

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Městské muzeum v Žamberku Stálá expozice:
Stálá expozice se věnuje dějinám města a dokládá vývoj lidových a uměleckých řemesel podhůří Orlických hor. Pozornost je věnována pro zdejší kraj typickému paličkování krajek. Unikátní sbírku z oblasti historické farmacie představuje Erxlébenova novogotická lékárna. Expozice přináší údaje o významných rodácích - vynálezci zemněného bleskosvodu Václavu Prokopu Divišovi, zakladateli české chirurgie Dr. E. Albertovi, hudebnímu skladateli Petru Ebenovi, ak. sochaři Františku Rousovi ml. a jeho bratru řezbáři Josefu Rousovi. V muzeu jsou připomenuty památky na žamberské Židy.
Doporučujeme
Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Expozice české loutky a cirkusu, která je umístěna do prostor rekonstruovaného renesančního domu na historickém náměstí v Prachaticích, je pod patronací Národního muzea.
Návštěvník se zde seznámí s dějinami českého loutkářství. Tomu je věnována první část expozice, která nabízí průřez historií české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla, divadla cestujících rodinných společností až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků z dílen lidových loutkářů se návštěvníci mohou těšit na díla takových mistrů, jakými byli M. Aleš, V. Sucharda nebo J. Trnka. V jednotlivých sálech je navozena atmosféra dětských pokojíčků, mikulášských trhů i inscenací slavných loutkových her.
V rámci druhé expozice je poprvé v ČR prezentována historie cirkusů, varieté a kouzelnictví. Vystaveny jsou nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy. Vystavené historické magické rekvizity a aparáty - nejstarší z 1. poloviny 19. století - ožívají v rukou předních českých kouzelníků ve filmové projekci. Dějiny českého cirkusu dokumentují takové exponáty jako frak Karla Kludského, 80 let staré cirkusové náčiní nebo unikátní model cirkusu Alfa v měřítku 1:43. Vývoj cirkusových disciplin dokumentují např. motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou, jednokolky, akrobatické nářadí, koňské a medvědí postroje a jiné historické relikvie cirkusových dynastií.
V žádném jiném českém muzeu není vystavena historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.
Stálé expozice
Loutkářská část: marionety a dekorace, grafický materiál.
Cirkusy a varieté: náčiní, kostýmy, grafický materiál.
Na co se můžete těšit
Expozice loutkářství, kouzelnictví a cirkusů 18., 19. a 20. století
Loutky lidových loutkářů i Mikoláše Alše či Jiřího Trnky
Kolekce loutek Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého
Loutkové divadélko pro každého návštěvníka
Expozice cirkusů – první v ČR: artistické náčiní, kostýmy, plakáty a fotografie
Historické cestovní panoptikum (cca 1890) – jediné svého druhu v ČR, pohyblivá mořská panna
Model cirkusu Alfa, frak Karla Kludského, artistické náčiní, motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou, jednokolky, hrazdy – vše v ozvučené manéži
Kouzelnické servanty – poodhalení kouzelnických tajemství
Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích je stálou expozicí Národního muzea.
Doporučujeme
Planetárium Oproti jiným metropolitním městům se Praha se stavbou svého planetária poněkud opozdila. Dokončeno bylo až v roce 1960. Bylo postaveno podle projektu arch. Jaroslava Fragnera. Byla poplatná době a to do jisté míry vyjadřoval i sloh nazývaný socialistický realismus. Ještě dnes jsou zvenku pod kupolí po celém obvodovém plášti vidět mělké výklenky, tvářící se jako zazděná okna. Je jich celkem 12 a podle původního záměru měla být v každém výklenku socha budovatele socialismu. Měly představovat různé dělnické profese jako slévač, havíř, stavař atd. Z finančních důvodů k tomu nedošlo.
Po svém dokončení měla budova půdorys o průměru 24 m a celkovou výšku 23,90 m, tři podlaží, ochozy a terasy. V suterénu byly dílny a přednášková síň pro 240 osob. V přízemí laboratoře, šatny a bufet. Vlastní planetárium mělo prostor v prvním patře. V sále pro 467 osob byly instalovány složité přístroje, vesměs od firmy Carl Zeiss Jena. Stejná firma vyrobila i projekční planetárium, které promítalo přes 9.000 hvězd pomocí 32 projektorů umístěných ve dvou velkých koulích. Celý přístroj vážící 2 tuny, vysoký 5 metrů byl mistrovským dílem jemné optiky a mechaniky.
Střecha kupole byla sestavena z 216 kusů prefabrikovaných dílců. Hned od otevření nemělo planetárium o návštěvníky nouzi. V letech 1988-90 prošlo planetárium rekonstrukcí. Největší změnou byl nákup nového přístroje. Jde o absolutně špičkový optický přístroj Kosmorama, taktéž výrobek firmy Carl Zeiss Jena. Po uplynutí záruční doby Kosmoramy byla do přístroje nainstalován nový řídicí systém. Změnila se i doplňková projekční technika, přibyla širokoúhlá, celooblohová a panoramatická projekce, kvalitní velkoplošná videoprojekce a nový laserový projekční systém. Planetárium nabízí desítky programů a má také svoje vlastní nahrávací studio, ve kterém se vystřídalo mnoho umělců, mezi nimi i takový mistr hlasového projevu, jakým je Radovan Lukavský.
Doporučujeme
Hřbitov v Přední Kopanině Hřbitov v Přední Kopanině.