Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Radnice - Dobříš
Radnice v Dobříši.
Doporučujeme
Zvolská Homole
Skalní útvar nad řekou Vltavou jen kousek jižně od Prahy. Podklad tvoří převážně kyselé usazené horniny ze svrchních starohor. Oblast s ekosystémy skalních stepí, dubové, dubo-habrové lesy a vřesoviště. Předmětem ochrany jsou především teplomilné ekosystémy  skalních stepí a odkryv skály. Horní plošina s velmi pěkným výhledem na řeku je přístupná lesní cestou z turisticky značené cesty.
Vstup do města zajišťovaly tři brány z nichž tato s názvem Pražská je ve své dispozici nejzachovalejší, chybí je ale předbraní. Do velké věže vysoké 48 m se dá stále vstoupit pouze po točitém schodišti malé věže přes můstek nad branou. V malé věži je k vidění prastarý typ klenby tzv. přečnělkové. Zde každá cihla přesahuje cihlu níže položenou, čímž se prostor postupně uzavírá. Dnešní podoba pochází z roku 1883 kdy byla puristicky restaurována. Věž je v sezonně přístupná veřejnosti a slouží hlavně jako vyhlídková.
Římskokatolický kostel svatého Jana Nepomuckého se nachází na vrchu Zvičina v obci Třebihošť. Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého byla zahájena z podnětu majitele zdejšího panství Ferdinanda Kountínského roku 1706. Původně zde stával dřevěný kostelík z roku 1584 zasvěcený mistru Janu Husovi. Rod Koutínských koupil panství Zvičinu (spolu s Dehtovem a Třebihošťí) roku 1657. V rámci rekatolizačních snah byla výstavba nového kostela již delší dobu zamýšlena, jelikož dřevěný kostelík s českobratrskou tradicí mohl poskytnout výhodné místo k setkávání nekatolického obyvatelstva. Nový zděný kostel byl stavebně dokončen a zasvěcen sv. Janu Nepomuckému roku 1711. V roce 1804 koupil panství Poličany rytíř František Cecinkar z Birnice a dal již částečně chátrající kostel opravit. V té době byla ke kostelu také přistavěna věž. V této podobě je kostel uváděn ve verších K. V. Raise. Na jaře roku 1873 za bouřky zapálil kostel blesk a shořela střecha věže. Tehdejší majitelka panství Rosa von Hohenlohe odmítla kostel opravit a raději se zřekla patronátu nad ním. Místní obyvatelstvo uspořádalo na záchranu kostela veřejné sbírky, díky kterým mohl být kostel roku 1877 opraven. Majitelem kostela se stal okres Hostinné. Poslední velká oprava se uskutečnila v roce 1973. V interiéru se vyjímá zejména pískovcový hlavní oltář s postavou Boha Otce, ukřižovaného Krista a s klečícím Janem Nepomuckým v popředí. Strany oltáře jsou lemovány sochami Jana Evangelisty a Jana Křtitele. Oltář dle pramenů zhotovil roku 1740 Jiří František Pacák, spolupracovník Matyáše Bernarda Brauna. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají v neděli po svátku sv. Jana Nepomuckého a v den svátku spolupatrona kostela sv. Václava v 14 hod.   L.R.