Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Královehradecká hydroelektrárna se nachází na řece Labi při Jiráskových sadech. Secesní objekt elektrárny a pohyblivého vodního jezu zvaný Hučák byla vystavěna na počátku 20. století. Nejdříve to byl v letech 1908-1911 pohyblivý jez a o rok později samotná vodní elektrárna. Celý areál byl postaven podle projektu architekta J. Sandera. Pilíře jezu jsou 3 m široké a 18,9 m dlouhé. Pohyb dvou hradících segmentů je pomocí Gallových řetězů, na kterých je segment oboustranně zavěšen. Na jezu se nachází necelých pět metrů široká vozovka sloužící pro obsluhu jezu a pro pěší. Na břehu pak stojí přízemní budova vodní elektrárny v níž jsou umístěny tři Francisovy turbíny o výkonu 810 kW.
Vodní dílo Hracholusky bylo vybudováno na řece Mži zhruba 6 km západním směrem od obce Město Touškov.Přehrada byla budována v letech 1959-1964 v poměrně úzkém, strmém a často skalnatém údolí. Hlavním účelem bylo akumulovat vodu pro průmyslové, energetické a zemědělské využití v západních Čechách. Dále pak k ochraně před povodněmi a k rekreačnímu užití. Stavbou přehrady bylo zatopeno několik vesnic. Hráz vodní nádrže je přímá, sypaná, zemní s šikmým jílohlinitým těsněním v návodní části hráze. Návodní líc je před účinky vody a vln chráněn šestibokými betonovými tvárnicemi. Délka v koruně je 270 m, šířka 5 m a maximální výška hráze nad terénem 27 m. Celková zatopená plocha činí 410,4 ha. Koryto pod hrází je v délce 100 m opevněno železobetonovými monolitickými deskami a kamennou dlažbou.Na levém břehu byla vybudována malá vodní elektrárna s vertikální Kaplanovou turbínou o výkonu 2,9 MW. Nad Plzní v Radčicích stojí na levém břehu úpravna vody, která dodává vyčištěnou užitkovou vodu pro podnik Škoda.
Doporučujeme
Červený kámen
Červený kámen, text v přípravě
Na náměstí Svobody se nachází barokní chrám sv. Máří Magdalény. Dnešní stavba byla vybudována v letech 1732-1736 na místě staršího gotického kostela, který spravoval řád křížovníků s červenou hvězdou. Stavbu ve stylu vrcholného baroka byla postavena podle plánů K.I.Dientzenhofera. V roce 1759 byl kostel poškozen požárem, zejména obě jeho věže. V interiéru najdeme dvě gotické Madony, ústřední oltářní obraz od E. Dollhopfa, postranní oltář s obrazem Máří Magdalény od Josefa Kramolína a barokní oltářní plastiky. Pod kostelem se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory, kam byly přemístěny pozůstatky ze zrušeného hřbitova. Původně se zamýšlelo vybudování kostnice, k tomu však zatím nedošlo. Přístup do těchto prostor zajišťuje informační centrum.