

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Sv. Juda Tadeáš Autorem sochy je Jan Oldřich Mayer, který ji zhotovil roku 1708. Mecenášem byl František Sezima rytíř Mistrovský z Nemyšle. Sochá znázorňuje sv. Judu Tadeáše, světce a jednoho z Kristových apoštolů, který byl pro víru ubit pohany kyjem. Právě s tímto kyjem je zobrazován. V pravé ruce drží evangelium. Je to ochránce a pomocník lidí, kteří se octli v nejbeznadějnějších situacích. Socha je jednoduchá, do oválu komponovaná a stojí na barokním postavci s nápisem: DEVOTO CHRISTI AMICO - Oddanému příteli Kristovu.
Doporučujeme
Podbrdské muzeum - Rožmitál pod Třemšínem Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje. Expozice vás seznámí s historií chudého kraje pod Třemšínem, s tou nejstarší, kdy panství spravovali Lvové z Rožmitála i s dobou, kdy zde vyučoval a tvořil Jakub Jan Ryba. Najdete zde i originální práce lidové umělecké tvořivosti, chrám sv. Víta ze stébel žitné slámy v měřítku 1:60 a největší sbírku vyřezávaných erbů v Čechách. Součástí muzea je také galerie a soukromá sbírka historických automobilů převážně značky Aero.
Stálé expozice
Památník J.J. Ryby a České mše vánoční
Galerie a expozice historických automobilů
Návštěvní doba
březen – květen, říjen – 15. prosinec 9.00-12.00 hodin 13.00-16.00 hodin
červen – září a státní svátky 9.00-12.00 hodin 13.00-17.00 hodin
leden, únor, vánoční svátky Podbrdské muzeum je uzavřeno, výjimku tvoří předem ohlášené návštěvy.
Vstupné do celého areálu muzea
Dospělí 90,-Kč
Děti, důchodci, studenti, invalidé 50,-Kč
Rodinné 180,-Kč
Děti do 6 let zdarma
Pro předem ohlášené skupiny návštěvníků je možná prohlídka kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále s ukázkou hry na historické varhany.
Vstupné
Dospělí 20,-Kč
Děti, důchodci, studenti, invalidé 15,-Kč
Popis expozice
Hlavní expozice je umístěna ve dvoupatrové budově, navazující na halu, ve které je umístěna galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, venkovní učebna a dětské hřiště.
Expozice pánů z Rožmitála přibližuje dobu, kdy kraj osídlil rod Buziců, postavil zde hrad, začal používat přídomek z Rožmitála a dostal se do nejvyšších státních služeb.
Druhé patro s expozicí Jak se žilo na Podbrdsku je věnováno historii kraje, jeho kouzelné přírodě, která odpradávna poskytovala obyvatelům suroviny, které určovaly rozvoj řemeslné výroby, chudému životu místních obyvatel, historii města, významným osobnostem i lidové umělecké tvořivosti.
Památník J. J. Ryby a České mše vánoční vás seznámí s neobyčejným příběhem života kantora a hudebního skladatele, kterého proslavila jediná skladba a jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem.
Expozice historických automobilů nabízí nejucelenější sbírku 32 vozů AERO včetně tří karoserií od firmy Sodomka.
Ve Stodole najdete expozici starých zemědělských strojů a nářadí.
Venkovní učebna s interaktivními prvky je určena dětským návštěvníkům, kteří zde nenásilnou a hravou formou objevují nové skutečnosti. V areálu je také dětské hřiště.
Kontakty:
http: www.podbrdskemuzeum.cz
e-mail: pm@podbrdskemuzeum.cz
telefon: 311 249 262
Doporučujeme
Kaple sv. Matouše Kaple sv. Matouše byla postavena v letech 1727 – 1732 podle projektu F. M. Kaňky na místě dnešního parkoviště před Černínským palácem. Kaple měla oválný tvar a její průčelí bylo ozdobeno sochami sv. Matouše a Krista od M. Brauna. Ten také vypracoval návrh na Pietu a Kalvárii, kterou podle něj zhotovili F. I. Weiss a J. B. Kohl. Kaple sv. Matouše byla z Loretánského náměstí odstraněna v roce 1797.Vedle kaple bylo sousoší Pádu kněžny Drahomíry, dílo M. Brauna z roku 1728, které bylo odstraněno již v roce 1788.
Doporučujeme
Hrad Bítov Hrad Bítov je jedním z našich největších a nejstarších hradů. Byl vybudován na skále obtékané řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí. Dnes se tyčí na Vranovskou přehradou. Vznikl na místě slovanského hradiště z doby Velkomoravské říše. V nejranějším období přemyslovského státu byl významným článkem obranné soustavy hradů v Podyjí na jižní hranici.
Správní sídlo
První zmínky pocházejí z let 1061 až 1067. Za Přemysla Otakara I. se stal centrem kraje. Roku 1230, ještě jako dřevěný byl dobyt Rakušany, ale pro svůj strategický význam byl znovu vystavěn, již v kamenné gotické podobě. Bítov býval správním centrem jednoho ze šesti moravských krajů. Po vymření Přemyslovců se dostal roku 1307 do rukou rodu Lechtenburků. Za nich prošel Bítov velkými stavebními úpravami. Vznikla kaple Nanebevzetí Panny Marie, základy dnešního paláce, obě vstupní věže se štítovou zdí a jižní křídlo. Po vymření Lichtenburků v roce 1572 přecházel Bítov do vlastnictví dalších rodů. Mezi lety 1811 – 1863 byl pustnoucí hrad za hrabat Daunů upraven do dnešní novogotické podoby. Posledním předválečným majitelem byl průmyslník Haas z Haasenfelsu, spolumajitel porcelánky ve Slavkově u Karlových Varů. Jeho syn Jiří změnil hrad Bítov v největší soukromou zoologickou zahradu Evropy. Do dnešního dne se dochovala sbírka 20 vycpaných psů.
Stavební vývoj
Bítov má velice bohatou stavební historii a architektonický vývoj. Na místě románského hradu vznikl gotický hrad protáhlého půdorysu. Z této rané doby se zachovaly dvě břitové věže. Později se budovy vnitřního hradu spojily do dvoupatrového hradního paláce. Dominantou hradu se stala nová, průchozí hranolová věž. Dnešní podobu získal hrad během novogotické přestavby v 19. století. I většina interiérů je upravena novogoticky. Na Bítově se nachází cenné přírodovědné sbírky pocházející ze sběratelské činnosti posledního majitele hradu. Okolní les byl přeměněn v přírodní park s řadou novogotických staveb.
Tipy na výlet
V současnosti žjie hrad Bítov velmi čilým kulturním životem. Návštěvu hradu na Bítově je ideální spojit s prohlídkou Vranovského zámku, či zříceniny hradu Cornštejna. Vydat se můžete také na zříceninu hradu Frejštejn, renesanční zámek Uherčice, vystoupit na rozhlednu Rumburak u Bítova nebo se projít po kanenném mostě u Vranova nad Dyjí.
Ubytovat se můžete ve Vranově nad Dyjí.