

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Klášter s kostelem Panny Marie - Kutná Hora Areál v Sedlci je bývalý cisterciácký klášter. Jeho počátek sáhá do poloviny 12. století, kdy se velmož Miroslav rozhodl na svých statcích v Sedlci založit klášter. Při výběru řádu mu radil olomoucký biskup Jindřich Zdík. Klášter v Sedlci se tak stal prvním cisterciáckým opatstvím v Čechách. Mateřským konventem mu byl klášter v bavorském Waldassenu. Několik prvních desetiletí jeho existence bylo složité. Vše se změnilo roku 1282, tehdy byl zvolen opatem Heidenreich, s jehož jménem je spojen vzestup a zlatý věk kláštera. Nutno podotknout, že opat využil skutečnosti, že v blízkosti kláštera bylo objeveno jedno z největších evropských ložisek stříbra. Díky tomu se ze Sedlce stal nejbohatší klášter v zemi a neobyčejně stoupla jeho politická prestiž. Heidenreich se stal významným diplomatem, rádcem Václava II. a také panovníkovi půjčoval nemalé finanční obnosy. Ale jejich nesplácení, vysoké daně a velká rozmařilost znamenaly postupný úpadek kláštera. Vrcholem jeho agónie byl rok 1421, tehdy jej husité vypálili a pobořili a opatství zůstalo na několik desítek let neobsazeno. Pokusy o jeho obnovu v 16.století zhatila třicetiletá válka a také všeobecný úpadek klášterního života.
Svoji druhou životní kapitolu započal Sedlec na konci 17. století za opata Jindřicha Snopka. Ten k obnově kláštera povolal významného barokního stavitele J.B. Santiniho. Klášter byl přestavěn ve stylu barokní gotiky a vznikla nejvýznamnější stavba celého komplexu – monumentální klášterní kostel Panny Marie. Stavební činnost a na ní navazující umělecká výzdoba ovšem klášter finančně velmi vyčerpala. V letech 1764 – 83 bylo sedlecké opatství řízeno nejdříve z kláštera v Oseku, později ze Zlaté Koruny. V rámci reforem Josefa II. byl zadlužený konvent 24.října roku 1783 zrušen. Objekt byl nejdříve používán jako sklad mouky pro armádu, ale již v roce 1806 po novém vysvěcení sloužil alespoň jako farní kostel. Roku 1812 zde byla zřízena tabáková továrna. Další osudy jsou spjaty s knížetem Karlem Schwarzenberkem, který klášterní panství roku 1819 zakoupil. Právě on nechal hřbitovní kostel Všech svatých vyzdobit do dnešní podoby za použití kosterních pozůstatků více než 30 tis. obětí moru. Kostnice je tak dnes nejpopulárnější částí kláštera.
V současnosti je ústřední stavbou velkého klášterní areálu kostel Nanebevzetí panny Marie. Na východní straně je velký konvent. Dále je k vidění torzo kostela Sv. Filipa a Jakuba a na severu hřbitov s kaplí, kostnicí a sousoším sv. Jana.
Doporučujeme
Kostel sv. Bartoloměje - Cheb Při ulici Křižovnická nedaleko mostu přes řeku Ohře, stojí kostel sv. Bartoloměje.
Současná stavba byla vybudována v roce 1414 na místě původní románské kaple sv. Ducha, stavebníkem byl chebský radní Niklas Gumarauer. Špitál byl roku 1695 přebudován na křížovnickou komendu. Během druhé světové války byl kostel poškozen a v letech 1962-1963 rekonstruován. V kostele pak byla výstavní galerie a roku 1997 byl objekt navrácen řeholníkům.
Kostel tvoří obdélná síňová stavba s žebrovou klenbou, kterou podepírá jediný sloup stojící v centrální části prostoru. Při rekonstrukci v 60. letech 20. století byly zrestaurovány také původní fresky.
Doporučujeme
ZOO Liberec Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice. Vznikla roku 1919. Původně plnila funkci zvěřince a zimoviště pro cirkusy. Cestu mezi naše nejvýznamnější ZOO nastoupila až ve druhé polovině 20. století.
Liberecká ZOO nejstarší u nás
Dnes se v malebném údolí Jizerského potoka rozkládá na ploše 13 ha a chová kolem 140 druhů zvířat v přibližně 1000 exemplářích. Část areálu je zalesněná a řada výběhů leží na skalnatých svazích. ZOO Liberec se specializuje především na chov velmi vzácných, ve volné přírodě ohrožených druhů. K nejcennějším zvířátkám patří bílí tygři nebo takin čínský. Mimo dvě japonské ZOO je liberecká ZOO jedinou mimočínskou ZOO, která takiny chová. Dalšími cennými kusy jsou např. pár varanů mangrovových či unikátní kolekce dravců. Nejmodernější stavbou je pavilon tropů.
Bílý tygři Liberec
Děti nejraději pozorují rozverné šimpanze ve výběhu či krmení lachtanů. Pro děti je také připraven dětský vláček, elektroautíčka a koutek s mnoha prolézačkami. Oblíbenou u dětí i dospělých se stala v letní sezóně kontaktní ZOO v dolní části zahrady. Návštěvníci zde mají možnost pohladit si kozy kamerunské, mini appalosy nebo kozu domácí. V menších prostorách jsou umístěni králíci a morčata. V objektu Zoo Liberec dále naleznete občerstvení, venkovní posezení, poznávací trasy a spoustu dalších služeb a možností. ZOO Liberec každý víkend pořádá zajímavé akce, kterých se opravdu stojí za to zúčastnit.
Doprava do ZOO Liberec
Veřejná doprava: Z autobusového i vlakového nádraží tramvají číslo 2 nebo 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická - ZOO (doba jízdy cca 12 minut).
Vlastní doprava: Automobily i autobusy mohou zaparkovat na městských parkovištích v blízkosti zoologické zahrady. Místa k stání jsou placená.
Doporučujeme
Vodárenská věž - Plzeň Na počátku 16. století se město Plzeň v souvislosti s existencí velkého množství studní dostala při poklesu spodní vody do potíží se zásobováním vodou. Městská rada proto rozhodla o výstavbě nového vodovodu. V první polovině 16. století tak byla vystavěna vodárenská věž s vodním strojem, který pomocí etážových pump vyháněl vodu do olověné nádrže a odtud dřevěným potrubím do kašen na náměstí. Vodárenská věž byla také začleněna do hradebního systému.
Dnes je zde k vidění zbytek čerpacího stroje z roku 1847, komory pro vodní sloupy a replika vodního kola pohánějícího vodní stroje. Věž je součástí prohlídky plzeňského historického podzemí.
Vodárenská věž se nachází na rohu ulice Pražská a Sady 5.května.