Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Dívka s holubicí
Námětem sochy je dívka v dlouhých šatech držící na rukou holubici. Autor: V.Šimek, 1960.
Doporučujeme
Rozhledna Landek
Rozhledna na Landeku (280 m) je jednoduchá dřevěná věž, která nabízí pěkný výhled na Ostravu. Byla postavena teprve roku 1998 na území Velké Ostravy, na vrchu Landek, který najdeme nedaleko soutoku Odry s Ostravicí v Ostravě-Petřkovicích. Její provedení je velmi prosté, má dvě patra, z nichž to vyšší se nalézá pouze 5 metrů nad zemí. Vyhlídková plošina je krytá stříškou a vystupuje se na ní po žebříku. Rozhledna leží ve velmi atraktivní lokalitě významné archeologické oblasti. Je součástí naučné přírodovědné stezky a roku 1992 byla tato oblast prohlášena národní kulturní památkou. Přístup na rozhlednu je volný.
Památník Mistra Jana Husa sídlí v domě postaveném na místě bývalého rodného domu Jana Husa. Najdete jej na hlavní průjezdní ulici, asi 150 m od náměstí. Dnešní dům je v jádru renesanční, nejspíše postavený okolo roku 1616. Současná expozice je z roku 1975 upravená v roce 1991. Na domku Husův reliéf od sochaře Bohuslava Schnircha, odhalený roku 1869, při oslavách 500. výročí narození Jana Husa. Na náměstí stojí socha Mistra Jana Husa od k. Lideckého. Každoročně se v městě Husinci konají Husovy oslavy a Cyrilometodějská pouť - 5. a 6. července. Stálá expozice Život, dílo a význam M. Jana Husa pro evropské dějiny. Husova světnička. Galerie v čp. 37.
Pozůstatky kdysi skalního hradu Harasov se nacházejí zhruba 1,5 km východním směrem od obce Bosyně. Menší skalní hrad na skále vysoké zhruba 30 m založil patrně v roce 1321 Pešek Hrzán z Újezda. V roce 1420 hrad vlastnil Dobeš z Harasova. V 17. století je hrad již zcela pustý. Z hradu se dodnes dochovaly jen skalní sklepy ve stěně nad rybníkem. Ve skalní stěně pod hradem je vytesán reliéf Krista. Legenda o "Krvomlýnu" Někdy se zdejší lokalitě říká Krvomlýn a to podle temné legendy. Zdejší tvrz kdysi obýval Slavibor z Hrádku a ten měl krásnou dceru Ludmilu. Dívka však tajně milovala urostlého Břetislava, jenž byl synem rytíře Miloty z Vidimi. Ten jejich lásce nepřál a když zjistil kde se mladí tajně schází, skrytě sem umístil samostříl. Dívku zbraň těžce zranila a skonala v otcově náručí na Harasově. Před smrtí zoufale volala Břetislava. Otec omylem pojal právě jeho za vraha a přísahal krutou pomstu. Na hradě nechal postavit vodní kolo důmyslně napojené na popravčí stínadla. Nejprve tento příšerný mlýn zahubil Břetislava, když ho lstivě vlákali na hrad. Pak přepadli Vidimskou tvrz a zajali Milotu s celou jeho rodinou. A opět se děsivé kolo roztočilo. Nakonec se tento hrůzný nástroj stal osudným i jeho vynálezci. Příbuzní rytíře Miloty přepadli Harasov a Slavibora zajali. Než celý hrad zbořili, naposledy využili popravčí nástroj. Od té doby se někdy tomuto místu říká Krvomlýn a na úpatí harasovské skály, kde se poprvé Ludka setkala s Břetislavem, se někdy zjevuje dívčin bílý stín. Očekává svého milence, jenž jako duch připlouvá na loďce po vodní hladině rybníka. Když se setkají, objemou se a společně vyplují na vodu, kde pak zvolna zmizí. Pokud se rozhodnete navštívit nejen Harasov, ale třeba také blízký hrad Kokořín, ubytování naleznete například ve Mšeně nebo obci Kokořín.