

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Ježník Současná rozhledna Ježník na vrchu s názvem Vyhlídka (552 m.n.m.) je již třetí stavbou na tomto místě. První rozhledna vysoká 25 m zde byla postavena již v roce 1894 a to Moravskoslezským studentským horským spolkem. Po otevření nedaleké rozhledny Cvilín, však o ní zájem upadl a pro špatný stav musela být stržena. Další rozhlednu se podařilo vybudovat v roce 1934, ale osud byl velmi podobný a rozhledna se zřítila. Dnešní rozhledna dřevěné konstrukce postavené na kamenných soklech o výšce 17,5 m byla otevřena v roce 2001.
lokalizace: Krnov - Ježník přístup: volný turistické značení: ANO – místní značení hromadná doprava: Krnov 3 km parkování: v blízkosti sanatoria cca 750 m
Doporučujeme
Křížový vrch - Moravská Třebová Křížový vrch - Moravská Třebová
Doporučujeme
Rotunda sv. Martina Rotunda sv. Martina pochází z konce 11. století, z doby vlády knížete Vratislava II. a je nejstarší rotundou v Praze. Se svým průměrem 6,5 m je také největší pražskou rotundou. Její zdi dosahují šířky 1 m. V období třicetileté války byla využívána jako prachárna. Obnovena byla v roce 1719. Po roce 1757, kdy byla opět poškozena, přestala svému účelu sloužit podruhé. Dokonce byla císařem Josefem II. Zrušena. Zachráněna, zrekonstruována a obnovena byla v polovině 19. století zásluhou hraběte Chotka. Rekonstrukci stavby řídil A. Baum. Při malířské výzdobě interiéru byly využity náměty s Vyšehradského kodexu. Novorenesanční oltář rotundy, který je zhotovený ze sliveneckého mramoru, malbami vyzdobil J. Sequens.Rotunda sv- Martina Je nejstarší z dochovaných pražských rotund a současně nejstarší dochovanou památkou na Vyšehradě. Byla postavena nejspíše ve druhé polovině 11.století. Na centrální stavbě s apsidou neobvyklého parabolického tvaru je původní zdivo z nevysokých kvádříků, členěné na apsidě lisénami, dále lucerna s obnovenými sloupky, koncha apsidy a kupole lodi. V husitských válkách ji husité vyplenili, v třicetileté válce v ní byla prachárna. V roce 1719 byl starý románský vstup nahrazen barokním portálem a položena nová dlažba. Za bombardování Prahy Prusy roku 1757 byla její stavba těžce poškozena, v této souvislosti byla do její zdi vezděna jedna z pruských dělových koulí, kterou tam můžeme vidět dodnes. V roce 1784 ji císař Josef II. zrušil, a pak sloužila jako skladiště. Při budování nové komunikace skrz Vyšehrad hrozilo rotundě její zbourání. Díky zákroku hraběte Chotka, byla zachráněna. Pak byla pronajímána jako obydlí pro chudinu, byl probourán nový vstup, v apsidě zřízena kuchyně a do klenby proražen otvor pro komín. Teprve na sklonku 19.století se ji podařilo vyšehradské kapitule odkoupit zpět a byla obnovena, čímž dostala nynější podobu. Byla provedena reromanizace, do nového vstupu zasazen novorománský portál, upravena okna lucerny, doplněny štukové římsy a okna dostala nové barevné vitraje.
Doporučujeme
Kostel sv. Rocha Kostel sv. Rocha ve strahovském areálu nechal jako projev díku za ukončení morové epidemie postavit v letech 1602 – 1612 císař Rudolf II. Kostel má půdorys ve tvaru kříže. Obsahuje prvky gotiky a renesance. V roce 1874 byl zrušen a znovu obnoven byl v roce 1882.