Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Počernický rybník
Počernický rybník, dříve nazývaný Velký počernický, je největším rybníkem v Praze. Jeho plocha je 17 ha. Hráz rybníka je 360 m dlouhá a 5,2 m vysoká. Rybník je využíván především pro chov ryb, ke zmírnění povodňových nebezpečí a pro rekreační účely. Počernický rybník je se svým přilehlým územím od roku 1988 chráněným přírodním výtvorem. Jeho rozloha je 41,77 ha. Charakter břehů s rákosinovým porostem zde vytváří podmínky pro život řady druhů ptáků. Hnízdiště zde má například labuť velká, ledňáček říční, moudivláček lužní, potápka roháč, lyska černá, různé druhy kachen a další. V zimním období se zde vyskytují i některé druhy tažných ptáků, jako například volavka popelavá.
Doporučujeme
Pražské Jezulátko
Pražské Jezulátko je umístěné v kostele Panny Marie Vítězné v karmelitské ulici. Jedná se o voskovou, necelých 0,5 metru vysokou, kterou v roce 1628 věnovala řádu bosých karmelitánů Polyxena z Lobkovic. Do Prahy ji v roce 1566 přivezla osobně její matka. Pražské Jezulátko je nejvyhledávanější pražskou relikvií. Postava střídá několik desítek různých oblečků.
Opevnění města bylo založeno v letech 1310-1350. Tvořila jej kamenná hradba silná zhruba metr a vysoká čtyři metry o celkové délce přibližně 1,5 km. Před hradbou se pak nacházel příkop čtyři metry hluboký a 12 m široký, který v pozdější době zcela zanikl. Součástí hradby byly čtyři bašty a dvě brány. Kolem roku 1472 došlo k zesílení obranného systému výstavbou parkánové hradby s baštami  mezi již existující hradbou a příkopem. I přesto hradby za třicetileté války podlehly útokům a byly pobořeny Švédy. V průběhu 18 a 19. století s rozvojem města zanikla téměř veškerá západní a severní část hradeb, stejně tak obě brány a drtivá většina bašt. Do dnešní doby se zachoval jižní a jihozápadní část úseku (převážně parkánová hradba s dochovanou baštou) a pak východní část při rozsáhlém parku (hlavní hradba s dochovanou baštou zvanou Štáflova).
Doporučujeme
Cikánka I.
Území bylo chráněným přírodním výtvorem vyhlášeno v roce 1988. Má rozlohu 4.55 ha a rozkládá se na katastru Radotín. Přírodní výtvor tvoří vápencový výchoz na kterém je skalní step.