Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Na vrcholu Březníku (1006 m.n.m.) se nachází Vintířova skála – žulová skála s tesanými schody. Podle tradice měl pod vrcholem poustevnu benediktinský mnich Vintíř, misionář a diplomat, který zemřel v přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Šebíře dne 9.10.1045. Vintířova skála dnes pro okolní vzrostlé stromy poskytuje jen částečný výhled a převážně jižním směrem. Pod skálou se nachází kaplička.
Doporučujeme
Vodní nádrž Soběnov
Vodní nádrž Soběnov byla vybudována na říčce Černé v letech 1922-1930 za účelem výroby elektrické energie v malé vodní elektrárně. Celková zatopená plocha nádrže je 11,2 ha. Hráz dlouhá 90 m a vysoká 8,55 m byla původně z poloviny sypaná a z poloviny zděná. Po povodních v roce 2002 musela být rekonstruována. Odplavená zemní sypaná část byla nahrazena železobetonovým tělesem obloženým kamenem. Samotná elektrárna se nachází asi 4 km dále po proudu. Nad ní stojí objekt s vyrovnávací nádrží. Do něj teče voda z nádrže 557 m dlouhým tunelem s kamennými větracími šachtami na nějž navazuje 544 m dlouhý betonový kanál.
Doporučujeme
Malá Chuchle
Původně Chuchelec s románským kostelíkem z 12. století. patřila v roce 1132 pražskému biskupství. Právě k tomuto roku je v písemnostech zmínka o kostele Narození Panny Marie. Od roku 1268 patřila Chuchle zbraslavskému klášteru, a když byl klášter v roce 1785 zrušen, stala se obec součástí zbraslavského panství. V roce 1774 byl kostelík barokně přestavěn a stal se součástí souboru chuchelských lázní, které na přelomu 18. a 19. století vznikly pří místním léčivém prameni, zmiňovaném už v roce 1760. Dosud je připomíná soubor obytných budov z této doby i název ulice V lázních. Nad bývalými lázněmi u pramene stojí prostá kaplička postavená po roce 1760 z lomového
Necelý kilometr východním směrem od Cetechovic, v blízkosti turisticky značené cesty směřující na Vlčák se nachází prastaré vápencové lomy. Jejich hledání trochu ztěžuje to, že jsou již hodně zarostlé. Objeveny byly kolem roku 1680 italskými dělníky. Kromě vápence se v nich těžil i kvalitní mramor – vápenec rudočervené a zelenavě šedé barvy. Dnes po něm není skoro památky, byl totiž dokonale vytěžen. Ze zdejšího mramoru se vyráběly například portály v kroměřížském zámku, oltáře pro olomoucký dóm, kostela sv. Jakuba v Brně, na svatém kopečku u Olomouce a krby pro mnoho vídeňských šlechtických domů. Nejmalebnější lom s jezírkem obklopený lesním porostem se nachází nedaleko zátočiny lesní cesty po které prochází již zmíněná turistická cesta na Vlčák.