

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Vrch Kohout Vrch Kohout, text v přípravě
Doporučujeme
Zámek Lysice Renesanční zámek Lysice u Brna se nachází ve stejnojmenné obci, v Jihomoravském kraji, okres Blansko. První písemná zmínka o obci je z roku 1308, v souvislosti s Heraltem z Lysic a Kunštátu. Pánové z Kunštátu drželi Lysice až do roku 1514, pak sídlo střídalo majitele.
Historie zámku
Dnešnímu zámku Lysice předcházela tvrz z 15. století, která úzce souvisela s blízkým hradem Rychvaldem, přestavěná v první polovině 17. stol. na renesanční zámek. Ten pak v průběhu staletí střídal velmi často majitele, kteří se podíleli na jeho stavební úpravě. Po roce 1730 získal zámek vrcholně barokní podobu. Zámek pak byl ve 30. letech 19. stol. upraven místním stavitelem F. Vašíčkem. Vzniklo tak půvabné sídlo s unikátním krytým ochozem na sloupové pergole uzavírající východní díl zahrady.
Zámecké interiéry
Interiéry zámku nám nabízejí atmosféru šlechtického sídla 19. stol. Barokní a rokokový mobiliář doplňují sbírky českého skla a orientálních uměleckých předmětů. Expozici doplňuje také sbírka zbraní evropského původu, dále ucelená kolekce japonských zbraní a v druhém patře soubor ručně malovaných střeleckých terčů. Nejkrásnější ze tří zámeckých knihoven je věnována známé rakouské spisovatelce Marii Ebner von Eschenbach. K prohlídce zámku patří také unikátní zahrada, jejíž součástí je návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2. poloviny 19. stol. Při prohlídce zámecké zahrady je možno nahlédnout do fíkovny a zahradního kasina.
Zámecké divadlo
V červnu 2005 byla otevřena výstava věnovaná lysickému zámeckému divadlu. To se původně nacházelo v severním křídle hlavní zámecké budovy od roku 1790 až do roku 1902, kdy bylo zničeno požárem. Originály her se podařilo zachránit díky uložení v zámecké knihovně, z nichž některé kromě klasiků byly tvorbou majitele zámku či jeho přátel. Oni sami v nich také hráli. Nechybí ani návrhy scénografie, kulis, původní loutkové divadlo, zvláště cenné jsou papírové dioráma kolem z roku 1730 či tzv. Aušpurské vystřihovánky z počátku 18. stol. Nechybí ani dobové fotografie herců v divadelních kostýmech. Celá výstava autorky PhDr. Jitky Sedlářové dokazuje více jak stoletou existenci jednoho z nejpozoruhodnějších zámeckých divadel na Moravě.
Tipy na výlet
V nedalekých Boskovicích najdete výstavu Historické zemědělské stroje. Dále vás čeká Muzeum Boskovicka, zřícenina hradu Boskovice, empírový zámek Boskovice, židovské město a synagoga. Vypravit se můžete také na zámek Černá Hora, zámek Kunštát nebo zříceninu hradu Nový Hrad. V okolí jsou i velké vodní plochy, jako vodní nádrž Boskovice. Rozhledna Malý Chlum vám ukáže kraj jako na dlani a za návštěvu stojí i větrný mlýn v Kořenci.
Ubytovat se můžete v Boskovicích.
Doporučujeme
Dračí vrch Dračí vrch s výškou 676 m.n.m. se tyčí nad obcí Fojtka nedaleko Liberce. Na vrchu se nachází skalní vyhlídka ze které je velmi dobrý (kruhový) výhled do okolí. Skalka byla v roce 1902 zpřístupněna libereckým horským spolkem. Do skalky bylo vytesáno na 70 schodů a osazeno zábradlí. Výstup je možný dodnes.K dračímu vrchu se váže pověst, podle které se ve skalách usadil mohutný drak, který vždy na svátek čarodějnic musel mít lidskou oběť. Každý rok svobodné dívky z okolí sem posílaly lístky se svými jmény. Lístky byly dány do obětní mísy (prohlubně) na vrcholu skály. Drak je pak rozfoukal a jen jeden lístek zůstal jakoby tajemnou mocí přikovaný ke kameni. Jednou toto losování padlo na děvče z blízké hájenky, která marně čekala na návrat svého ženicha z daleké cesty. Když už stoupala k Dračímu vrchu, její milý se vrátil, těsně před skalkou ji předběhl a jediným šípem draka zabil.
Doporučujeme
Pulčínské skály Území na němž se uchovává soubor unikátních pískovcových skalních jevů, vázaných na pruh odolných soluňských vrstev magurského flyše. Na svahu se nachází bloky značných rozměrů vytvářející nakupeniny s pseudojeskyněmi. Vlastní vrchol je obklopen věncem skal ve tvaru koruny.
Hlavními dřevinami je buk lesní, jedle bělokorá, částečně se zde vyskytuje dub a jasan. Mladšími dřevinami je uměle založený smrk. Ze živočichů se tu vyskytuje vzácný strakapoud bělohřbetý, datel černý, lejsek malý, čáp černý, jeřábek lesní, ostříž lesní, z netopýrů pak vápenec malý, netopýr ušatý, velký a brvitý.
Skrz skály na svahu vede turisticky značená cesta s trochu obtížnějším výstupem. Z jedné skalní plošiny je pak výhled směrem k Pulčínu. Jinak toto skalisko obchází i pohodlnější značená stezka, která se s tou první pak za skalisky setká a společně vedou na vrchol Hradisko.
K parkování lze použít parkoviště na okraji obce Pulčín nedaleko místního hostince, či pár míst se nachází u viaduktu v údolí u hlavní silnice.