Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Nusle
Dnešní Nusle vznikly v 19. století sloučením několika obcí, které se na jejich území vyskytovaly. První zmínky o Dolních Nuslích jsou z roku 1088 a o Horních Nuslích z roku 1250. Obce byly v majetku církve, později patřily Starému a Novému Městu. Ve velkém se zde pěstovalo víno. Vinice však byly během třicetileté války zničené. Obnovit se je podařilo až jejich novému majiteli Jakubovi Wimmerovi. Později zde byly postaveny průmyslové podniky na výrobu, barev, tuků, svíček a koberců. V roce 1854 byla k Nuslím připojena ves Krušina, dnešní Pankrác a v roce 1890 byly povýšeny na město. K Praze byly připojeny v roce 1922. Název Nusle je užíván od 15. století. Nesly také názvy Neosuetli, Nevsedly, či Nosli.
Doporučujeme
Morový sloup
Kaplička pochází z roku 1714 a je vyzdobena mozaikami českých patronů.
Autobusová zastávka Malešické náměstí v Malešické ulici slouží pro přepravu ve směru Hrdlořezy, Žižkov, Strašnice.Pojmenováni je odvozeno přilehlého stejnojmenného Malešického náměstí.Autobusová zastávka je součástí pražské hromadné dopravy, kterou tvoří trasy metra, městských autobusů a tramvají. Zahrnuje i Petřínskou lanovku, lanovku v pražské ZOO a přívozy přes Vltavu. Dopravní spojení má téměř každá pražská ulice, každé náměstí, či nábřeží.Zabezpečuje přesuny po Praze jak Pražanům, především do zaměstnání, tak návštěvníkům Prahy, turistům. Jejím prostřednictvím mohou navštěvovat pražské památky, divadla, koncerty, výstavy, muzea, kluby, fitcentra apod. Díky ní mají zabezpečenou dopravu i hotely a jiná zařízení poskytující v Praze ubytování, jako například priváty, kempy, botely, hostely, turistické ubytovny, ale i podniky nabízející pohostinství, jako jsou restaurace, kavárny, jídelny, pizzerie, pivnice, cukrárny apod.Prostřednictvím pražské hromadné dopravy je tak dostupná veškerá kultura, kterou Praha svým obyvatelům a návštěvníkům nabízí, stejně jako její jedinečná architektura, příroda, zábava a další nepřeberné množství historických, kulturních, duchovních a přírodních hodnot. A to 24 hodin denně!
Vrch Dymník (516 m) se nachází ve Šluknovském výběžku nedaleko městečka Rumburk. Rozhledna jako dárek k jubileu Na jeho vrcholu stojí rozhledna, která má velmi zajímavý osud. Nepostavil ji žádný turistický spolek, ani obec, ale soukromá osoba. Konkrétně radní města Rumburka August Wenschuch, který se tak rozhodl oslavit své šedesáté narozeniny a zároveň odchod do důchodu. Její stavbu, která byla dokončena roku 1896, financoval celou ze svých peněz. Architekt Hampel postavil patnáctimetrovou válcovou věž postavenou z cihel, která byla nazvána Augustova. Od roku 1895 se na Dymníku nachází také restaurace. Turistům sloužila více než sto let bez větších oprav. Ty byly provedeny přesně sto let od jejího otevření kdy byly také prořezány okolní stromy a proto i dnes nabízí těm co vystoupají jejích 82 schodů nádherný výhled na Ještěd, Luž, Smrk, Bezděz či Milešovku. Rozhledna je volně přístupná.   Výhled sever: Staré Křečany, Šluknovská pahorkatina, příhraniční saské vrcholy východ: Rumburk, Varnsdorf, východní hřeben Lužických hor, Špičák u Varnsdorfu, Žitavsko, Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše jih: Krásná Lípa, západní část hřebene Lužických hor s Jedlovou a Studencem západ: Českého středohoří s Milešovkou, Krušné hory, Vlčí hora, Tanečnice Popis cesty Autem - z centra Rumburka zatočit u gymnázia a jet na západ směrem k areálu Koupaliště, od kterého vás cedule dovedou až k restauraci Dymník. Tady zaparkovat a po modré značce půlkilometr pěšky dojít k rozhledně.  Vlakem - nebližší vlaková zastávka je v Rumburku. Odtud dojděte do centra města ke zmíněnému gymnáziu, kde se napojíte na modře značenou turistickou trasu. Ta vás dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 3,5 kilometru.