m a soutěska je místy široká jen 2 metry. V dolní části se nachází Mariánská jeskyně s do skály vytesaným reliéfem mariánské hlavy od vratislavského sochaře O. Rachnera (vede sem značená odbočka – 50 m). V horní části pak naleznete Kovárnu, jde o jakýsi jeskynní výklenek, kterým protéká potůček.
Nad kovářovou roklí se pak nelézá vyhlídka s názvem Skalní divadlo, která poskytuje výhled na skalní bloky v Kovářově rokli a okolí. Jejich postavení a tvar může někomu připomínat sedadla v divadle či sedící diváky, záleží na fantazii.
Doporučujeme
Sousoší sv. Barbory, Markéty a Alžběty Sice se za autora označuje Jan Brokof, ale autorem sousoší z roku 1707 je ve skutečnosti jeho devatenáctiletý syn Ferdinand Maxmilián, který pracoval se svým bratrem v otcově dílně. Podíl Jana Brokofa se zde projevuje v dekoraci podstavce. Sousoší financoval císařský rada Jan Václava Obytecký z Obytce. Jeho znak je na soklu pod sv. Markétou, pod sv.Alžbětou je znak jeho manželky. Sv. Barbora, stojící uprostřed, je patronkou horníků a dělostřelců, vlevo stojící sv. Markéta je ochránkyní porodů a sv. Alžběta napravo poskytuje útočiště opuštěným ženám. Uprostřed, pod sochou svaté Barbory, je nápis: ORATE PRO NOBIS NVNC ET IN HORA MORTIS - Modlete se za nás nyní i v hodině smrti. Na mostě je umístěna kopie.
Muzeum historických motocyklů, které můžeme navštívit v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více jak 50 exponátů historických motocyklů. K vidění jsou také historická jízdní kola a motocyklové motory. V expozici jsou k vidění takové unikátní stroje jako např. první vyráběný motocykl značky DKW, PUCH 500 se čtyřpístovým dvouválcovým motorem, Schüttoff 500 OHV nebo Wagner 500 OHC, který je jedniným odchovaným kusem na světě a další výjimečné motocykly.V prvním patře muzea je nainstalována expozice dřevěných hraček a rodinných loutkových divadel a loutek.Muzeum se nachází přímo uprostřed náměstí v Bečově nad Teplou a je zřízeno v historické budově bývalého okresního soudu.
Stálá expozice
Stálá expozice historických motocyklů, která se každoročně doplňuje a rozšiřuje (její součástí jsou i historická jízdní kola).
Stálá expozice České hračky dokumentuje vývoj od lidových tradic až po současné výrobce.
Doporučujeme
Kostel sv. Petra a Pavla - Mělník Kostel sv. Petra a Pavla je jednou z dominant města Mělníku.
Kostel s dlouhým stavebním vývojem byl na počátku románskou trojlodní bazilikou. Chrámové gotické trojlodí vzniklo v 80. letech 15. století. Kolem roku 1520 byla zvýšena hlavní loď a honosný presbytář s podzemní kryptou. Po dalších požárech vznikaly další úpravy. Dnešní podoba chrámu pochází z přestavby v letech 1913-1915 provedené architektem Kamilem Hilbertem.
Kostel je trojlodní stavba s převýšenou střední lodí, pětiboce ukončeným presbytářem a obdélnou předsíní při severní boční lodi. Boční lodě i presbytář osvětlují gotická okna s plaménkovými kružbami. Závěr i hlavní loď má klenbu hvězdicovou, předsíň síťovou a boční lodě oddělené od hlavní arkádami jsou sklenuty křížově. Presbytář sklenutý síťovou klenbou s malbami má na svorníku Kristovu tvář. Nachází se zde kamenné sanktuarium. V bočních lodích se nacházejí kamenné náhrobníky. Zajímavé jsou i veřejnosti nepřístupné prostory jako kaple Božího hrobu, první patro věže (pokladnice) či románský interiér věže s bývalou kaplí sv. Jana Nepomuckého.
Mobiliář kostela je převážně barokní, hlavní oltář s obrazem od Karla Škréty se sochami světců, boční oltář sv. Ludmily (1673) s obrazem zobrazující sv. Ludmilu učící svého vnuka Václava a také cínová křtitelnice z roku 1578.
V kryptě pod presbytářem je veřejnosti přístupná kostnice fungující od 30. let 16. století. Vznikla jelikož nebylo kam již dávat kosti neboť kapacita hřbitova kolem kostela byla omezená. Sloužila až do roku 1775 kdy byl zřízen nový hřbitov při kostele sv. Ludmily. Poté měla být zrušena, ale nakonec byla jen uzavřena a poskytla tak později mnoho studijního materiálu pro antropology. V letech 1915-1919 byla upravena. Dnes zde najdeme ostatky 10-15 tisíc osob, z většiny z nich je složena stěna nazývaná Kalvárie.
Při severozápadním rohu stojí 60 m vysoká pozdně gotická věž kostela, která měla svoji románskou předchůdkyni. Současná stavba byla vystavěna v průběhu 80. let 15. století. Původně zakončena gotickou jehlancovou střechou, ale po požáru v roce 1681 dostala raně barokní cibulovitou báň s cibulkami na nárožních vežičkách ochozu. Kromě zvonice sloužila věž i jako strážní. Dnes po náročné rekonstrukci v roce 2006 je její ochoz ve výšce 37 m (177 schodů) přístupný veřejnosti (celoročně). Je odsud výhled nejen na město, ale i Kralupy nad Vltavou, Kladno, České Středohoří, Říp, Ještěd, Vrátenská hora, Bezděz a další.
Kostel, věž i kostnice jsou přístupné veřejnosti.