Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Zámek Zruč stojí v parku na návrší nad městem, na pravém břehu řeky Sázavy a je vidět již od nádraží. Je to trojkřídlá dvoupatrová budova s třípatrovou věží v jihovýchodním nároží. Do nádvoří se otvírá několika zasklenými arkádami. V zámeckém parku jsou zachovány zbytky pseudogoticky upravených hradeb a bašt, v severozápadní části parku stojí zbytek hranolové věže z původního hradu.  Historie zámku                         Zruč nad Sázavou se poprvé připomíná již v roce 1335, kdy náležela Heřmanovi ze Zruče. V roce 1364 ji získal Ješek z Kolovrat. Kolovratům pak náležela Zruč až do roku 1433 a právě za nich byl zde ve 14. nebo počátkem 15. století vystavěn gotický hrad. Později se držitelé hradu střídali, až byl za Kaleniců v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek.  Tomuto rodu náleželo zručské panství až do roku 1623, kdy bylo Albrechtovi Kalenicovi z Kalenic pro účast na stavovském povstání zkonfiskováno. Po stavovském povstání se Majitelé Zruče rychle střídali. Roku 1781 zámek vyhořel a z důvodu střídání pánů se provedly jenom nutné opravy sídla. Teprve v letech 1872 – 1878 za Jana Skrejšovského byla provedena rozsáhlá oprava a přestavba zámku. Nádherné zámecké zahrady Další úpravy objektu byly provedeny Adolfem Schebekem v letech 1891 – 1892 v pseudogotickém slohu. Byla zbořena část hradeb a bašt dosud zachovalých na východní straně a v těch místech byla postavena nová pseudogotická vstupní brána do zámeckého areálu. Bašty a části hradeb, které byly ponechány, byly pseudogoticky upraveny a upraveny jako altány a zahradní terasy. Pseudogoticky upraveno bylo i torzo velké věže v severovýchodním rohu hradeb. Výrazně se změnil vnější vzhled zámku. Byly odstraněny starší fasády a budova upravena tak, aby měla vzhled stavby z lomového kamene. Zámek byl nově zastřešen vysokou valbovou střechou. Celá stavba byla ozdobena několika gotickými štíty, věžičkami a vikýři. V majetku Schebků zůstal zručský zámek až do roku 1948, kdy přešel do správy Městského národního výboru a byly zde umístěny jeho kanceláře. V 90. letech 20. století byl zámek Schebkům v restitucích navrácen. Současnost... Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku je po rekonstrukci znovu přístupný. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál. Ze Zruče nad Sázavou se můžete vydat na výlet do Kácova, kde najdete barokní zámek a pivovar.
Doporučujeme
Zámek Zbiroh
Dříve hrad, dnes novorenesanční zámek Zbiroh, leží na kopci nad stejnojmenným městečkem, uprostřed velkého parku. Městečko Zbiroh se nachází v okrese Rokycany. Zámek Zbiroh - ateliér Alfonse Muchy Původní hrad byl založen kolem poloviny 13. století pány ze Zbiroha. Prameny uvádí bratry Chřena a Sulislava. V průběhu staletí se na Zbirohu vystřídala řada majitelů. Byly to významné šlechtické rody Rožmberků, Kolowratů, Šternberků a Lobkoviců. Za Lobkoviců byl hrad renesančně přestavěn, ale roku 1609 byl Popelu z Lobkovic zkonfiskován a stal se císařským majetkem. V té době začal sloužit jako vězení pro politické odpůrce. Za třicetileté války vyhořel a následovaly barokní úpravy a ještě později klasicistní přestavba, aby mohl Zbiroh sloužit jako správní centrum panství. Roku 1868 koupil Zbiroh Henry Strousberg, úspěšný pruský podnikatel na železnici. Ten měl se zbirožským panstvím rozsáhlé plány a chtěl z něj vybudovat průmyslové centrum. Při této snaze zdevastoval okolí zámku a samotný zámek nechal přestavět v novorenesančním slohu. Přestavba proběhla v letech 1869 – 1870 a ze Zbirohu se tak stalo honosné reprezentativní sídlo. Posledními soukromými majiteli Zbirohu byli v letech 1879-1945 Colloredo-Mansfeldové. Za jejich držení zde v letech 1912-1928 pobýval malíř Alfons Mucha, který na zámku vytvořil své nejznámější dílo - Slovanskou epopej. Další osudy zámku již tak veselé nebyly. Za druhé světové války se na Zbirohu usadil štáb SS a od roku 1945 zabrala objekt na půl století armáda. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen potomkům rodu Colloredo-Mansfeld. Po rekonstrukci byl v roce 2005 zámek zpřístupněn veřejnosti. Učebnice architekury Prohlídka Zbirohu stojí za to. Během prohlídkového okruhu lze totiž vidět průřez hned několik stavebními slohy od románského až po secesi. Stavba má dvoudílnou dispozici, která využívá půdorys původního hradu. Raně gotické období původního hradu připomíná ještě 23 metrů vysoká válcová věž, z doby kolem roku 1470 se dochovala jedna z původních čtyř bašt a kaple s gotickým arkýřem, zdobeným nástěnnými malbami v nejstarším severním křídle. Bezesporu největší zajímavostí původního hradu je studna, která svými přibližně 152 metry je jedna z nejhlubších v Evropě. Přední patrový zámek je v jádře renesanční, v nároží s baštami. Jižní křídlo z poslední stavební úpravy z roku 1870 má v patře velký sál, kde byl Muchův ateliér. Pohádková svatba na Zbirohu Na zámku Zbiroh můžete uspořádat svatbu až pro 200 hostů s možnostní kompletního servisu! V případě zájmu o více informací, kontaktujte Renatu Páchovou (svatba@zbiroh.com). Tipy na výlet Ve Zbirohu můžete také navštívit Městské muzeum. Nedaleko od města se nachází také rozhledna Cerhovice nebo kostel sv. Petra. Zajímavé je také Železářské a slévárenské muzeum v Komárově. Podívat se můžete také na zámek Hořovice. Ubytovat se můžete také v Hořovicích.
