

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Židovský hřbitov Miroslav Hřbitov se nachází na jihovýchodním okraji města mezi ulicemi Nádražní a Rybniční.
Byl založen bratrstvem Chewra-Kadischa v 16. století. V roce 1886 proběhla modernizace hřbitova a roku 1902 přistavěna nová obřadní síň. Za druhé světové války hřbitov poničili nacisté a utrpěl také při bombardování města v roce 1945. V současné době se na ploše zhruba 5832 m2 nachází okolo 600 náhrobků. Především barokního a klasicistního typu, jinak i novodobé. Hřbitov ohrazuje zeď v dobrém stavu a je uzamčen.
Doporučujeme
Zastávka Petřínské lanovky Petřín Zastávka Petřín je jednou ze tří zastávek Petřínské lanovky. Je nejvýše položenou zastávkou na vrcholu Petřína.
Doporučujeme
Vodopády Malého Štolpichu Vodopád se nachází na Malém Sloupském potoce v Jizerských horách při modré turistické značce vedoucí z Ferdinandova k vodní nádrži Bedřichov. Kaskádovitý tok potoka vytváří několik menších vodopádů.K vodopádu se váže legenda o jeho vzniku. Jakýsi pilař z Ferdinandova získal lukrativní zakázku. Dřeva měl dostatek, ale potokem neteklo příliš dost vody pro plavení klád. Vydal se proto proti proudu až do rokle, kde se rozhodl prokopat k vodě. Po nějaké době se začaly valit kameny a neznámý hlas ho oslovil, ať zanechá této činnosti a jde domů. Pilař tedy odešel a zanedlouho se strhla bouře, s níž přišla velká povodeň.
Doporučujeme
Kostel Nejsvětější Trojice - Sezemice Římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice se nachází při výjezdu ze Sezemic směrem na Holice.
Kostel Nejsvětější Trojice byl pravděpodobně vystavěn již koncem 12. století v pozdně románském stylu, o čemž nasvědčují zbytky cihelného zdiva v západní části kostela. Po roce 1270 byl poměrně malý kostelík rozšířen pro potřeby nově vzniklého kláštera cisterciaček. Další přestavby a úpravy probíhaly ve druhé polovině 14. století a kostelu dodali pozdně gotický ráz. Klášter cisterciaček ovšem zcela zanikl roku 1421 v době husitských válek, přičemž také kostel utrpěl značné škody. Ovšem s opravami kostela se začalo poměrně záhy. Kostel prošel několika opravami i v 16. a 17. století a roku 1726 byl barokně upraven. Dochované plány barokní přestavby jsou signovány "Carl Antoni Reina". Roku 1873 byl kostel renovován a regotizován pod vedením A. Schmoranze.
Jde o poměrně rozsáhlou jednolodní stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem a dvěma přilehlými gotickými kaplemi. Presbytář a kaple sv. Antonína na jižní straně lodi pocházejí z doby kolem poloviny 14. století a severní kaple sv. Anny, která byla vystavěna v letech 1380 – 1390, je patrně dílem Parléřovy huti Václava IV. V interiéru zaujme monumentální architektura hlavního oltáře s bohatou sochařskou výzdobou stejně jako severní a jižní boční oltář, oba pocházejí z doby kolem poloviny 18. století. V blízkosti kostela Nejsvětější Trojice stojí mohutná dřevěná zvonice s cibulovou věží vysoká 15 metrů.
Kostel je přístupný v době pravidelných nedělních bohoslužeb od 9:30hod.
L.R.