

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Gorlice Chodby, kasematy Vyšehradu, po celém obvodu Vyšehradu dlouhé necelý 1 km mají průměrnou šířku 2,5 m, výšku stropu 2-10 m a nad klenbou stropů je 7-12 m silný zásyp. Kasematy ústí do monumentálního sálu zvaného Gorlice. Sál se nachází v bastionu č. XXXIII., má plochu asi 330 m2 a výšku 13 m. Sloužil jako schromaždiště vojska, sklad potravin a munice. Dodnes jsou tu patrné pozůstatky pater. Dnes je zde lapidárium některých originálních soch z Karlova mostu, nahrazené na něm kopiemi. Prostor byl zpřístupněn veřejnosti teprve v 90. letech 20. století. Před tím plnil úlohu protileteckého krytu a skladiště brambor a zeleniny. Z kasemat je veřejnosti zpřístupněno jen několik desítek metrů vedoucích z Cihelné brány do tohoto sálu.
Doporučujeme
Zámek Kokořín Zámek Kokořín se nachází na kraji stejnojmenné obce.
Zámek byl postaven někdy v polovině 18. století tehdejšími majiteli panství Sweerts-Šporky. Jednopatrová barokní budova, nevyniká nijak z běžného průměru. Z obdélníkového půdorysu vystupuje na západě, krátké křídlo s koutovými věžemi, nad kterým stojí malá vížka krytá cibulovou bání. K zámku přiléhá park jenž byl kdysi osázen cizokrajnými stromy a k jeho výzdobě patřily i klece s exotickou zvěří.
Zámek je využíván Akademií výtvarného umění a je nepřístupný.
V blízkém okolí stojí za návštěvu známý gotický hrad Kokořín, sklaní hrad Kokořín-Staráky, umělou jeskyni Nedamy, mšenské Pokličky nebo třeba zříceninu sklaního hradu Harasov.
Ubytování naleznete na celém Kokořínsku.
Doporučujeme
Lidická galerie Lidická galerie se nachází uprostřed nových Lidic, cca 500 m od areálu muzea Památníku Lidice.
BUDOVA
Budova galerie postavená dle projektu arch. Františka Marka v roce 1957 sloužila původně jako kulturní dům. V letech 2002-2003 byla zakoupena státem a přestavěna na Lidickou galerii.
Přízemí slouží jako stálá expozice vytvořená z darů umělců celého světa Lidicím tzv. Lidickou sbírku. První patro slouží pro pravidelně výstavy, od května do října je v prostorách 1. patra instalován aktuální ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Lidické galerie je místem, kde se konají kulturní pořady, koncerty a divadelní představení.
STÁLÁ EXPOZICE – LIDICKÁ SBÍRKA:
Vznik Lidické sbírky, jejíž nejcennější lze vidět ve stálé expozici, podnítil v roce 1966 anglický lékař Sir Barnett Stross v rámci hnutí "Lidice shall live"- "Lidice budou žít". Vyzval výtvarné umělce z celého světa, aby dary svých děl položili základ k Lidické sbírce a posléze ke vzniku muzea výtvarného umění v Lidicích. Jeho výzva byla vyslyšena a do dnešních dnů bylo shromážděno přes 400 výtvarných děl od umělců z více než 30 zemí .
Povaha sbírky je značně různorodá. Obsahuje různé umělecké předměty - obrazy - malby, oleje, kresby, grafiky, linoryty, tisky, lepty a plastiky, dřevoryty, kovoryty, fotografie, dřevořezy, objekty, instalace aj.Z významných evropských umělců jsou v Lidické sbírce zastoupena díla Petera Blakea, Jeana Effela, Romana Opalky, Leopolda Survage, Emilia Vedovy, Renata Guttusa) , významnou kolekci tvoří díla německých umělců, která shromáždil v roce 1967 a 1996 berlínský galerista René Block. Nejhodnotnější dominantou této části sbírky je obraz Gerharda Richtera "Onkel Rudi", který je často zapůjčován v souvislosti s pořádáním nejprestižnějších světových výstav, dále pak díla Josepha Beuyse, Jorga Immendorfa, C. O. Paeffgena, Jochena Gerze, Wolfa Vostella, Rosemarie Trockel a dalších.Zvláštní místo si zasluhuje zdařilá sbírka českých výtvarných umělců, ve které jsou zastoupena např. díla Jitky a Květy Válových, Evy Kmentové, Jana Smetany, Karla Součka, Vojtěcha Tittelbacha, Václava Kimla, Pravoslava Kotíka, Františka Grosse, Františka Foltýna, Františka Mertla, Olbrama Zoubka, Františka Jiroudka, Cyrila Boudy, Karla Svolinského, Adolfa Hoffmeistera, Josefa Jíry, Karla Malicha, Kurta Gebauera a dalších).
KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY
V 1. patře Lidické galerie se konají krátkodobé výstavy – od konce května do konce října je zde pravidelně instalována Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice více zde – oceněné obrázky a výtvarná díla dětí často z více než 50 zemí světa.
Vstupné:Vstupné zahrnuje prohlídku galerie i muzea s promítáním filmů a s výkladem a dále prohlídku pietního území a růžového sadu.
Prohlídka pietního území za doprovodu průvodce s výkladem: V českém jazyce 300,- Kč V německém jazyce 500,- Kč V anglickém jazyce 500,- Kč Průvodce je nutno objednat předem!
Doporučujeme
Rybník Rožmberk Rožmberk je největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale v celé střední Evropě. Nachází se v okrese Jindřichův Hradec kousek od Třeboně. Rybník vybudoval v letech 1584 - 1590 na řece Lužnici asi 6 km severně od Třeboně známý rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Stavbu provádělo 800 lidí, kteří přemístili 750 000 m³ zeminy. K jeho zabezpečení vypracoval důmyslný projekt vodního kanálu zvaného Nová řeka, aby jím odváděl přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky. Impulsem pro jeho vybudování byla velká povodeň, která 20.8.1544 z jihu Čech dorazila až do Prahy. Mohutná hráz rybníka, osázená čtyřmi řadami dubů, je v základech až 55 m široká, v koruně se zužuje na 13,5 m. Vypíná se 11,5 m nad okolní terén a dosahuje délky téměř 2,4 km. Osvědčila se zejména při největších povodních v letech 1890 a 2002, kdy odolala obrovským přívalům vody z rozvodněné Lužnice. Rozloha vodní plochy je 489 ha. Objem vody činní při normálním stavu vody 6,2 mil. m³ a maximální hloubka je 6,2 m. Pod hrází se nachází od roku 1922 malá vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami o výkonu 260 kW.