

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Pražská brána - Vysoké Mýto Vstup do města zajišťovaly tři brány z nichž tato s názvem Pražská je ve své dispozici nejzachovalejší, chybí je ale předbraní. Do velké věže vysoké 48 m se dá stále vstoupit pouze po točitém schodišti malé věže přes můstek nad branou. V malé věži je k vidění prastarý typ klenby tzv. přečnělkové. Zde každá cihla přesahuje cihlu níže položenou, čímž se prostor postupně uzavírá. Dnešní podoba pochází z roku 1883 kdy byla puristicky restaurována.
Věž je v sezonně přístupná veřejnosti a slouží hlavně jako vyhlídková.
Doporučujeme
Kostel sv. Bartoloměje - Cheb Při ulici Křižovnická nedaleko mostu přes řeku Ohře, stojí kostel sv. Bartoloměje.
Současná stavba byla vybudována v roce 1414 na místě původní románské kaple sv. Ducha, stavebníkem byl chebský radní Niklas Gumarauer. Špitál byl roku 1695 přebudován na křížovnickou komendu. Během druhé světové války byl kostel poškozen a v letech 1962-1963 rekonstruován. V kostele pak byla výstavní galerie a roku 1997 byl objekt navrácen řeholníkům.
Kostel tvoří obdélná síňová stavba s žebrovou klenbou, kterou podepírá jediný sloup stojící v centrální části prostoru. Při rekonstrukci v 60. letech 20. století byly zrestaurovány také původní fresky.
Doporučujeme
Údolí Doubravy Malebné a přímo krásné údolí Doubravy se nachází kousek východně od města Chotěboř.
Říčka Doubrava se kousek za obcí Bílek zařezává do údolí hlubokého až 80 m a dlouhého okolo 4 km, tvořeného rozpukanými rulami a vytvářející zákruty a soutěsky. Koryto je místo až hojně pokryto balvany, vytváří místy peřeje a menší či větší vodopády. Prudké svahy jsou pokryty vesměs jehličnany. Zhruba uprostřed údolí se nachází asi 100 m úsek, kde říčka protéká jen pár metrů širokou soutěskou (toto místo je nazváno jako Koryto), zakončené je dvěma vodopády 1,5 a 2,5 m. Kromě toho zde můžeme najít místo kde se nacházel středověký hrádek (Sokolohrady), dnes místo se skalnatou vyhlídkou do údolí a také skalní věž Čertův stolek. Celým údolím prochází turisticky značená cesta.
Doporučujeme
Muzeum Bedřicha Smetany Muzeum Bedřicha Smetany, jež je stálou expozicí Národního muzea, sídlí od roku 1936 v překrásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu v těsném sousedství Karlova mostu.
Muzeum vypovídá o životě a díle zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany (1824-1884). Ukázky z dokumentů, korespondence, deníků, notových autografů a dalších materiálů dokumentují jeho osobní život, tvůrčí vývoj a působení v českém hudebním a veřejném životě, genezi a osudy nejvýznamnějších děl. Muzeum Bedřicha Smetany bylo založené v roce 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi.
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se každoročně pořádá na přelomu června a července na zámku v Litomyšli.
Popis expozice
Stálá expozice, která je v pořadí již třetí, se zaměřuje na život a dílo zakladatele české národní hudby. Návštěvníkům přibližuje osobnost Bedřicha Smetany netradičním výtvarným řešením a tematicky je rozdělena do čtyř částí.
První část
Věnuje se Smetanovu dětství, studiím, uměleckým začátkům v Praze 1. poloviny 19. století a jeho pětiletému působení v Göteborgu ve Švédsku, na něž navázaly jeho koncertní cesty do Německa a Holandska.
Druhá část
Ta zachycuje Smetanovy aktivity v letech 1862-1874, jimiž se významně podílel na budování pražského hudebního života (např. činnost v některých uměleckých spolcích, obnovení tradice filharmonických koncertů, působení v čele opery Prozatímního divadla).
Třetí část
Pojednává o posledním období Smetanova života, kdy po ohluchnutí žil a tvořil mimo Prahu. Smetanovým stěžejním dílům jsou věnovány „partitury“ s dokumenty k jejich vzniku a osudům, umístěné na zvláštních notových pultech, které je možné si od dirigentského pultu pomocí speciální laserové taktovky ozvučit ukázkami ze Smetanovy tvorby podle vlastního výběru návštěvníka.
Čtvrtá část
V expozici jsou vystaveny v kopiích ukázky ze Smetanovy korespondence, deníků a notových rukopisů, množství dobových vyobrazení a dalších dokumentů. V originálech jsou tu portréty Smetany a dalších členů rodiny, některé jeho osobní památky a čestné dary, které dostal od svých ctitelů, a klavír ze Smetanova majetku.
Výstavy
Muzeum pravidelně pořádá i krátkodobější tematické výstavy, které stálou expozici doplňují a oživují o smetanovská témata časově i obsahově přesahující její rámec a zároveň umožňují prezentovat další, mnohdy velmi zajímavé a často málo známé exponáty z muzejních sbírek.
Památník Bedřicha Smetany
Muzeum Bedřicha Smetany spravuje také Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích.
Na co se můžete těšit
Novorenesanční budova bývalé Staroměstské vodárny z let 1883–1884 s bohatou sgrafitovou výzdobou podle návrhů Mikoláše Alše a Františka Ženíška
Expozice Bedřich Smetana (1824–1884), život a dílo
Téměř kompletní fond Smetanových rukopisů, Smetanův klavír, ukázky autografů Smetanových skladeb, dopisů, deníků
Expozice doplněna pulty se Smetanovými skladbami, které se ovládají laserovou taktovkou