Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Stará vápenka - Bystré, okres Svitavy.
Polenské židovské ghetto bylo založeno v roce 1680. Dochovaná zástavba má dvě části. Původní město ve tvaru trojuhelníku a dolní náměstí tzv. Rabínský plácek. Obě části byly propojeny průchodem v rabínském domě, nebo se dalo projít kolem synagogy. V severním vrcholu původního města stávala horní vstupní brána. Rabínský plácek byl taktéž uzavřen dolní branou, která stávala původně mezi vinopalnou a obytným domem. V minulosti postihlo židovské město několik požárů, při kterých shořela vždy většina domů. V prostoru dnešního ghetta je dochováno na 32 přestavěných většinou patrových domů. Jediný dochovaný historický dům „Bělohlávkův“ s rokokovou fasádou (čp. 538) se nachází na dolním náměstí. Blízko synagogy v domě čp. 530 se v minulosti nacházela židovská lázeň tzv. mikve.
Mimořádně bohatý výhled nabízí rozhledna stojící na kótě zvaná Travičná (380 m), nad obcí Tvarožná Lhota u Strážnice. Rozhledna zde stojí od dubna 2001 a je další z řady věží, které jsou zároveň i vysílačem pro mobilní operátory. Vysílač zde chtěli postavit hned všichni tři hráči, působící tehdy na našem území. Nakonec stavba CHKO Bílé Karpaty prosadila jedinou stavbu, která umožňuje sdílení všech tří systémů. Vybudování věže financovala společnost Eurotel. Ta po dohodě se Správou CHKO Bílé Karpaty vybodovala na věži vyhlídkový ochoz pro turisty, ve výšce 34 metrů. Samotná je věž je vysoká 52,5 m a postavila ji firma VALPO Zlín. Generálním projektantem stavby je firma Ing. Josef Pivoda, inženýrská a projekční kancelář. Dodavatelem a projektantem ocelové části je firma Excon a.s. Praha. V atriu rozhledny zřídila Správa CHKO Bílé Karpaty malou expozici o přírodě a kultuře okolního kraje. Když vystoupáte 177 schodů, naskytne se Vám okouzlující kruhový výhled. Ten zahrnuje na jihozápadě Hodonín a hřebeny Pálavy, Vaše oči budou pokračovat na severozápad, kde spatří hradbu Ždánického lesa a Chřiby. Dále uvidíte hrad Buchlov a kapli sv. Barbory na severu, na severovýchodě proslavené poutní místo – Svatý Antoníček u Blatnice a hřeben Vizovických vrchů. Ve výčtu samozřejmě nemohou chybět ani Bílé Karpaty s nejvyšším vrcholem Velké Javořiny. Po zdolání 178 schodů se nám z výšky 33,6 metrů naskytne pohled jihozápadním směrem přes Hodonín na hřebeny Pálavy, pokračuje přes severozápad dlouhou hradbou Ždánického lesa a Chřibů. Můžeme spatřit známý hrad Buchlov se sousedící kaplí sv. Barbory. Dále na sever jsou vidět jezera u Ostrožské Nové Vsi a směrem přes Veselí nad Moravou jde pohled dále za Uherské Hradiště až k Hostýnu. Na severovýchodní straně návštěvníka může zaujmout proslavené poutní místo - Svatý Antoníček u Blatnice a dále na obzoru je vidět hřeben Vizovických vrchů. Zbytek pohledu zaujímají Bílé Karpaty, kterým dominuje nejvyšší vrchol Velká Javořina (970 m).
  Zahradní domek na Smetanově ulici v Brně je další ze stálých expozic Moravského zemského muzea (MZM). Je zde umístěna stálá expozice Život a dílo Leoše Janáčka. Památní vznikl roku 1956 a odkazuje na období 1910-1928 kdy v domku bydlel právě světoznámý skladatel, svého času ředitel brněnské varhanické školy. K vidění je tak původní Janáčkova pracovna s klavírem, v další části domku je moderní expozice, která podává základní textové a obrazové informace o životě skladatele a připomíná jeho nejznámější díla. Je zde i možnost poslechu hudebních ukázek a zhlédnutí videodokumentů.Na počátku 21. století prošel památník rekonstrukcí a je dnes doplněný o výstavu věnovanou Mistrovým stěžejním dílům včetně audiovizuálního sálu. Stálá expozice Kompletně dochovaná pracovna Leoše Janáčka. Památník Leoše Janáčka je pod správou Moravského zemského muzea.