Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Židovský hřbitov se nachází necelý kilometro od obce Poběžovice v poli při silnici na Drahotín po pravé straně. Přístupová komunikace k němu není, je potřeba si najít v poli vyšlapanou cestu. Založen byl zřejmě na počátku 17. století. Před rokem 1929 byl hřbitov rozšířen do dnešní podoby a opatřen novou pevnou zdí. Ještě v roce 1930 bylo na hřbitově kolem 600 hrobů z nichž přibližně 495 opatřeno náhrobními kameny. Za druhé světové války byl silně zdevastován nacisty. Hřbitov je postupně rekonstuován a jeho dobrá zachovalost je asi díky absenci přístupové komunikace. Dnes je na ploše přibližně 4.643 m2 dochováno zhruba 50 náhrobků. Nejstarší náhrobek je z roku 1634. Největším náhrobkem byl ten vytesaný pro rabína Joela Ranschburgera, který zemřel v roce 1820 ve věku 106 let. Náhrobek byl 140 cm vysoký, 1 m široký a 17 cm silný. V Poběžovicích se nacházela i synagoga, jejíž stavba byla započata v roce 1814. Rozsáhlé jednoduché empírové stavení mělo čtvercový půdorys. Stejně jako hřbitov byla synagoga za druhé světové války poničena. Zbytky žalostných trosek byly záhy po válce odstraněny.
Doporučujeme
Havraní skály
Přírodní útvar Havraní skály se nachází zhruba 2,5 km severovýchodně od Nového Boru.Sestává se ze sedmi pískovcových skalních věží, vyčnívajících ze zhruba 300 m dlouhého hřbítku. Místy vrcholky skal dosahují až 20 m, vystupují nad okolní stromy a poskytují tak výhled. Vrcholová plošina nejvyšší skály byla v roce 1829 zpřístupněna vytesaným schodištěm, které je dnes ve špatném stavu. Podle pověstí měla ještě v 17. století sloužit jako popraviště Sloupského hradu. Z vrcholku lze spatřit okolí Sloupu, Špičák u České Lípy, Vlhošť, Ronov, Klíč aj. Některé skáli jsou příležitostně využívány horolezci. Asi 250 m od hlavní skupiny stojí osamělá skála, zvaná Ropucha, na jejímž vrcholu se nachází malý kříž.Podle pověsti představují Havraní skály zkamenělého průvodce zlého rytíře, jenž tu pronásledoval nevinnou dívku.
Doporučujeme
Zámek Tuchořice
Barokní zámek Tuchořice, s branou vedoucí do areálu z návsi, je možné vidět přímo ve stejnojmenné obci. Historie zámku Na místě tuchořického zámku stávala původně tvrz, která je poprvé písemně doložena v roce 1454 za Petra z Tuchořic. Později se držitelé tvrze střídali. Když Tuchořice získal Kašpar František Clary – Aldringen spojil je v roce 1728 s panstvím Dobříčany a nechal starou tvrz strhnout. Na jejím místě postavil jednoduchý barokní zámek. V roce 1879 koupil panství Tuchořice Alois Procházka, který je prodal žateckému továrníku Konrádu Blaschkovi. Majetek zůstal v držení rodiny až do roku 1945, kdy byl znárodněn. Po roce 1945 byl zámek v majetku státního statku a sloužil jako kanceláře. V roce 1952 do něj bylo umístěno učiliště a v roce 1966 byla zahájena generální oprava chátrajícího objektu. Od roku 1970 slouží zámeček sociálním účelům. Další opravy zámeckého sídla byly provedeny v letech 1982 – 1984. Dnes je zámek přístupný příležitostně.    Podoba zámku          Zámek Tuchořice je jednoduchá barokní stavba tvořená jednopatrovou obdélníkovou budovou se stupňovitým štítem. Ke hlavní zámecké budově přiléhá věžovité stavení s valbovou střechou a cimbuřím. Interiér zámku je bez výzdoby. Za budovou zámku se rozléhá zámecký park. Tipy na výlet V okolí najdete augustiniánský klášter Dolní Ročov, zříceninu hradu Džbán, zříceninu hradu Pravda nebo barokní zámek Líčkov. Podívat se můžete také na přírodní památky jako jsou Kounovské kamenné řady, travertinová kupa přímo v Tuchořicích nebo Čertův kámen. Ubytovat se můžete v Žatci.
Kostel sv. Jakuba Většího - Městečko, okres Rakovník.