Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Plešné jezero
Třetí největší šumavské jezero co do objemu i plochy je Plešné jezero nacházející se ve výšce 1090 m.n.m. Plocha jezera je 7,48 ha s objemem zadržované vody 617.000 m3. Největší hloubka jezera je 18,3 m. Josef Rosenauer zatěsnil přirozenou morénu jezera, navýšil ji hrází o výšce zhruba 2,5 m, do které zabudoval výpustná stavidla. To umožnilo regulovat vodu v jezeře, které se stalo hlavní zásobárnou vody pro plavbu dříví ve Schwarzenberském kanále. Bylo z něj možno regulovaně vypustit na 177.000 m3 vody. Tato zásoba umožňovala vypouštět 2.700 m3 vody po dobu 60 hodin nebo 700 m3 po dobu 250 hodin. Za jezerem vystupuje strmá cca 220 m vysoká skalní stěna. Od roku 1876 se na stěně nad jezerem tyčí 14,5 m vysoký pomník básníka Adalberta Stiftera. Pod jezerem se nachází moréna, kamenné moře tvořené hrubozrnnou (pleknštejnskou) žulou, zasahující až 150 m pod jezero.
Na severozápadním okraji města, na zalesněném návrší v Mertových sadech se nachází novogotický kostelík sv. Jakuba. Kostelík zde stál již v 16. století. Roku 1860 byla po zbourání vystavěna dnešní jednoduchá novogotická stavba. Původně sloužil jako hrobka rodu Černínů a to až do roku 1932. Dnes není příliš využíván a spíše zvolna chátrá. Za kostelem se nachází již do zarostlých křovin vedoucí menší dvouramenné kamenné schodiště. Při přístupové cestě najdeme kapličky bývalé křížové cesty.
Doporučujeme
Zámek Opočno
Historie zámku Dominanta Opočna, renesanční zámek, který se nachází v malebné krajině nedaleko Orlických hor, je přestavbou původního gotického hradu, který nechal vystavět rod Trčků v 16. stol. Značný rodový majetek byl předpokladem k výstavbě rozsáhlého areálu. Roku 1560 byla započata renesanční přestavba. Vznikl zámek podle vzoru italských renesančních paláců. Vnější fasáda byla opatřena sgrafitovou výzdobou a renesančními štíty nad hlavním vchodem. Jako další stavby vznikly míčovna a v parku jednopatrový letohrádek z roku 1602. Za vlastnictví Colloredů, kteří zámek získali jako pobělohorský konfiskát a vlastnili jej až do druhé světové války, byly interiéry upraveny v duchu evropského aristokratického prostředí. Koncem 17. století propukl na zámku požár. Dále byla na zámku postavena nová kaple sv. Anny. Na počátku 19. století byl zařízen zámecký park. Vznikl tak romantický park se spletí tajemných cestiček a s výhledy do kraje Orlických hor. Zlatý potok s umělými vodopády byl rozšířen o dva rybníčky a doplněn kamennými i dřevěnými můstky. Svahy a zelená prostranství parku jsou osázeny množstvím křovin a stromů. Poslední úprava zámku byla v letech 1903-1912, kdy se upravovaly interiéry. Dispozice zámku Zámeckou budovu tvoří tři dvoupatrová křídla s arkádovými ochozy, spojená do tvaru písmene U, které obepínají velké nádvoří. Ze strany čtvrté je otevřené do širokého údolí Zlatého potoka s anglickým parkem. Z bývalého hradu se nám dochovaly jenom válcová věž a zbytky opevnění. Zámecké expozice Prohlídka zámku začíná v etnografické hale, v místnosti věnované africkým a americkým sbírkám. Na zámku můžeme vidět velkolepou obrazárnu, která obsahuje převážně díla italských mistrů. Dále zde vidíme rozsáhlou zámeckou knihovnu, lovecký a rytířský sál, orientální zbrojnici a bohaté sbírky zbraní. A také obytné místnosti zařízené převážně nábytkem 17. - 19. století, jako třeba pracovnu s dřevěným obložením a obrovským krbem, bílo-zlatou jídelnu, kuřácký salonek, reprezentační salon, ložnici, hernu, koupelnu a oblékárnu a další společenské místnosti, které jsou doplněny obrazy, benátským, českým i německým sklem nebo vídeňským a míšenským porcelánem. I přes veškeré změny, kterými si zámek v minulosti prošel si dodnes udržel obrovskou historickou a uměleckou hodnotu, ale i značné kouzlo a půvab. Tipy na výlet Navštívit můžete třeba pevnost Dobrošov. V Novém Městě nad Metují pak stojí za vidění barokní zámek, Městské muzeum nebo galerii Zázvorka. V Dobrušce si můžete prohlédnout Vlastivědné muzeum Dobruška. Ubytování najdete v Novém Městě nad Metují.
Doporučujeme
Kino Sigma
Kino nabízí, vedle promítání běžné filmové distribuce, také DVD projekce, pronájem kinosálu a posezení v kavárně.