

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Všech Svatých - Boskovice Jedna z nejstarších staveb ve městě gotický kostelík Všech Svatých stojí na rohu ulic Havlíčkova a Hybešova.
První písemná zmínka o kostele je z roku 1505. Kolem hřbitova se nacházel prastarý hřbitov, který sloužil do roku 1948 a později byl přeměněn na dnešní park.
Stavba kostela je jednolodní s plochým stropem v lodi. Kněžiště je goticky sklenuté, na svorníkách klenby se nachází znak Zástřizlů. Uvnitř kostel se nacházejí dva oltáře, ten hlavní s obrazem Všech Svatých pochází z roku 1664. Dále tu pak najdeme kovanou renesanční kazatelnu z roku 1626, sem byla přenesena ve 40. letech 19. století z kostela sv. Jakuba poté co byla v tamějším kostele zbudovaná zděná.
Kostel je nepřístupný.
Doporučujeme
Podlipný Jan Pomník byl postaven roku 1935 na počest člověku, který se zasloužil o to, že 12. září 1901 byla Libeň připojena k Praze. Pomník byl realizován spoluprací sochaře Jaroslava Brůhy a architekta Jana Bloudka.Jan Podlipný se narodil 24. srpna 1848 ve Hněvčevsi u Hořic. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové a maturitní zkoušku složil roku 1868 na akademickém gymnáziu v Praze. Po studiu na Karlově Univerzitě se stal obhájcem ve věcech trestních a úspěšně zastupoval redaktory Národních Listů v politických procesech. Roku 1880 se stal advokátem. V roce 1875 se oženil se slečnou Annou Nebeskou a téhož roku si založil vlastní advokátní praxi.Roku 1889 se stal prvním starostou "České obce sokolské". Podporoval státoprávní a jazykové programy a s vlasteneckým zápalem pracoval na postavení Husova pomníku v Praze, nejprve jako pokladník, později jako starosta spolku.Byl stoupencem mladočechů a v roce 1891 byl za tuto stranu poprvé zvolen do městské rady. O šest let později se stal primátorem hlavního města Prahy. Tehdy pronesl řeč, ve které zdůraznil nutnost přičlenění okolních měst a obcí k Praze. Zasloužil se také o české označení ulic.Otázku Velké Prahy vždy viděl v popředí a zasazoval se o její uskutečňování. Jeho zásluhou byla k Praze připojena Libeň jako její osmá část.Celý svůj život prožil ve službách vlasti a národa. Ve svých šedesáti letech obdržel (1908) zlatou medaili královského hlavního města Prahy. Byl čestným měšťanem Libně, Čáslavi, Vršovic, Vysočan, Plzně, Rydvovic, Litovce a Mariánských Hor, byl rytířem Čestné legie a držitelem mnoha zahraničních vyznamenání.JUDr. Podlipný byl uznávanou osobností a dodnes právem patří mezi známé české vlastence.
Doporučujeme
České muzeum stříbra - Kutná Hora České muzeum stříbra v Kutné Hoře nabízí své exponáty v hlavní budově - Hrádku, v Kamenném domě a nově také v Tylově domě. Odborní pracovníci muzea spravují více než 170 000 sbírkových předmětů. Nejrozsáhlejším fondem je archeologie, čítající téměř 120 000 kusů sbírek. Obrovský a ve své specializaci významný je také fond numismatický (zahrnuje mince, medaile, svátostky, bankovky atd.). Dosahuje cca 19 000 kusů. Výtvarný fond o 9 000 kusech sbírek zahrnuje obrazy, kresby, grafiky i plastiky. Rudy, minerály, horniny a sbírky paleontologické jsou uloženy v počtu téměř 7 000 ks ve sbírkách geologických. Stejného počtu dosahuje i rozsáhlý fond uměleckého řemesla, jehož základ, obdobně jako u fondu archeologického, byl vytvářen již od konce 19. století.Exponáty speciálního fondu báňské techniky patří k nejstarším v Evropě.
Hrádek
Hlavní muzejní budova má bohatou historii. Nad říčkou Vrchlicí stál pravděpodobně již před tím, nežli "stříbrná horečka" přilákala do zdejší krajiny podnikatele a dobrodruhy a dala tak vzniknout hornímu městu. Budovu Hrádku čekal dlouhý a rozmanitý osud. Od dřevěné tvrze, gotického sídla, renesanční palác... Měnil se i účel, nejprve útočiště a pevnost, palác, jezuitské gymnázium a nakonec muzeum. Neoficiální premiéra otevření nové muzejní expozice – " České muzeum stříbra" v rekonstruovaném 1. patře – se konala v březnu 1996 pro vzácnou návštěvu, prince Filipa, vévodu z Edinburghu. Do sálů muzejního prohlídkového okruhu se vrátily nejvzácnější muzejní exponáty, vypovídající o dějinách stříbrného města, které bylo ekonomickou základnou českého království. Opět zde zaznívají koncerty, navrátil se ruch banketů, střídají se slavnostní i diplomatická setkání, a nově se konají tiskové konference.
Prohlídkové okruhy a stálé expozice
I. okruh - Město stříbra - geologie, archeologie, vývoj středověké Kutné Hory, dějiny Hrádku, život "stříbrné šlechty", numismatika
II. okruh - středověký důl, trejv, středověká technologie dobývání a zpracování stříbrné rudy, mincování, havířská osada
České muzeum stříbra spravuje expozice Tylův dům a Kamenný dům.
Doporučujeme
Zámek Žinkovy Ve městyse Žinkovy asi 8 km od města Nepomuku stojí na břehu Žinkovského rybníka překrásný pohádkový pseudoslohový zámek. Velkolepé zámecké sídlo dnes však není přístupné veřejnosti.
Historie zámku
Na místě žinkovského zámku stávala původně vodní tvrz se dvěma obytnými staveními a obrannou věží. Jako rodové sídlo Drslaviců ze Žinkov byl připomínán již roku 1176. Ve 13. století založili Drslavici východně odtud na skalním ostrohu nový hrad zvaný Potštejn. Starý hrad byl roku 1679 přestavěn pány z Klenové na trojkřídlý renesanční zámek, později upravovaný hraběcím rodem Vrtbů v barokním stylu. V roce 1883 koupil zámek hrabě Jan z Harrachu, který jej dal opravit a k severnímu křídlu přistavěl novou budovu.
Již v roce 1897 koupil Žinkovy vídeňský architekt Karl von Wessely. Vnější podoba zámku získala nedlouho poté malebnou pseudoslohovou podobu s arkýři, štíty a věžemi. Přestavba proběhla podle plánů vídeňské stavební kanceláře Helmer a Fellner. Při této historizující úpravě získal zámek podobu půvabného romantického šlechtického sídla. Pozdější úpravy ještě proběhly v roce 1916, kdy zámek vlastnil podnikatel Karel Škoda. Po roce 1948 sloužil zámek jako zotavovna. Dnes je zámecký komplex v soukromých rukou a čeká jej proměna v luxusní hotel. Okolí žinkovského zámku situovaného na břehu romantického rybníka a přístupné zámecké zahrady jsou krásným místem pro romantické procházky a relax. Zajímavostí je, že zámek je z každé strany jiný, jako by se jednalo o různé, v souladu propojené objekty.
Tipy na výlet
V nedalekém Nepomuku si můžete prohlédnout chrám sv. Jana Nepomuckého, barokní zámek Zelená Hora nebo se projít přes červený most. Severně od Nepomuku najdete zříceninu kláštera v Klášteře.
Ubytovat se můžete v Klatovech.