Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Nové Hrady
Nové Hrady, obec s přibližně 299 obyvateli se nachází v okrese Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj. První písemná zmínka o obci se datuje v roce 1293. Pozůstatky středověkého hradu (části hradeb, paláce a valy), který ztratil svůj význam v 18. století můžeme vidět v blízkosti zámku, který si zde nechali postavit majitelé koncem 18. století. Rokokový zámek Nové Hrady se nachází v oblasti pískovcových skal zvaných Toulovcovy maštale. Historie zámku Panství vlastnili páni Harbuvalové de Chamaré, kteří zde začali stavbu zámku ve stylu francouzských letních sídel v roce 1773. Vznikl tak patrový zámek s mansardovou střechou, s nádherným jižním průčelím, z jehož konců vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla. V letech 1778 - 1783 byly přistavěny dvě přízemní budovy k postranním křídlům. Sloužily jako kanceláře a byty panských úředníků. Jejich zakončení je propojeno ozdobnou zdí a tvoří vstupní bránu do areálu zámku. Architektura celého objektu je doplněna díly sochařů Jana Mělnického, Víta Čermáka a kameníka Ignáce Víchy. Interiéry kaple jsou vyzdobeny rokokovými štuky Josefa Procházky. Rod Harbuval byl vlastníkem zámku až do roku 1903. Po roce 1989 bylo sídlo navráceno v restituci vnukům tehdy původního majitele - textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města n. Metují, kteří jej prodali v roce 1997 manželům Kučerovým z Prahy. Od této doby prochází rekonstrukcemi a modernizací. Slavnostní otevření zámku se konalo v roce 2001. Na předním nádvoří byla nově vybudována rokoková zahrada s fontánami a broderiemi, rekonstrukcí prošel i barokní špýchar, kde je nyní umístěno První české muzeum cyklistiky, klasicistní zahradní altán i domek zahradníka. Na druhém nádvoří zámku vznikla ukázka užitkové zeleninové zahrady, na terase před špýcharem je dnes barokní divadélko ze stříhané zeleně a zahrada s perénovými záhony. Ve výstavbě je zámecký hotel, budova oranžérie s rozsáhlým labyrintem, dokončuje se ustájení a výběhy pro koně a postupně se rozšiřuje chov jelení a daňčí zvěře. Zámek dnes Dnešní sídlo po rekonstrukci nabízí přístupné hlavní zámecké interiéry. Ve slavnostním rokokovém sále zámku se konají koncerty, přednášky a recepce, a především romantické svatební obřady. V prostorách bývalé kočárovny a konírny zámku, nyní banketním sále, se pořádají svatební hostiny, oslavy a společenské akce. Pro veřejnost je otevřena také Zámecká restaurace a Zámecká kavárnička. Součástí prohlídky zámku je i expozice nábytkového umění z UPM Praha a periodické výstavy v Zámecké galerii. Průčelí zámku Nové Hrady má řadu shodných prvků jako rezidence habsburských císařů, proto je taky nazýván Malým Schönbrunnem. Tipy na výlet Výlet si můžete udělat do údolí řeky Korunky. Navštívit můžete zámek Nové Hrady nebo hrad Rychmburk. V Luži uvidíte zříceninu hradu Košumberk, synagogu a židovský hřbitov. Ve Skutči můžete navštívit Muzeum V. J. Tomáška a městské muzeum, jehož je součástí. Rozhled po okolí nabízí rozhledna Terezka u Proseče.  Ubytovat se můžete v Litomyšli.
Ruiny kostela sv. Anny patřící bývalé vsi Pořejov se nacházejí na kopci nad bývalou obcí ve výšce 712 m.n.m. Na místě kostela stávala kaple o níž je zmínka z roku 1658. O dva roky později na popud majitelky Veroniky Kateřiny Alsterlové dochází k rozšíření na barokní kostelík. V roce 1673 je kostel dále rozšířen. V roce 1786 je sice odsvěcen, ale již na počátku 19. století je jeho funkce opět obnovena a slouží věřícím až do konce druhé světové války. S odchodem místního obyvatelstva, ale difinitivně ztrácí svoji funkci a začíná chátrat. Ani po pádu komunistického režimu za kterého měla svého času ve věžičce stanoviště pohraniční stráž,  se neblýská na lepší časy a ruiny stále více chátrají, tak to alespoň dokládají fotografie pořízené s odstupem pouhých několika roků. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do jehož zdi bylo v roce 1933 zasazeno 14 vzácných bronzových plastik křížové cesty, které si získaly uznání i na výstavě ve Vídni. Každá z desek měla rozměry 40 x 40 cm. Dnes už je zde nenajdeme, zůstaly po nich jen dva prázdné kamenné rámy. Cenná část mobiliáře kostela se nachází v Tachovském muzeu. Jde o sochy Krista a 12 apoštolů.
Tramvajová zastávka Zborov, Strašnické divadlo v ulici Černokostelecká je určena pro dopravu ve směru Strašnice, Hostivař, Vršovice, Vinohrady, Žižkov, Malešice.Pojmenování je odvozeno města Zborov, kde se odehrála významná bitva legií a od nedalekého Strašnického divadla.Tramvajová zastávka je součástí pražské hromadné dopravy, kterou tvoří trasy metra, městských autobusů a tramvají. Zahrnuje i Petřínskou lanovku, lanovku v pražské ZOO a přívozy přes Vltavu. Dopravní spojení má téměř každá pražská ulice, každé náměstí, či nábřeží.Zabezpečuje přesuny po Praze jak Pražanům, především do zaměstnání, tak návštěvníkům Prahy, turistům. Jejím prostřednictvím mohou navštěvovat pražské památky, divadla, koncerty, výstavy, muzea, kluby, fitcentra apod. Díky ní mají zabezpečenou dopravu i hotely a jiná zařízení poskytující v Praze ubytování, jako například priváty, kempy, botely, hostely, turistické ubytovny, ale i podniky nabízející pohostinství, jako jsou restaurace, kavárny, jídelny, pizzerie, pivnice, cukrárny apod.Prostřednictvím pražské hromadné dopravy je tak dostupná veškerá kultura, kterou Praha svým obyvatelům a návštěvníkům nabízí, stejně jako její jedinečná architektura, příroda, zábava a další nepřeberné množství historických, kulturních, duchovních a přírodních hodnot. A to 24 hodin denně!
JIC bylo v roce 2003 zařazeno mezi „oficiální IC České republiky“ a smí používat registrovanou značku. JIC je od roku 2004 členem Asociace turistických informačních center České republikyinformuje o:- kulturních, sportovních a společenských akcích v Jablunkově a regionu Těšínského Slezska- historických a kulturních památkách, přírodních zajímavostech- dopravních spojích- komplexních službách cestovního ruchu v příhraničním regionu Těšínského Slezskaprovozní dobapo-pá: 8.00 - 16.00JICso-ne, svátky: 8.30 - 12.30 (v červenci a srpnu)