

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Václava - Hrusice Kostel sv. Václava - Hrusice, okres Praha-východ.
Doporučujeme
Žihelský viklan Kousek od dvou balvanů Bába a Dědek nedaleko obce Žihle se nachází malé skalní městečko vzniklé stejný způsobem jako již dva zmíněné balvany. Ústředním bodem tohoto místa je viklan. V blízkosti se pak nachází ještě pár menších viklanů.
Doporučujeme
Kostel sv. Kateřiny - Tetín Románský kostel sv. Kateřiny je datován na počátek 12. století, ale je možné, že byl postaven na místě ještě staršího předchůdce.
Kněžiště zaklenuté původní křížovou klenbou má čtvercový půdorys a obdélníkovou loď s plochým stropem. Ve východní zdi je zachováno původní úzké románské okno. Oltář kostela je křídlový. Hlavní obraz od J. Hellicha z roku 1855 je malovaný na dřevě, znázorňuje klečící sv. Kateřinu a pod ní tetínské kostely. V postraních křídlech jsou obrazy sv. Ferdinanda a sv. Anny. Na západní straně interiéru je kamenná kruchta, podklenutá dvěma křížovými klenbami, uprostřed silný pilíř. Na hřbitůvku byly při vykopávkách v roce 1916 objeveny četné hroby z dob raného křesťanství.
Doporučujeme
Zámek Letohrad Raně barokní zámek Letohrad je dominantou stejnojmenného města, které leží nedaleko Ústí nad Orlicí.
Historie zámku
Do roku 1950 mělo město název Kyšperk podle hradu Kyšperk, ze kterého jsou dnes patrné jenom zbytky. Dalším panským obydlím v obci byla tvrz, kterou roku 1554 postavil majitel panství Zdeněk Žampach z Potštejna. Tvrz byla dřevěná, jednoduchá, bez jakéhokoliv opevnění. Právě na jejím místě nechal dědic panství Hynek Jetřich Vitanovský roku 1680 vystavět pohodlný barokní zámek. Zámek byl v pozdějších letech několikrát rozšířen a přestavěn. Posledními šlechtickými majiteli zámku byl rod Stubenberg-Nimptsch, který ho vlastnil do roku 1945, kdy byl znárodněn. V současnosti je ve správě města Letohrad.
Dispozice zámku
Zámek v Letohradu je slohově nevýrazná dvoupatrová budova obdélníkového půdorysu vrcholící věžičkou s cibulovitou střechou. Západně od hlavní zámecké budovy byla postavena jednopatrová budova, která byla v přízemí na východní straně otevřena arkádou. K této budově, v níž bylo umístěno hospodářské příslušenství zámku, přiléhala na západní straně umělecky nejhodnotnější stavba zámeckého areálu, jednolodní barokní zámecká kaple sv. Václava, v r. 1726 změněná ve farní kostel. Nejcennější částí interiéru kostela je bohatá štuková výzdoba stropu jejímž autorem byl Giovanni Maderna. Zámecká budova je spojena se západní budovou zdí s branou. Tato zeď uzavírá nádvoří mezi oběma budovami. K jihu přechází nádvoří v romanticky upravený zámecký park. Dnes v zámku sídlí hotel, restaurace, soukromé gymnázium, Městská knihovna a Základní umělecká škola.
Tipy na výlet
Navštívit můžete zříceninu hradu Potštejn, zříceninu hradu Lanšperk, zříceninu hradu Žampach, rozhlednu Rozálka u Žamberka, zámek Žamberk nebo Městské muzeum Žamberk. Hrad Litice nad Orlicí stojí jistě také za vidění.
Ubytovat se můžete v Ústí nad Orlicí.