Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Viadukt u Krnska
První velký železniční most z betonu u nás, významné dílo meziválečného československého mostního stavitelství přemosťuje třemi oblouky údolní Střelnice. Při otevření trati v roce 1865 zde byl původně most s příhradovou železnou nosnou konstrukcí Schiffkornovy soustavy, která byla v roce 1884 nahrazena přímopásovou příhradovou konstrukcí ze svářkového železa. Most měl dva zděné pilíře a tři otvory o světlosti 37,4 + 37,6 + 37,3 m. Horní plocha pražců ležela asi 30 m nad nejnižším bodem území pod mostem. Již před první světovou válkou most nevyhovoval zvýšené dopravě a jednalo se o výměně konstrukce. Jelikož byly ale pilíře po 60 letech provozu dost zvětralé bylo rozhodnuto o nové výstavbě mostu. Zvítězil návrh arkádového železobetonového mostu firmy Ing. Hlava a dr. Kratochvíl, jehož autorem byl ing. Stanislav Bechyně. Mezi původní pilíře a opěry měly být vybetonovány tři elegantní klenby o rozpětí 28 m a vzepětí 12 m. Prostor mezi oblouky a mostovkou vyplňovaly železobetonové obloukové rámy – arkády, nesoucí 5 m širokou mostovku s průběžným štěrkovým ložem. Celková délka výstavby činila necelého pět a půl měsíce, práce skončily 18.9.1924 z toho na mostě byla výluka o pouhých 40 dní. Na části z vystuženého betonu se spotřebovalo 90 t železných prutů; při objemu 4.097 m3 byla spotřeba výztuže tedy jen 22,5 kg/m3, takže šlo o beton slabě vyztužený jemuž se připisuje nosnost jen o něco málo větší než betonu prostému.
Doporučujeme
Kaple sv. Kříže
Kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu postavil v letech 1756 – 1764 A. Luraga. V letech 1852 – 1856 byla stavebně upravena do klasicistního stylu. Do severního průčelí byly instalovány sochy sv. Petra a Pavla od E. Maxe, které vytvořil v roce 1854. V letech 1960 – 1963 byla upravena jako výstavní síň svatovítského chrámového pokladu. Nazývala se proto také Klenotnice. 
Přímo na vrchu Hůrka (498 m.n.m) při západním okraji města stojí obvodové zdi kdysi kostelíka sv. Anny vystavěného v letech 1712-1715 na místě vyhlídkové věže. Za vlády císaře Josefa II. byl kostelík zrušen a stavba ponechána svému osudu. V roce 1900 byly zbytky upraveny na rozhlednu a zřízena zde letní výletní restaurace. V současné době ani jedno nefunguje a objekt je veřejnosti nepřístupný.
Stálá expozice:Královské město Kolín ve středověku, Měšťanský dům, Hygiena a péče o tělo v průběhu staletíDlouhodobá archeologická výstava, která představuje hlavní výsledky záchranného archeologického výzkumu v trase nyní již dokončovaného obchvatu Kolína.