Doporučujeme
Zámek Kozel
Kozel je klasicistní zámek, který leží kousek od Plzně v blízkosti obce Šťáhlavy. Byl vystavěn teprve na konci 18. století pro Jana Vojtěcha Černína, nejvyššího lovčího království českého. Lovecký zámeček Vznikl jako reprezentativní lovecké sídlo na svazích řeky Úslavy a na hony pořádané jeho majitelem se sem sjížděla šlechta z celých Čech. Jeho stavitelem byl Václav Haberditz. Ten postavil jednoduchou čtyřkřídlou přízemní budovu kolem obdélníkového vnitřního nádvoří. V polovině 90. let 18. století byla ještě přistavěna kaple, jízdárna, lokajna a konírna. Jan Vojtěch Černín zemřel v roce 1816. Jeho dvě manželství zůstala bezdětná a Kozel i se štáhlavským panstvím zanechal svému prasynovci hraběti Kristianu Vincencovi Valdštejn-Vartenberkovi. K žádným stavebním úpravám již nedošlo. Jedinečný klasicismus a bohaté interiéry Zámek Kozel překvapí jednoduchostí klasicistní architektury. Má bohaté interiéry, které lze vidět během prohlídkového okruhu, který vede všemi místnostmi po obvodu stavby. V pokojích se nachází původní zařízení, převážně rokokové a klasicistní. V hale je malba navozující iluzi zimní zahrady. Dále je k vidění kuřácký salón se sbírkou dýmek, toaletní pokojík, ložnice pro hosty s rokokovým lůžkem, kulečníkový sál, lovecký salónek s renesančními zbraněmi a další salóny a pokoje, které navodí časy přelomu 18. a 19. století. V bývalé stáji se dnes vystavuje rodinné empírové divadlo s původní konstrukcí a kulisami. Je zde také možno pořádat svatební obřady. Zámek je zasazen do rozlehlého 40hektarového anglického parku, kde roste přes 6 000 stromů. Za jeho projekcí stojí S. X. Franc. Zámek Kozel je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v západních Čechách a za svůj nezvyklý název vděčí starému pohanskému zvyku Slovanů. Právě v těchto místech naši prapředkové obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla. Tipy na výlet Nedaleko odsud se nachází zřícenina hradu Lopata. Kromě samotného města Plzeň můžete v okolí navštívit také kostel sv. Prokopa ve Štěnovicích, kamenný most Dobřany, rotundu sv. Petra ve Starém Plzenci nebo vystoupit na rozhlednu Sylvánský vrch. Za návštěvu stojí i zřícenina hradu Radyně nebo zřícenina hradu Litice. Ubytovat se můžete v Plzni.
Letohrad leží v nádherném údolí, obklopený krásnou nezničenou přírodou. Návštěvníky láká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, přírodně krajinářský park s empírovou kašnou, altánem a umělou jeskyní s vyhlídkou. S historií města se seznámí v Městském muzeu, které mimo jiné vlastní i Napoleonovy originální saně a turistickou novinkou je soukromé Muzeum řemesel. Od podzimu 2002 je také možné navštívit první část zámecké expozice. Každoročně se v Letohradě pořádá slavná Kopečková pouť, Mezinárodní hudební festival, Kaskády výtvarného umění a Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích.Otevírací doba červenec a srpen Po-Pá  8:00 – 11:30    12:00 – 17:00So       9:00-11:30      12:15 – 17:00Ne       13:00 – 17:00září – červen Po – Pá 8:00 – 11:00        11:30 – 16:00So 8:00 – 11:00