

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Jana Křtitele - Šumperk Římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele se nachází na Kostelním náměstí v jihozápadní části historického centra Šumperku. Mimo bohoslužby je turistům zpřístupněn v rámci prohlídek „Procházka z 13. do 21. století".
Jádro nynějšího jednolodního kostela bylo vystavěno v gotickém slohu během 1. pol. 14. stol. Tvořilo jej kněžiště s šestibokým závěrem a plochostropou lodí. Ve 3. čtvrtině 14. stol. byla na severní straně kněžiště přistavěna věž s křížovou klenbou v podvěží. Koncem 15. stol. byl upraven i samotný kostel. Stavba bohužel dvakrát vyhořela (1513, 1669) a následně byla do roku 1688 radikálně přestavěna. Na počátku 19. stol. přibyla také nová sakristie. V interiéru nalezneme hlavní oltář z roku 1680 (s několika pozdějšími úpravami) a na klenbě presbytáře fresku z roku 1755 od Ignáce Oderlického z Uničova. Ostatní výzdoba pochází především z 19. století.
Doporučujeme
Kamenný dům - Kutná Hora Nejznámější kutnohorský dům stojí na Václavském náměstí. Kamenný jak se mu říká, pamatuje již dobu před husitskou, po tomto období jsou stopy ve sklepeních a mázhauzu. Výstavba dnešního domu započala v roce 1489 kdy byl v majetku rodiny Kroupů a jeho stavbu iniciovala její člen Prokop. V závěru 19. století byla ještě stavba puristicky upravena. Později se stal sídlem muzea, dodnes je zde část expozice muzea stříbra.
Dům zaujme hlavně svoji fasádou s výrazným arkýřem, trojúhelníkovým štítem, ve kterém se nad římsou nacházejí dva rytíři v náznaku turnaje a v jeho špici sedící Madona s dítětem a po jejích stranách Adam s Evou.
Doporučujeme
Jónský sloup Monolit je zhotoven z měřínské žuly a je 12 m vysoký. Na vrcholu sloupu je jónská hlavice se zlatou koulí. Monolit stojí na Moravské baště a nechal ho zde v roce 1923 umístit J. Plečník.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Petrohrad Jižně od Podbořan vyniká na vysokém návrší raně barokní kruhová kaple, postavená u zřícenin hradu Petrohradu.
Historie hradu a jeho podoba
Gotický hrad založil nejspíše Petr z Janovic někdy kolem roku 1360. Hrad se skládal z vysunuté válcové věže, malého věžovitého paláce a velkého stavení na protilehlé straně s kdysi výstavnými sály (zeleným a královským). Jenec z Janovic přistavěl roku 1404 při hradbě nový palác s kaplí. Jeho vnuk Jenec III. z Janovic prodal Petrohrad roku 1483 Burianovi z Gutštejna. Páni z Gutštejna zde sídlili do pol. 16. století, kdy se dostal Petrohrad jako věno Zikuny z Gutštejna sňatkem Jaroslavu Libštejnskému z Kolovrat. Ten vystavěl ve vsi pod hradem renesanční zámek, později přestavěný a rozšířený v barokním slohu Černíny z Chudenic. Výstavba zámku byla urychlena náhlým zpustnutím hradu kolem roku 1559, jehož příčinou byl pravděpodobně požár.
Libštejnským z Kolovrat bylo panství zabráno v podbělohorských konsfikacích. Noví majitelé, Černínové z Chudenic, vystavěli v pol. 17. století na základech okrouhlé hradní věže kapli Všech svatých. Do roku 1846 se na hradišti dochovaly poměrně vysoké zdi hradních budov. Pověst o velikém pokladu, ukrytém v hradním sklepení vyvolala v pol. 19. stol. snahu vrchnosti i dalších soukromých hledačů pokladů najít poklad slepé královny. Při provádění vykopávek byla většina hradních zdí podkopána a stržena, takže se dodnes z hradu dochovaly malé části zdiva paláce s vnějším schodištěm a zbytky válcové věže v základech barokní kaple.
Tipy na výlet
U obce Petrohrad najdete také skromné zříceniny hradu Šprymberk. U nedaleké Jesenice se můžete rozhlédnout po kraji z rozhledny Tobiášův vrch, navštívit zatopený žulový lom, tzv. Rusalčino jezírko nebo si prohlédnout Vlastivědné muzeum. U obce Krty zase najdete viklan.
Ubytování naleznete v Žatci.