Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Prostějov
Zámek Prostějov, okres Prostějov.
Skladatelův rodný dům v Nelahozevsi - expozice je zaměřena především na skladatelovo dětství a mládí.   Popis expozice Expozice o životě a díle Antonína Dvořáka zaměřená na dobu jeho dětství a mládí, které strávil právě v Nelahozevsi. Přestože se autentických památek ze skladatelova dětství a mládí dochovalo velmi málo, působí osobní kontakt s prostředím, které A. Dvořáka ovlivnilo na celý život, velmi silným dojmem. Památník byl zpřístupněn veřejnosti roku 1951. Současná stálá expozice podle původního scénáře Karla Mikysy z roku 1971 byla aktualizována u příležitosti výročí Dvořákova narození roku 1991. Roku 1997 proběhla rekonstrukce druhé budovy Památníku (bývalého krámu) do podoby z času skladatelova života.   Na co se můžete těšit Expozice o životě a díle Antonína Dvořáka s důrazem na dobu jeho dětství a mládí strávené v Nelahozevsi Měšťanský interiér, rodná světnička Antonína Dvořáka Každoročně začátkem září přednáška a koncert k výročí skladatelova narození „Dvořákova Nelahozeves“, další příležitostné koncerty Nedaleko renesanční zámek rodiny Lobkowiczů s rodovou galerií a muzeem   Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je stálou expozicí Národního muzea.    
Doporučujeme
Úhošť
Stolová hora Úhošť (593 m.n.m.) vznikla na okraji lávového proudu čedičových hornin při třetihorní činnosti. Od doupovského vulkánu je oddělena údolím, nad nímž jsou vidět vypreparované stupně skal. Na vrcholu se uchovaly zbytky hradiště haštalského osídlení. Ve zdejší rezervaci najdete přes 500 druhů rostlin, z nichž přes 60 je vzácných nebo ohrožených. Na jaře zde kvetou kavyly, tařice či koniklece. Také je zde možno najít hodně druhů hub a živočichů. Z vrcholové pláně je navíc velmi dobrý rozhled do širokého okolí, jen jižním směrem delšímu výhledu brání Doupovské vrchy. Velmi dobře je zde vidět hradba východní části Krušných hor, na Kadaň a České Středohoří. Jinak krásný výhled bohužel kazí povrchová težební činnost, komíny mnoha továren a zejména Prunéřovské elektrárny.
Na vodním toku Kamenička byla v letech 1900-1904 vybudována první zdejší přehrada na Chomutovsku. Jejím účelem bylo zajištění vody pro rozrůstající se region, tuto funkci plní dodnes. Na výstavbě hráze a nádrže pracovalo až 1000 dělníků většinou Chorvatů nebo Italů. Na rozdíl od většiny betonových hrází je tato krásná, vystavěná z lomového kamene (rula), tížná, oblouková, založená na nenarušeném žulovém podkladě. Její výška je 32,85 m, délka 153 m a šířka 4 m. Objem zdiva činí 45 tisíc m3 kamene a objem nádrže 0,714 mil m3 vody se zatopenou plochou 6 ha. Po straně nádrže je obtokový kanál. Jelikož povodí nad nádrží te tvořeno četnými rašeliništi byla nad toku nad hrází vybudovaná odtoková štola na odplavení znečištěné vody. Kolem nádrže vede turisticky značená cesta, jinak její hráz je veřejnosti nepřístupná a kolem nádrže je stanovano nepřístupné ochranné pásmo.