

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Poprava českých vlastenců německými okupanty Za ozbrojenou aktivní činnost v národním boji za osvobození, byli v zajetí dne 5.5.1945 na tomto mostě a v okolí popraveni a do Vltavy svrženi příslušníci bývalého ilegálního hnutí "Věrný pes" Jinonice - Radlice: - poručík v záloze Dr. Ing. Kadela Jiří; - dobrovolník Bukovský Květoslav; - podplukovník dělostřelectva Háva Otokar; - dobrovolník Kašpárek Antonín; - dobrovolník Šafra Josef; - dobrovloník Benda Jan; - dobrovolník Hampacher Bedřich; - dobrovolník Křemen Josef; - dobrovolník Novotný Jaroslav; - a další skupina neznámých bojovníků. Čest jejich památce.
Doporučujeme
Hrad Velhartice Hrad Velhartice stojí asi 10 km severozápadně od města Sušice poblíž stejnojmenné vsi nad ohbím říčky Ostružné při hranici Šumavy ve výšce 705 m nad mořem.
Unikátní kamenný most
Původní hrad vznikl ve 13. století jako sídlo rodu Velhartických a řadí se tedy mezi středověké gotické hrady. Byl vybudován jako hrad dvoupalácové dispozice. Na konci 14. stol. hrad rozšířil Bušek z Velhartic o dvě další stavby – obrannou věž a gotický mohutný kamenný most, který spojoval věž s palácem hradu – Rajským domem. Zajímavostí tohoto mostu je, že nedoléhá ani k jedné budově, budovy byly spojeny dřevěnými padacími můstky, což bylo součástí obranných opatření.
Od roku 1395 patřil pánům z Hradce. V době bojů mezi Jiřím z Poděbrad a odbojnou šlechtou převezl Oldřich z Hradce na Velhartice tajně české korunovační klenoty, aby tak zabránil korunovaci Jiřího z Poděbrad na krále. Dalšími majiteli hradu byli páni z Rožmitálu. Po smrti Zdeňka Lva z Rožmitálu měnil hrad často majitele. Jedním z nich byl dobrodruh a zbohatlík z třicetileté války, Martin de Hoeff Huerta, který zde postavil v pobělohorské době "Nový dům", renesanční zámecké křídlo s původními arkádami. Hradní areál zahrnuje také budovu pivovaru, zbytky hradebních zdí a hospodářských objektů. V předhradí se nachází soubor lidových staveb, který tvoří několik z okolí přenesených objektů šumavské lidové architektury.
Od druhé poloviny 17. století začal hrad postupně upadat. Dnes je zřícenina významnou památkou opevňovací techniky 14. století. Její dominantou je věž zvaná Putna, která stojí nad hlavní bránou hradu.
Tipy na výlet
Ve Velharticích najdete také Muzeum hornictví a Kovářské muzeum. Na výlet se můžete vypravit na tvrz Kašovice, tvrz Čachrov, Muzeum drezín v Čachrově, zámek Svojšice nebo tvrz Zavlekov.
Ubytování najdete přímo ve Velharticích.
Doporučujeme
Brněnské výstaviště Brněnské výstaviště.
Doporučujeme
Zámek Kačina Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Už jenom proto, že to je náš největší empírový zámek u nás. Kačina leží nedaleko obce Nové Dvory, v blízkosti města Kutná Hora, Středočeský kraj.
Sídlo rodu Chotků
Zámek Kačina si nechal postavit jako svoje representační sídlo Jan Rudolf Chotek v letech 1806-24, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Chotkové přišli na kutnohorsko již v roku 1764, kdy Jan Karel Chotek koupil Novodvorské panství. Jeho synovci Janu Rudolfovi však barokní novodvorský zámek příliš nevyhovoval a dal si postavit Kačinu, která splňovala jeho nejpřísnější nároky na reprezentaci muže jeho postavení. Chotkové zde žili až do roku 1911, kdy zdejší větev rodů vymřela a panství zdědil synovec posledního Chotka Quido Thun Hohenstein. Ten svůj majetek předlužil, proto byl na něj uvalen konkurs a za 2. světové války byl v nucené dražbě prodán organizaci Hitlerjugendu.
V roce 1945 bylo panství zestátněno a jeho prostory využívalo pro své expozice Zemědělské muzeum. Až do roku 1995 zde byly pouze zemědělské a potravinářské výstavy. Poté v rámci nové koncepce Muzea českého venkova zaměřeného na presentaci jednotlivých společenských vrstev žijících na venkově, tedy i šlechty, muzeum postupně zpřístupnilo Chotkovskou knihovnu, zámecké divadlo a v roce 1997 i rozsáhlou Chotkovskou expozici.
Empírová perla
Autorem projektu zámku Kačina byl drážďanský architekt Ch. F. Schuricht. Vnější výzdoba zámku se omezila na reliéfní plastiky v trojúhelníkových štítech. Vzhled zámku se od výstavby nezměnil. Od roku 1968 zde probíhali rozsáhlé vnější i vnitřní úpravy. Budova dostala nové fasády bíle-šedavého nátěru, prejzová krytina byla vyměněna za měděnou. Střed podkovovitého půdorysu kačinského zámku tvoří podélná jednopatrová hlavní budova.
Funkčně je zámek Kačina rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami a obydlím hraběcí rodiny, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami, kde se nachází hostinské pokoje, a na dva na ně navazující pavilony. V levém je umístěna nikdy nedostavěná zámecká kaple a zámecké divadlo dokončené až v polovině 19. stol. V levém je chotkovská empírová knihovna s více než 40 000 svazky naučné i krásné literatury z 16. až 19. stol. Zámek Kačina je zasazen do rozsáhlého přírodně krajinářského parku, založeného již v roce 1789 podle plánů slavného vídeňského botanika F. N. Jacquina.
Přehlídka řemesel na Kačině
Na zámku je včetně suterénu 125 místností. Z původního zařízení se nám kromě knihovny nic nedochovalo. Ústřední prostorou objektu je reprezentační kruhový sál v přízemí střední části, jídelna, taneční sál a přilehlé salóny. V patře je expozice medového pečiva, vývoj zemědělského osídlení, historie chovu včel, odrůdy polních plodin a zeleniny, ovocnářství a české chmelařství. V suterénu masný průmysl, vinařství, mlynářství, pekařství, ošetřování a zpracování mléka. Návštěvníci si můžou také prohlédnout expozice o rodu Chotků a jejich panství, dokládající životní styl české šlechty v 19. a 20. stol. V samostatné části je umístěna galerie s díly evropských mistrů 18. až počátku 20. stol.
Tipy na výlet
Zajímavý výlet si můžete udělat do Kutné Hory, kde je k vidění celá řada památek. Za pozornost stojí zejména historické jádro s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Podívat se můžete také na romantický zámek Žleby.
Ubytování najdete buď v Nových Dvorech nebo v nedaleké Kutné Hoře.