

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Žatecká brána - Kadaň Součástí dochovaného opevnění je i barbakán neboli předsunuté opevnění dnes již neexistující Žatecké brány. Umožňoval střelbu do stran, což dokládají klíčové střílny.
Expozice Národního muzea na zámku v Litomyšli je zaměřena na klávesové hudební nástroje. Pestrá paleta nástrojů ze sbírky Českého muzea hudby prezentuje nástroje v kontextu doby a hudebního života společnosti.
Na co se můžete těšit
Renesanční zámek s rozsáhlým parkem, dějiště operního festivalu Smetanova Litomyšl
Vystavené klavichordy, cembala a klavíry – výsledek staletého technického, výtvarného a zvukového vývoje
Řada klavírů spjatých se známými osobnostmi – např. s Rudolfem Frimlem, Zdeňkem Fibichem, Aloisem Hábou
Mnoho nástrojů je v hratelném stavu a na některé si mohou návštěvníci zahrát
Jedná se o stálou expozici Národního muzea.
Doporučujeme
Rozhledna Bohdanka u Bohdanče Rozhledna Bohdanka otevřená pro veřejnost v květnu 2011 stojí na úpatí bezejmenného vrchu nedaleko silnice č. 339 z Bohdanče do Třebětína.
Rozhledna z dřevěné kulatiny je spojená pomocí ocelových komponentů. V takto použité technologii jde v současné době (2012) o nejvyšší rozhlednu v ČR i v Evropě. Konstrukce stavby je vysoká 52,2 m, vyhlídková krytá plošina je ve výšce 42 m a vede na ní 216 schodů. Na stavbu bylo použito 160 m3 kulatiny a 30 tun oceli. Rozhledna přišla na 18.281.982,- z toho velkou většinu pokryla dotace z ROP SČ za pomocí dotace EU.
Výhled z rozhledny je převážně západním směrem na obec Bohdaneč a okolí, dále pak severním a jižním směrem. Výhled na východ kryje vrch na jehož úpatí rozhledna stojí. Rozhledna je otevřena od dubna do října.
K rozhledně vede z obce naučná stezka, parkování je možné na okraji pole pod rozhlednou. Z obce je potřeba se vydat směrem na Třebětín za rybníkem v obci pak vlevo na asfaltovou cestu až k odbočce na rozhlednu kde je zákaz vjezdu.
Doporučujeme
Zámek Hradec nad Moravicí Nedaleko slezského města Opavy stojí bílý a červený empírový zámek Hradec nad Moravicí. Zámek se nachází ve stejnojmenném městě s přibližně 5225 obyvateli, Moravskoslezský kraj.
V polovině 11. stol. bylo na místě dnešního hradeckého zámku vystřídáno slovanské hradiště, které zde stávalo již v 9. stol., knížecím, a o dvě stě let později královským, přemyslovským hradem. V letech 1279 - 1281 zde měla svůj dvůr Kunhuta, ovdovělá manželka Přemysla Otakara II. Zřejmě zde ji okouzloval Záviš z Falkenštejna. Panství si zachovalo svůj středověký vzhled až do konce 16. stol., kdy, po nástupu rodu Pruskovských, se započalo s rozsáhlou přestavbou. Kašpar Pruskovský zahájil celkovou přestavbu hradu na pohodlnější renesanční sídlo. V té době také vzniklo východní a severní křídlo zámku, kde jsou nám dodnes dochovány pozdně renesanční klenby a štuková výzdoba.
V roce 1778 koupili panství knížata Lichnovští z Voštic, kteří po požáru v roku 1795 nechali zámek přestavět v empírovém slohu. K úpravám zámku došlo také v 2. pol. 19. stol., tentokrát do novogotické podoby, která se nejvíce projevila v interiérech hradeckého zámku. Podle projektu Alexise Langera z Vratislavi byl přistavěn tzv. Červený zámek, kopírující středověký hrad, ve kterém se nacházely konírny a jiné hospodářské provozy. Jako poslední byla u jižního zámeckého křídla postavena tzv. Bílá věž. Státní zámek v Hradci nad Moravicí byl v dubnu 2001 prohlášen národní kulturní památkou.
Podoba zámku
Prohlídka radeckého zámku zahrnuje tzv. Bílý zámek, ve kterém můžeme obdivovat nádherně zařízené pokoje, luxusní reprezentační salóny i pokoje hostinských apartmá, a přístavbu novogotické části tzv. Červeného zámku spolu se vstupní branou a Bílou věží z 19. stol. Červený zámek je dnes využíván jako hotel, restaurace a koncertní sál. Interiéry prohlídkové trasy nám dodnes připomínají i pobyty Ludwiga van Beethovena, Ference Liszta a N. Paganiniho. Na zámku si přijdou na své také milovníci obrazů. Zdejší galerie nabízí návštěvníkům skvosty výtvarného umění, zámecká obrazárna prezentuje sbírky původní knížecí galerie. Za hradeckým zámkem se rozprostírá rozsáhlý anglický park se vzácnými stromy, romantickým zákoutím a nádhernými vyhlídkami na řeku Moravici a na okolní přírodu.
Tipy na výlet
Kromě empírového zámku si zde může návštěvník prohlídnout kostel svatého Petra a Pavla, kapličku v Pivovarské ulici, Weisshuhnovu papírnu a kanál, Bezručovu vyhlídku, městské muzeum, vyhlídku Belárie a městské opevnění. V Opavě najdete celou řadu sakrálních památek, jako je minoritský klášter s kostelem sv. Ducha, kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Hedviky nebo františkánský klášter a kostel sv. Barbory. Ale najdete zde i světské zajímavosti, jako je například Památník Petra Bezruče, Oddělení přírodních věd Slezského zemského muzea, Slezský ústav Slezského zemského muzea, starobylý dům Boží koutek nebo hlásku. Dále můžete navštívit větrný mlýn v Cholticích.
Ubytování najdete v Opavě nebo v Hradci nad Moravicí.