

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Klášter kapucínů Kapucínský klášter v Kapucínské ulici je nejstarším klášterem v Čechách. Byl zbudovaný v letech 1600-1602 na zahradě Markéty z Lobkovic. Má tři dvory a velký refektář, zdobený obrazy členů kapucínského řádu. Mezi nimi je i portrét prvního generálního komisaře řádu v Čechách, Vavřince z Brindis. Krytá visutá chodba spojuje klášter s Loretou. O Vánocích lákají četné návštěvníky jesličky s postavami v životní velikosti. Ve zdi kapucínského kláštera jsou švédské koule. Švédové odtáhli z Prahy v roce 1648, týden po vestfálském míru.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Krakovec Hrad Krakovec nazývaný také Červený zámek či hrádek je zřícenina gotického později renesančně přestaveného hradu z konce 14. století. Nachází se na široké skalní ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka, ve stejnojmenné vesnici nedaleko Rakovníka. Objekt je jedním z mála hradů postavených za vlády krále Václava IV., a taky se jedná o jeden z mála přechodových typů mezi hradem a zámkem.
Hrad Krakovec ve staletích
Hrad Krakovec byl pravděpodobně založen roku 1381. Jíra z Roztok, křivoklátský purkrabí a milec krále Václava IV, si na nízkém skalním ostrohu vystavěl jedinečné sídlo, které v mnoha ohledech předběhlo svou dobu. Roku 1410 jej kupuje královi blízký Jindřich Lefl z Lažan, stoupenec Husův, který sem též Mistra Jana Husa pozval a ten zde roku 1414 pobýval před svým odjezdem do Kostnice. Leflové drželi Krakovec do roku 1437, poté ho vlastnil husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice a od roku 1445 se jeho majiteli stali na sto let Kolovratové.
Od roku 1548 patří Lobkovicům, kteří dali hrad jako poslední nákladněji opravit. Na Krakovci se později vystřídali různí majitelé, jako páni Vchynskí, Štrasoldové, Šternberkové, Kocové z Dobrše, Helversenové a Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu. V 16. století byl renesančně upraven a ještě počátkem 2. poloviny 17. století dále upravován. Po požáru v roce 1783 byl definitivně opuštěn a postupně se měnil ve zříceninu.
Opravy v prvních letech 20. století jej zachránili před úplným rozpadem. Od roku 1915 vlastnil hrad Klub českých turistů, později v roce 1952 přešel pod státní správu. V současné době je hrad po rekonstrukcích a je přístupný veřejnosti k prohlídkám.
Dispozice hradu
Jedná se o prostou stavbu, kde obytný účel převažoval nad vojenským. Z toho důvodu byly i jeho obranné prvky sníženy na minimum a důraz byl především kladen na komfort. Chybí zde mohutná obranná věž, ta, která se zde nachází, by nemohla stavbu dostatečně ochránit. Na hradě byl nebývale velký počet obytných místností – 26 pokojů. To vše činí z Krakovce jeden z vrcholů české hradní architektury 14. století.
Obytné dvoupatrové trakty měly uprostřed dvůr, směrem k přístupnější straně ostrohu stála půl-válcová věž. V prvním patře byly reprezentační místnosti, velký sál a hradní kaple. Sál s krbem a čtyřmi čtvercovými okny byl plochostropý a zaujímal skoro celé západní křídlo. Místnosti měly křížové žebrové klenby. Architektonicky nejvýznamnějším prostorem pevnosti však byla hradní kaple. Torzo arkýřového presbyteria je obrácené k východu a spočívá na vysokém hranolovém pilíři.
Majitelé Krakovce často měnili architekturu stavby. V 16. století vznikly nové renesanční štíty a v 17. století dostal hrad novou keramickou střešní krytinu. V roce 1783 Krakovec zasáhl blesk a hrad vyhořel. Zůstaly jen obvodové zdi a některé klenby. Krakovec má zvláštní kouzlo, jeho zřícenina byla v minulosti vyhledávána filmaři, byl zde natočen pohádkový muzikál Ať žijí duchové i některé scény z pohádky Princ a Večernice.
