

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Švandovo divadlo Švandovo divadlo na Smíchově patří mezi moderním evropská kulturní centra. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru. Zajímavostí je hraní s anglickými titulky. Divadlo má bezbariérový přístup a je klimatizováno.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Ostrý Zříceniny hradu Ostrý se nachází na skalnaté homoli nedaleko obce Milešovka.
Historie hradu
První zpráva o hradu je z roku 1433. Přibližně tehdy jej nechal vystavět Václav Kaplíř ze Sulevic, který tak založil jednu z mnoha rodových větví - Osterské ze Sulevic. Kaplířové drželi hrad do roku 1505. Potom vystřídal několik majitelů a po roce 1540 se uvádí jako pustý.
Dispozice hradu
Hrad využíval skalnatého vrcholu výrazného kopce. Do předhradí se vcházelo věžovitou branou. Předhradní spíše než obytnou funkci zde mělo charakter obranný. Do přední části jádra hradu se vcházelo po schodišti v bráně. Tady se nacházela jen stavba lehčí konstrukce. Další věžovitou branou se vstupovalo do zadní části jádra hradu. Tady na nejvyšším místě stával palác.
Do dnešní doby se zachovaly zbytky první věžovité brány, schody vedoucí do přední části jádra hradu. Nejvíce se asi dochovaly hradby jádra hradu a základy paláce.
Zřícenina hradu Ostrý u Velemína je volně přístupná.
Tipy na výlet
Vydat se můžete na zříceninu hradu Košťálov v blízkých Třebenicích. V původně luteránském kostele tamtéž můžete navštívit Muzeum českého granátu. Podívat se můžete také na zříceninu hradu Oltářík, zříceninu hradu Skalka nebo Lovosický zámek.
Ubytování najdete v Lovosicích.
Doporučujeme
Františkánský klášter v Chebu Klášter minoritů v Chebu založili měšťané Hechta z Podhradu a Honnigara ze Seeberku, někdy před rokem 1247. Stavby konventu, které byly postaveny bezprostředně po jeho založení, byly i s kostelem zničeny během velkého požáru celého města v roce 1270. Již 26. dubna 1285 byl však za přítomnosti krále Rudolfa Habsburského vysvěcen řezenským biskupem Heinrichem nový kostel ve jménu Zvěstování Panny Marie. O čtyři dny později proběhla v jeho zdech svatba českého krále Václava II. s Rudolfovou dcerou Guttou. Další úpravy proběhly na počátku 14.století. Byla dostavěna věž mezi lodí a presbytářem, k severní chrámové lodi byla přistavěna kaple, která sloužila jako oratoř klariskám, které sídlily v blízkosti kláštera. Také byl dostavěn ambit konventu, uzavírající nepříliš rozlehlý rajský dvůr.Výraznou změnou v dějinách kláštera byl rok 1464, tehdy papež Pius II. vydal příkaz, aby byl klášter předán přísnější odnoži řádu – františkánům. V 16. století potkal chebský klášter podobný osud jako většinu klášterů ve střední Evropě. Úpadek klášterního života, spojený s luterstvím, znamenal, že konvent začal pustnout a v letech 1592-93 byl i nakrátko opuštěn. Znovuožívá až po roce 1607, kdy připadl štrasburské františkánské provincii. Doba rozkvětu kláštera spadá na počátek 18. století. Z té doby pochází i dnešní podoba kláštera. Stavební úpravy probíhající v letech 1707-33 daly areálu dost nevýraznou podobu. Františkáni přečkali i nepříznivou dobu josefínských reforem a tak definitivně ukončili své působení v Chebu až roku 1951, kdy byl žebravý řád z kláštera vyhnán. V roce 1991, byl klášter i kostel, které za socialismu značně zchátraly, vrácen církvi. Dnes se areál otevírá turistickému ruchu. Navštívit lze celý areál a zahradu, unikátní je zejména gotická křížová chodba. Dochovaly se v ní i zbytky nástěnných maleb z 15.století. Bude otevřena klášterní knihovna a bude se zde pořádat řada kulturních akcí. Kostel Zvěstování P. Marie je trojlodní stavba s klenutou křížovou klenbou. Hlavní oltář je novogotický.
Expozice Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem a okolí, která je situována do prostor louňovického zámku, je stálou expozicí Národního muzea.
Popis expozice
Středověká keramika, včetně raritních nádob s nápisy, a další archeologické nálezy z výzkumu zaniklého kláštera premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem a blízkého okolí - mj. oblasti Velkého a Malého Blaníku.
Na co se můžete těšit
Renesanční zámek pražských arcibiskupů, barokně přestavěn
Expozice nejstarších dějin Louňovic pod Blaníkem a okolí
Archeologické nálezy z kláštera premonstrátek zničeného husity roku 1420
Unikátní kolekce středověkých keramických nádob zdobených nápisy z 12.–15. století