

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Labská hydroelektrárna - Hradec Králové Královehradecká hydroelektrárna se nachází na řece Labi při Jiráskových sadech. Secesní objekt elektrárny a pohyblivého vodního jezu zvaný Hučák byla vystavěna na počátku 20. století. Nejdříve to byl v letech 1908-1911 pohyblivý jez a o rok později samotná vodní elektrárna. Celý areál byl postaven podle projektu architekta J. Sandera. Pilíře jezu jsou 3 m široké a 18,9 m dlouhé. Pohyb dvou hradících segmentů je pomocí Gallových řetězů, na kterých je segment oboustranně zavěšen. Na jezu se nachází necelých pět metrů široká vozovka sloužící pro obsluhu jezu a pro pěší. Na břehu pak stojí přízemní budova vodní elektrárny v níž jsou umístěny tři Francisovy turbíny o výkonu 810 kW.
Doporučujeme
Vodní nádrž Hracholusky Vodní dílo Hracholusky bylo vybudováno na řece Mži zhruba 6 km západním směrem od obce Město Touškov.Přehrada byla budována v letech 1959-1964 v poměrně úzkém, strmém a často skalnatém údolí. Hlavním účelem bylo akumulovat vodu pro průmyslové, energetické a zemědělské využití v západních Čechách. Dále pak k ochraně před povodněmi a k rekreačnímu užití. Stavbou přehrady bylo zatopeno několik vesnic. Hráz vodní nádrže je přímá, sypaná, zemní s šikmým jílohlinitým těsněním v návodní části hráze. Návodní líc je před účinky vody a vln chráněn šestibokými betonovými tvárnicemi. Délka v koruně je 270 m, šířka 5 m a maximální výška hráze nad terénem 27 m. Celková zatopená plocha činí 410,4 ha. Koryto pod hrází je v délce 100 m opevněno železobetonovými monolitickými deskami a kamennou dlažbou.Na levém břehu byla vybudována malá vodní elektrárna s vertikální Kaplanovou turbínou o výkonu 2,9 MW. Nad Plzní v Radčicích stojí na levém břehu úpravna vody, která dodává vyčištěnou užitkovou vodu pro podnik Škoda.
Doporučujeme
Červený kámen Červený kámen, text v přípravě
Doporučujeme
Chrám sv. Máří Magdalény - Karlovy Vary Na náměstí Svobody se nachází barokní chrám sv. Máří Magdalény.
Dnešní stavba byla vybudována v letech 1732-1736 na místě staršího gotického kostela, který spravoval řád křížovníků s červenou hvězdou. Stavbu ve stylu vrcholného baroka byla postavena podle plánů K.I.Dientzenhofera. V roce 1759 byl kostel poškozen požárem, zejména obě jeho věže.
V interiéru najdeme dvě gotické Madony, ústřední oltářní obraz od E. Dollhopfa, postranní oltář s obrazem Máří Magdalény od Josefa Kramolína a barokní oltářní plastiky.
Pod kostelem se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory, kam byly přemístěny pozůstatky ze zrušeného hřbitova. Původně se zamýšlelo vybudování kostnice, k tomu však zatím nedošlo. Přístup do těchto prostor zajišťuje informační centrum.