V okolí můžete také navštívit město Rakovník, kde naleznete i ubytování.
Doporučujeme
Praha - Nedvězí Městská část Praha - Nedvězí je součástí správního obvodu Praha 22.
Doporučujeme
Zámek Ohrada Barokní zámek Ohrada se nachází v obci Hluboká nad Vltavou, nedaleko novogotického zámku Hluboká. Zámek byl vystavěn v letech 1708 - 1722 jako lovecké panství. Touha bohatých Schwarzenberků po reprezentaci a jejich záliba v lovu vedla k výstavbě sídla, s možností pohodlného ubytování přímo v oboře v období lovu.
Základna pro hony
Stavbu zámku započal kníže Adam František Schwarzenberg, který pověřil pracemi pražského stavitele P. I. Bayera. Nejdříve vznikly bočné budovy, maštale, byt pro myslivce a psinec. Zámek nikdy nesloužil pro trvalé obývání, byl využíván jenom pro hosty a to v době honů. Již v roce 1842 z podnětu nadlesního Václava Špatného, bylo na zámku založeno (z jeho sbírek) Lesní a lovecké muzeum. V průběhu let se původní sbírky postupně rozšiřovaly a k loveckým trofejím a preparátům zvěře přibývaly ještě sbírky loveckých zbraní, vznikla také sbírka ornitologická, entomologická, herbáře, sbírky lesnické a rybářské.
Dispozice zámku
Jednopatrový zámek Ohrada s polopatrem a pavilónovými křídly obklopuje čtvercový dvůr. Má střední průčelní rizalit a představěný portikus s balkónem. Před zámeckým průčelím stojí dvě sousoší psovodů od sochaře Fr. Maudra z konce 19. stol. Při zámku se nachází ještě jeden dvůr, kde se kdysi pořádaly štvanice býků a černé zvěře.
V přízemí zámku se nachází rozlehlý vestibul. Ve vstupním prostoru zámku Ohrada je instalován výběr výřezů našich dřevin. K stálým expozicím loveckého zámku patří historie vývoje myslivosti u nás, původní srstnatá a pernatá zvěř našich lesů, zavádění cizích druhů zvěře i péče o ni. Ve středu 1. patra je rozměrný a vysoký sál s nástropní freskou J. J. Werla z roku 1715 s námětem řecké báje o bohyni lovu Dianě. Dominantou interiérů je zdejší hlavní sál, ve kterém spatříme známý kruhový koberec z liščích kůží a nábytek z jeleních parohů. Parohový nábytek s řezbami loveckých výjevů pochází z počátku 19. stol. Dále je tu expozice českého loveckého puškařství. V zámecké kapli zaujme freska rovněž od J. J. Werla z roku 1715. Muzezm patří pod Národní zemědělské muzeum v Praze.
Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Zámek Ohrada nenabízí jenom loveckou expozici, ale v areálu se také nachází jedna z nejstarších a nejmenších zoo u nás. Zoologická zahrada Ohrada byla založena z podnětu Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v roce 1937. K vidění je zde přes 150 druhů živočichů, zejména se jedná o druhy žijící v přírodě Evropy a mírného pásu Asie, ale potkáme zde i některé exotická zvířata. Zoo leží na břehu Munického rybníka v alejí starých dubů v blízkosti zámku Ohrada s nádherným výhledem na velkolepý zámek Hluboká. Návštěva loveckého zámků spolu se zoo je vhodná hlavně pro rodiny, kde si mohou malí školáci doplnit mezery v přírodních znalostech, ale také dospělí se mnoho přiučí, vždyť se jedná o nejstarší lesnické-lovecké muzeum v Evropě.
Tipy na výlet
Určitě nezapomeňte navštívit novogotický zámek Hluboká. Na sever odsud se nachází zřícenina Karlův hrádek.
ubytování jistě najdete přímo v Hluboké nad Vltavou.