

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Chotkovy sady Chotkovy sady na západě navazují na Královskou zahradu a na východě na Letenské sady. Jižní část sousedí s Jelením příkopem, severní je ohrazena Mariánskými hradbami.Sady byly vybudovány v letech 1833 – 1841 v anglickém stylu a staly se prvními veřejnými sady v Praze. V letech 1887 – 1899 prostor upravil pražský zahradní architekt F. Thomayer.Chotkovy sady jsou součástí dlouhé „zahradní“ cesty vedoucí z Pražského hradu přes Královskou zahradu, Chotkovy sady a letenské sady do Holešovic. Jižní část sadů poskytuje krásný výhled na jižní část Prahy.Park nese pojmenování po hraběti Karlu Chotkovi.
Doporučujeme
Železniční most Železniční most přes Vltavu spojuje Smíchov s Vyšehradem. Most byl postaven v roce 1901. Má na pěti pilířích tři pole o rozpětí 70 m, je 8,1 m široký a jeho délka činí 298,4 m. Most je určen pro železniční dopravu a pro pěší.Předchůdce nynějšího mostu sloužil pouhých 30 let. Dnešní most slouží od roku 1901 a jeho stavba je projektem vysloveně unikátním. Na původní kamenné pilíře byla uložena nová mostnice i s chodníky po stranách. Co je však nejpozoruhodnější že se tak stalo ze dne na den. V 6 hodin ráno tu přejel poslední vlak. Vzápětí na to byla stará konstrukce uvolněna a během 5 hodin ji dělníci posunuli o 7,5 m dál na připravené demontážní lešení. Dalších 25 minut trvalo, než byla na prázdné místo zasunuta nová konstrukce, připravená na sousedním montážním lešení. Každý ze tří dílů o rozpětí 72 m vážil 560 tun. A příštího dne ráno vjel na most zatěžkávací vlak. Ukázalo se, že největší průhyb konstrukce se rovnal pouhým 13 mm!! Ani dnes bychom si toto nedovedli představit a v té době šlo o velkou senzaci, kterou sledovalo nevídaně početné publikum.
Doporučujeme
Památník Karla Havlíčka Borovského Památník je umístěn v rodném domě Karla Havlíčka Borovského. Stavení roku 1817 postavil Havlíčkův otec Matěj. KHB se zde narodil o čtyři roky později. Roku 1929 koupila dům Občanská záložna v Praze - Vršovicích a věnovala ho Havlíčkovu novinářskému fondu za podmínky, že zde bude zřízeno Havlíčkovo muzeum.To bylo slavnostně otevřeno v roce 1931. V letech 1956 a 1970 bylostavení za účasti Památníku národního písemnictví rekostruováno a v roce 1978 byl objekt vyhlášen za národní kulturní památku. Návštěvníci mohou shlédnout stálé expozice věnované životu a dílu slavného rodáka. Nově jsou ve výstavních prostorách umístěny 2 stálé expozice: jedna se týká rodáka dr. Josefa Stránského, DFC a padlým příslušníkům 311. peruti RAF z Vysočiny a druhá sochaře Viktora Dobrovolného.
Stálá expozice
Rodný dům Karla Havlíčka Borovského.
Život a dílo Karla Havlíčka Borovského - průvodcovské slovo s výkladem o K. H. Borovském, Zdeňce Havlíčkové.
Havlíčkovské oslavy.
Rodák dr. Josef Stránský - pilot u 311. peruti RAF a letci 311. peruti z Vysočiny, kteří padli ve 2. sv. válce.
Rodák Viktor Dobrovolný - sochař, výstava jeho děl.
V domku také sídlí místní knihovna a informační centrum.
Doporučujeme
Šrejnarovský dům - Pelhřimov V severozápadním rohu Masarykova náměstí stojí Šrejnarovský dům. Byl vystavěn na místě staršího domu zbořeného v první polovině 16. století. Dnešní stavba byla renesančně vystavěna v roce 1614. Od poloviny 80. let 20. století se tu nachází expozice městského muzea. Své jméno nese podle měšťana Kryštofa Šrejnara.
V přízemí se nachází průjezd krytý klenbou vedoucí do uzavřeného dvorku. V průčelí můžeme vidět nárožní arkýře. V jednom z nich se dochovala malba původně pokrývající celý dům.