

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Strážiště u Chomutova Další z mnoha rozhleden ústeckého kraje a Krušných hor stojí na zalesněném vrcholu Strážiště (511 m) u Chomutova. Podobně jako většina okolních rozhleden je také vystavěna z kamene a je mohutná, aby vydržela místní drsné klima. Strážiště bylo vždy oblíbeným místem, proto si jej vybral městský Okrašlovací spolek pro stavbu dřevěného altánu, kterému se říkalo Gloriet. Od roku 1882 se mohli návštěvníci kromě občerstvení a odpočinku také pokochat výhledem z jeho osmiboké, 8 metrů vysoké, věže. Když pavilon po první světové válce dosloužil, rozhodli se radní postavit na vrchu nové objekty, podle plánů chomutovského architekta Kuglera. Plány byly velkolepé. Na Strážišti měl vyrůst horský hotel s restaurací a ubytováním a také s mohutnou kamennou rozhlednou. Dokončená stavba byla veřejnosti slavnostně předána 12. prosince 1931 a stala se velmi rychle oblíbeným výletním místem občanů Chomutova. Kamenná rozhledna byla vysoká 20 metrů a na vyhlídku, ze které se otevíraly nádherné panoramatické výhledy na České středohoří a Krušné hory, vedlo 73 schodů. Ti dříve narození si pamatují, že za socialismu se hotel jmenoval Partyzán. V 90. letech se sice vrátil ke svému původnímu jménu Strážiště, ale měnil často majitele. Nakonec jej město za 3 mil. Kč prodalo soukromému podnikateli panu Donátovi, který investoval do rekonstrukce a úprav další 3 mil. Kč. Výstup na rozhlednu nebyl možný, věž totiž začala sloužit jako ubytovací prostory pro hotelové hosty. Hotel však v listopadu 2004 vyhořel. Po této smutné události se snad začne blýskat na lepší časy. Po rekonstrukci má být rozhledna znovu zpřístupněna.
Doporučujeme
Most přes Rokytku - Zenklova Most přes Rokytku v Libni byl v roce 1896 vybudován jako přemostění pro komunikaci, dnešní Zenklovu ulici. V roce 1909 bylo přemostění rozšířeno na 99,3 m směrem k Vltavě. Dnes je i součástí Elznicova náměstí a přemosťuje Rokytku i pro Voctářovu ulici. Most nemá oficiální pojmenování.
Doporučujeme
Zámek Loučeň Barokní zámek Loučeň stojí ukryt do zeleně rozsáhlého anglického parku nedaleko stejnojmenného městyse. Zámek nabízí návštěvníkům romantické zákoutí pro klidný odpočinek, ale i zajímavou exkurzi do své vlastní historie.
Z historie Loučně
První zmínka o obci Loučeň pochází z roku 1223, avšak do roku 1618 se na zdejším panství často střádali nevýznamní majitelé. Po bitvě na Bílé Hoře přišla zásadní změna, kdy přicházejí na Loučeň Valdštejnové. Od té doby nebyla Loučeň prodána, což zvyšuje její hodnotu. Po Valdštejnech zde žili také Fürstenberkové a Thurn – Taxisové. Po roce 1704 nechal provést Arnošt Karel z Valdštejna velkou přestavbu sídla podle plánů F.M. Kaňky. Roku 1710 přistavěli k zámku ještě kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Úpravy interiérů proběhly v letech 1767-71 za Karla Egona z Fürstebnerka, později přibylo i zámecké divadlo. Po roku 1803 se na panství dostali Thurn-Taxisové. Roku 1831 převzal Loučeň Karel Anselm Thurn-Taxis, který založil 23 ha velký krajinářský park, jehož součástí byly i vodotrysky a dva velké skleníky.
Na zámku v minulosti pobývali i významné osobnosti jako císař Františkek I., ruský velkokníže Konstantin, Eliška Krásnohorská, E. M. Rilke, F.X.Šaldy. Roku 1929 byly poprvé zpřístupněny zámecké interiéry veřejnosti. Po roce 1939 se tehdejší majitelé přihlásili k německé národnosti, a tak jim byl po roce 1945 jejich majetek zkonfiskován. Zámek byl brzy vyklizen a využíván účelově. Celé toto období se nepříznivě projevilo na jeho stavu i v okolním parku.
Dnes labyrinty a kulturní život
V roce 2000 se zámek stal majetkem Loučeň a.s., která zde za podpory fondů EU provádí opravy a rekonstrukce. Od roku 2007 byl zámek znovu zpřístupněn s nově vybudovanou expozicí, do níž se vracejí některé kusy původního mobiliáře, zároveň otevřen park s jedinečným souborem 10 bludišť a labyrintů. Dominantou zámku i raritou celé České republiky je zdejší zámecké labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku. Zahradní labyrinty jsou aktuálně módní věcí, ale zároveň nadčasovou. Labyrinty jsou zábavné, magické, mají schopnost dobít ubývající energii.
Zámecký hotel nabízí také možnost uspořádání svatebních obřadů, firemních akcí, kongresů, ale především láká návštěvníky romantický pobit v překrásném prostředí. A taky je možnost navštívit pravidelné zámecké slavnosti nebo se zúčastnit kouzelných nočních prohlídek sídla.
Navštívit můžete i nedaleký zámek Mcely.
Pokud se rozhodnete v regionu zůstat déle, ubytování najdete například v Nymburce.
Doporučujeme
Templ - Mladá Boleslav Templ - Mladá Boleslav.