Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Moravskoslezské Beskydy
Moravskoslezské Beskydy jsou pohoří rozkládající se ve východní části České republiky podél slovenských hranic. Pohoří Moravskoslezských Beskyd je součástí tzv. Západních Karpat. Moravskoslezské Beskydy se rozkládají na území okresů Frýdek-Místek, Nový Jičín a Valašské Meziříčí. celé Moravskoslezské Beskydy patří do povodí Odry. Nejznámějšími řekami jsou Horní Bečva a Dolní Bečva, Ostravice a Morávka. Největšími vodními nádržemi jsou Šance a Morávka. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je dobře známá Lysá hora vysoká 1 326 metrů. Na jejím vrcholu je vysílač. Původní Bezručova chata již v minulosti vyhořela, ale dnes se připravuje její obnovení. Dalšími nejznámějšími vrcholy Moravskoslezských Beskyd je pověstmi opředený Radhošť (1 129 m) se sochou slovanského boha slunce a hojnosti Radegasta. Tato socha však není přímo na vrcholu, ale nachází se o kousek dále směrem na Pustevny. Pustevny jsou sedlem mezi Radhoštěm a Tanečnicí (1 084 m). Dále k východu se tyčí masiv Smrku (1 276 m) a Malého Smrku (1 174 m). Dalšími za zmínku stojícími vrcholy jsou Velký Javorník (1 071 m) a Malý Javorník (839 m). Tuto malebnou krajinu zdobí mozaika luk, pastvin, remízků a rozsáhlých lesů, valašské a goralské chalupy, ale i města a městečka se svým neopakovatelným kouzlem. Příroda je zde vskutku divoká, což dokresluje i výskyt některých druhů zvířat. Za zmínku stojí rys ostrovid, vlk a ojediněle se ze Slovenska zatoulavší se medvěd. Dokonalé přírodní krásy se tady prolínají s pestrou možností rekreačních aktivit pro každé roční období, pěší turistiku doplňuje hustá síť cyklostezek, krytých bazénů i letních koupališť, k dispozici jsou jízdárny, plachtění na rogalech a paragliding. Příznivci zimních sportů nedají na Beskydy dopustit díky vynikajícím sněhovým podmínkám. Beskydy ovšem nejsou jen příroda, ale také historie a osobitá kultura. Počátek osídlení oblasti sahá do pravěku. Legendární jeskyně Šipka o tom poskytla řadu unikátních dokladů. Jednotlivá období vývoje zanechala na tváři měst, městeček i vesnic své stopy. Rozvoj řemesel a obchodu umožnil některým městům vystavět unikátní domy, dodnes dokládající zručnost renesančních i barokních stavitelů. Proslulý je valašský skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, Štramberská trúba s rozhlednou a řada zajímavých míst v podhůří - Kopřivnice s muzeem historických automobilů Tatra, kloboučnické muzeum v Novém Jičíně, sklářské hutě v Karolince anebo mohutný hrad Hukvaldy. Půvaby Beskyd si můžete vychutnat i nad místními specialitami, které by vždy měla doprovázet pravá valašská slivovice. Pro zachování přírodních a kulturních hodnot rozsáhlých území beskydské krajiny, valašských pasek, ojediněle zůstaly dřevěné stavby důmyslné lidové architektury, byly Beskydy v roce 1973 vyhlášeny za Chráněnou krajinnou oblast.
Zřícenina kaple sv. Víta - Pohledy, okres Svitavy.
Doporučujeme
Český kras
Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena v roce 1972. Rozkládá se mezi Prahou (Radotínem) a jihem Berouna.Má rozlohu 128 km². Chrání nejcennější části barrandienské pánve. Území Českého krasu tvoří převážně prvohorními usazeninami (vápenci, břidlicemi) silurského a devonského stáří s četnými krasovými jevy včetně jeskyní patřících k největším v Čechách. Přes svou malou nadmořskou výšku, která se pohybuje od 208 m n. m. (hladina Berounky) do 499 m n. m. (vrch Bacín), se zde vytvořil velmi pestrý členitý reliéf, zejména díky erozní činnosti Berounky a jejích přítoků, jejichž údolí mají mnohdy kaňonovitý ráz.V oblasti se vyskytuje cenná teplomilná květena i zvířena, rovněž se zde nalézá velké množství cenných geologických profilů a světově významných nalezišť zkamenělin.Lesní společenstva dubových hájů s velmi bohatě rozvinutým bylinným patrem si mnohde zachovala svůj přirozený ráz. V nejhodnotnějších oblastech byla vyhlášena maloplošná zvláště chráněná území, ze kterých rozlohou největší je Národní přírodní rezervace Karlštejn (1546 ha).
Na Křížovém vrchu (446 m.n.m.) při obci Brtníky se nachází kaple Nejsvětější Trojice. Barokní obdélná stavba s polokruhovým závěrem byla postavena v roce 1768. Z Brtníků sem vede značená turistická cesta doplněná Křížovou cestou z 19. století.