

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Hus Jan Pomník Jana Husa v Praze Slivenci.
Doporučujeme
Most přes Rokytku (ulice Podvinný mlýn) Most přes Rokytku v Praze 9 Libni. Ulice Podvinný mlýn.
Doporučujeme
Mže Délka toku: 107,7 km.Mže vzniká v Českém lese ve výšce přibližně 700 metrů nad mořem ze soutoku potoků Sklářského, Lužního, Reichenbachu (pramení v Německu) a Bělé. Na Tachovsku protéká mělkým a širokým údolím až ke Klíčovu, kde se do ní zleva vlévají potoky Hammerský a Kosí, zprava pak říčka suchá. Koryto řeky se zde začíná zahlubovat do hlubokého a zalesněného údolí. Místy se vyhýbá překážkám v podobě skal. U Stříbra vtéká do Hracholuské přehradní nádrže, kam také ústí Úterský potok. Pod přehradou voda vytéká do úzkého údolí a pokračuje mezi meandry k Plzni, kde se stéká s řekou Radbůzou a společní zde vytváří počátek řeky Berounky.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka Rozsáhlé zříceniny hradu Rýzmburk ční na ostrožně nad Oseckým potokem asi 2 km severozápadně od obce Osek. Z obce vede na volně přístupný hrad turistické značení.
Historie hradu
Hrad je pravděpodobně královského založení. Soudě dle následujících okolností stavbu vedl královský kastelán Boreš z rodu Hrabišiců, který hrad posléze získal do svého držení a poprvé se po něm psal roku 1250 „z Riesenburka“. Dokončení hradu s módním jménem Riesenburg (Obří hrad) trvalo až do počátku 14. století. Mocný rod pánů z Rýzmburka (nebo také z Oseka) zde sídlil až do roku 1398, kdy jej bez králova svolení prodal míšeňskému markraběti Vilémovi. Cizinec tak získal hrad na českém území a vytvořil z něj svůj strategický bod v neklidné pohraniční oblasti.
Tento fakt se samozřejmě českým králům nezamlouval, a proto se snažili získat hrad zpět, což se ovšem podařilo až Jiřímu z Poděbrad roku 1459. Ten se pak po roce rozhodl udělit hrad do zástavy svému přívrženci Prokopovi z Rabštejna. Za pánů z Rabštejna byl hrad dobyt (roku 1473) saskými knížaty a hrad se dostal zpět do královských rukou. Posledními majiteli, kteří hrad alespoň částečně obývali, byli Kaplířové ze Sulevic, kteří si však koncem 15. století postavili v nedalekém Duchcově tvrz a hrad opustili. Posléze se majiteli opuštěného a pustnoucího hradu stali Lobkovicové (1523) a Valdštejnové (až do poloviny 20. století).
Podoba hradu
Stavba královského hradu byl pojata velkolepě, ovšem páni z Rýzmberka při jeho dokončování již nedisponovali dostatečnými financemi, aby byly veškeré plánované stavby uskutečněny. Rozlehlý hrad je čtyřdílné dispozice. Trojúhelné jádro obsahovalo na nejvyšším místě obytnou věž (donjon) a v dalších dvou nárožích okrouhlou a čtverhrannou věž. K čtverhranné věži přiléhala kaple s polygonálním závěrem a při boční straně podél hradby malý palác. U okrouhlé věže se nacházela brána. Na třetím nádvoří stávala patrně pouze větší hospodářská budova a čelo hradby, která tvořila parkán okolo části hradu, zpevňovala čtverhranná věžice.
Střed druhého nádvoří vyplňoval volně stojící okrouhlý bergfrit a hradba opět měla funkci parkánu (obíhala již celý hrad). První nádvoří, tvořené pouze hradbou a protáhlou vstupní branou, bylo pravděpodobně také prázdné. K vnější hradbě v místech pod hradním jádrem (jihozápadní strana) pak byla později přistavěna blíže neurčená hospodářská budova. Předpokládá se, že král nechal postavit základní prvky hradu, tj. věže, hradby a brány a teprve poté stavbu převzal Boreš z Rýzmburka, který pravděpodobně nechal postavit malý palác v jádře. Na ostatní zástavbu nádvoří se mu již nedostávalo financí. Borešovi potomci dokončili kapli kolem roku 1300. Hospodářská budova vně hradeb byla postavena až v průběhu 15. či na počátku 16. století.
Z hradu se dochovaly mohutné zříceniny všech jeho prvků kromě několika úseků hradeb.
Tipy na výlet
V okolí najdete rozhlednu Dlouhá louka, cisterciácký klášter nebo barokní zámek Duchcov. Zavítat můžete také na barokní zámek Světec, barokní zámek Janov. Zajímavé je navštívit i vodní nádrž Fláje nebo vodní nádrž Janov.
Ubytovat se můžete v Duchcově nebo v Litvínově.
M.K.