

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Sousoší Madony se sv. Bernardem Autorem je Matěj Václav Jäckel, který sousoší zhotovil roku 1709 na objednávku opata kláštera cisterciáků v Oseku Benedikta Littweriga. Uprostřed sousoší, stojí Panna Maria s Jezulátkem, k ní vzhlíží vpravo klečící sv. Bernard v řeholním rouchu, andílek před ním drží opatskou pokrývku hlavy. V levé části kromě andílků jsou atributy Kristova utrpení - kříž, hřeby, kladivo a kleště, figura kohouta a veraikon - upomínka na pověst o Veronice, která zmučenému Kristu podává šátek k otření tváře, do něhož se zázrakem otiskl jeho obličej. Sv. Bernard z Clairvaux byl řeholním reformátorem a náboženský myslitel žijící v Burgundsku ve 12.století, který zakládal kláštery. Originál sousoší je umístěn v Gorlici na Vyšehradě. Na mostě je kopie, Kterou roku 1979 vytvořil autorský tým ve složení M. Vajchr, V. Hlavatý, J. a P. Vitvarovi, M. Tomšej, A. Viškovská-Altmanová a J. Wolf.
Doporučujeme
Milovské perničky Skalní útvar se nachází asi 4,2 km jihovýchodně od Svratky, při turisticky značené cestě ze Svratky do Křižánek.
Význačný skalní útvar budovaný migmatitickými rulami byl vypreparován z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Skupinu tvoří tři skalní bloky stupňovitě odsazené po svahu a oddělené cestou. Nejvyšší útvar nad cestou dosahuje výšky 25 m. Na vrcholové plošině vzniklo procesem zvětrávání 8 skalních mís, z nichž největší má průměr 87 cm a hloubku 30 cm. V lidovém podání jim byl připisován umělý původ a kultovní funkce. Pod skalami jsou na svazích rozvlečené suťové pokryvy porostlé vegetací mechů, lišejníků a bylinného podrostu lesního typu. Na jednu ze skal vede značená odbočka, která poskytuje částečnou vyhlídku víceméně západním směrem.
Doporučujeme
Zámek Ohrada Barokní zámek Ohrada se nachází v obci Hluboká nad Vltavou, nedaleko novogotického zámku Hluboká. Zámek byl vystavěn v letech 1708 - 1722 jako lovecké panství. Touha bohatých Schwarzenberků po reprezentaci a jejich záliba v lovu vedla k výstavbě sídla, s možností pohodlného ubytování přímo v oboře v období lovu.
Základna pro hony
Stavbu zámku započal kníže Adam František Schwarzenberg, který pověřil pracemi pražského stavitele P. I. Bayera. Nejdříve vznikly bočné budovy, maštale, byt pro myslivce a psinec. Zámek nikdy nesloužil pro trvalé obývání, byl využíván jenom pro hosty a to v době honů. Již v roce 1842 z podnětu nadlesního Václava Špatného, bylo na zámku založeno (z jeho sbírek) Lesní a lovecké muzeum. V průběhu let se původní sbírky postupně rozšiřovaly a k loveckým trofejím a preparátům zvěře přibývaly ještě sbírky loveckých zbraní, vznikla také sbírka ornitologická, entomologická, herbáře, sbírky lesnické a rybářské.
Dispozice zámku
Jednopatrový zámek Ohrada s polopatrem a pavilónovými křídly obklopuje čtvercový dvůr. Má střední průčelní rizalit a představěný portikus s balkónem. Před zámeckým průčelím stojí dvě sousoší psovodů od sochaře Fr. Maudra z konce 19. stol. Při zámku se nachází ještě jeden dvůr, kde se kdysi pořádaly štvanice býků a černé zvěře.
V přízemí zámku se nachází rozlehlý vestibul. Ve vstupním prostoru zámku Ohrada je instalován výběr výřezů našich dřevin. K stálým expozicím loveckého zámku patří historie vývoje myslivosti u nás, původní srstnatá a pernatá zvěř našich lesů, zavádění cizích druhů zvěře i péče o ni. Ve středu 1. patra je rozměrný a vysoký sál s nástropní freskou J. J. Werla z roku 1715 s námětem řecké báje o bohyni lovu Dianě. Dominantou interiérů je zdejší hlavní sál, ve kterém spatříme známý kruhový koberec z liščích kůží a nábytek z jeleních parohů. Parohový nábytek s řezbami loveckých výjevů pochází z počátku 19. stol. Dále je tu expozice českého loveckého puškařství. V zámecké kapli zaujme freska rovněž od J. J. Werla z roku 1715. Muzezm patří pod Národní zemědělské muzeum v Praze.
Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Zámek Ohrada nenabízí jenom loveckou expozici, ale v areálu se také nachází jedna z nejstarších a nejmenších zoo u nás. Zoologická zahrada Ohrada byla založena z podnětu Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v roce 1937. K vidění je zde přes 150 druhů živočichů, zejména se jedná o druhy žijící v přírodě Evropy a mírného pásu Asie, ale potkáme zde i některé exotická zvířata. Zoo leží na břehu Munického rybníka v alejí starých dubů v blízkosti zámku Ohrada s nádherným výhledem na velkolepý zámek Hluboká. Návštěva loveckého zámků spolu se zoo je vhodná hlavně pro rodiny, kde si mohou malí školáci doplnit mezery v přírodních znalostech, ale také dospělí se mnoho přiučí, vždyť se jedná o nejstarší lesnické-lovecké muzeum v Evropě.
Tipy na výlet
Určitě nezapomeňte navštívit novogotický zámek Hluboká. Na sever odsud se nachází zřícenina Karlův hrádek.
ubytování jistě najdete přímo v Hluboké nad Vltavou.
Doporučujeme
Židovský hřbitov v Brně Židovský hřbitov v Brně najdeme v Nezamyslově ulici ve čtvrti Židenice. Hřbitov, který je svou rozlohou tří hektarů největší na Moravě, byl založen roku 1852. V letech 1911 a 1936 byl rozšířen, aby sem mohly být přeneseny kamenné stély ze zrušených hřbitovů v okolí Brna pocházející ze 17.-19. století. Hřbitov přečkal bez poškození druhou světovou válku a dokonce se na něm během války pohřbívalo. Bylo zde pohřbeno celkem 776 zemřelých, z toho 188 lidem nebyl vztyčen náhrobní kámen s vyrytým jménem. Dnes je na hřbitově přibližně 11 tisíc hrobů s 9 tisíci náhrobky. Mezi nejnavštěvovanější patří pomník herce Hugo Haase (1901-1968). Součástí hřbitova je památník 13.000 obětí holocaustu a také obřadní síň z roku 1900 postavená v novorománském slohu s maurskými prvky. Hřbitov je otevřen denně kromě soboty.