

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Veliš Zříceniny hradu Veliš se nachází na dominantním čedičovém kopci u Jičína.
Historie hradu
Hrad dal pravděpodobně vystavět na přelomu 13. a 14. století král Václav II. Poprvé je zmiňován roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský zastavil Půtovi z Frýdlantu. Roku 1327 získali zdejší panství páni z Vartenberka, zprvu zástavně a od roku 1337 dědičně. Poslední Vartenberk na Veliši, Jindřich byl zasnouben s Kunkou Ptáčkovnou z Pirkenštejna. Několik dní po smrti Kunky, ke které došlo ještě před svatbou, bojoval Jindřich na panské straně v bitvě u Lipan, byl těžce zraněn a ještě téhož roku na podzim umírá.
V pol. 15. století se v držení hradu vystřídalo v krátkém sledu několik rodů, až jej roku 1487 koupil Mikuláš st. Trčka z Lípy. Z rodu Trčků měl o rozvoj Veliše největší zásluhy Vilém Trčka, známý válečník. Ve 2. pol. 16. století přestavěl hrad v mohutnou pevnost, která podle B. Balbína odporovala dobře i nájezdům švédských vojsk. Roku 1595 odtáhl Vilém v čele tisíce ozbrojenců proti Turkům do Uher, kde se vyznamenal v četných bojích. Na Veliš se však již nevrátil. Zradou zpronevěřilé posádky města Egeru byl vydán do tureckého zajetí, v němž zahynul.
Roku 1606 koupil velišské panství od Jana Rudolfa Trčka z Lípy Jindřich Matyáš Thurn, přední vůdce českého stavovského povstání. Po bělohorské bitvě uprchl s Fridrichem Falckým za hranice a v nepřítomnosti byl odsouzen ke ztrátě hrdla, cti i statků. Zkonfiskované panství získal roku 1623 Albrecht z Valdštejna, který z nedalekého Jičína učinil střed svého knížectví. Po Valdštejnově pádu získal Veliš roku 1636 hrabě Jindřich Šlik. Hrad se stal terčem několika útoků švédského vojska, a přestože byl bráněn jen malým počtem císařských vojáků, vždy odolal. Jeho zdi však padly roku 1658, kdy na císařský rozkaz byl hrad rozbořen a postupně rozebrán na stavební materiál. Zkázu zbytku hradu dovršilo po roce 1879 rozšíření zdejšího čedičového lomu.
Podoba hradu
Hrad stál na oválném vrchu kopce. Hradu patrně dominovala čtverhranná, obytná věž. Druhá věž při vstupu do hradního jádra byla okrouhlá. Značná část hradního jádra zanikla. Nejzachovalejší jsou dnes zbytky vnějšího dělostřeleckého opevnění. Tvořily ho masivní dělostřelecké bašty.
Zbytky hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Tipy na výlet
Vděčným místem na výlet jsou jistě Prachovské skály. Poblíž najdeme také zříceninu hradu Brada, rozhlednu Čeřovka nebo zámek Jičíněves. V Jičíně je možné navštívit zámek Jičín nebo Regionální muzeum a galerii. Za návštěvu stojí i barokní kaple Loreta u Podhradí.
V Jičíně najdete ubytování.
Technické muzeum Tatra představuje expozice zaměřená především na světově jedinečnou sbírku výrobků firmy Tatra, zejména osobních a nákladních automobilů, které reprezentují stoletou historii vývoje automobilismu. V reprezentativních prostorách, se laické i odborné veřejnosti naskýtá fascinující obraz epoch, ve kterých se pomocí průkopnických metod podařilo dosáhnout kopřivnické automobilce až na vrcholy technického vývoje motorových vozidel. Mimo jiné je část expozice věnovaná olympionikům Emilu a Daně Zátopkovým.
Stálá expozice
Komplexní přehlídka produktů Tatry Kopřivnice a.s. od počátků výroby do současnosti.
Expozice Dany a Emila Zátopkových.
Dalšími pobočkami Technického muzea jsou Muzeum Fojství a Lašské muzeum.
Informace o vstupném zde!
Doporučujeme
Vlastivědné muzeum Nymburk Vlastivědné muzeum v Nymburce má dlouhou historii, jež se počala již roku 1885, kdy byly schváleny stanovy „spolku muzea královského města Nymburka“. V roce 1989 bylo nymburské muzeum převedeno pod správu Polabského muzea se sídlem Poděbradech.Vlastivědné muzeum Nymburk nabízí kromě krátkodobých výstav expozici věnovanou spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Další expozice o historii města, jeho židovských obyvatel a o vývoji železnice jsou umístěny v bývalé synagoze.
Stálá expozice
Nymburk v proměnách věků (historická expozice) - seznámení s dlouhým historickým vývojem nymburské lokality prostřednictvím bohatých archeologických nálezů a mnoha památek hmotné kultury od nejstarších dob až po počátek 20. století. Dominantou výstavní síně je bezpochyby obraz úctyhodných rozměrů od Alfonse Muchy (z roku 1935) s husitským námětem „Poddání města Nymburka L.P.1421 Bohu a Pražanům“.
Z dějin železnice
Městská expozice Bohumila Hrabala - Uspořádání expozice návštěvníka zcela vtáhne do soukromí spisovatele. Spatří skutečnou pracovnu spisovatele a mnoho rodinných fotografií. V imitaci české hospody s původním vybavením shlédne krátký videodokument o B.Hrabalovi a na přání dostane i pivo.
Vlastivědné muzeum v Nymburce patří pod správu Polabského muzea v Poděbradech
Doporučujeme
Tvrz Cuknštejn Historie tvrzi
Tvrz byla postavena někdy v letech 1488-91 Vilémem Pouzarem z Michnic. V letech 1496-1549 držel tvrz Oldřich Pouzar, který zastával významné místo na Pražském hradě. Po jeho smrti není o tvrzi mnoho zpráv. V roce 1618 odešel z tvrze její tehdejší majitel, Jiří Káb z Rybňan. Opuštěný hrádek byl vydrancován vojskem. Následně byl darován generálu Buquoyovi jako součást novohradského panství. Tomu rodu patřil až do roku 1945. Na tvrzi probíhalo několik natáčení, například natáčení pohádky Královský slib.
Podoba tvrzi
Tvrz je obytnou a hospodářskou stavbou. Kromě příkopu tvořily opevnění i samotné obytné budovy. Jejich dispozice vytvářela uzavřený čtvercový dvůr s jediným vjezdem i vstupem. Zdi byly velmi silné a ještě navíc zpevněné mohutnými opěráky. Průčelní dvoupatrové křídlo má vjezd se dvěma gotickými branami. V 16. století byla přistavěna osmiboká věž. I přes menší barokní úpravy si tvrz ponechala gotický ráz. Přízemní místnosti jsou klenuté a v patrech plochostropé. Pouze sál v západní části tvrze je sklenut křížovou klenbou s hřebínky.
Tipy na výlet
Nedaleko odsud najdete hrad Nové Hrady nebo tvrz Žumberk. Po okolí se můžete rozhlédnout z rozhledny Kraví Hora.
Ubytovat se můžete v Nových Hradech.