

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Břevnov V lokalitě dnešního Břevnova byly původně dvě osady. Vedle Břevnova to byla ještě osada Kuromrtvy, která zanikla ve 13. století. Lokalita Břevnova byla nejvíce ovlivněna jednak tím, že osada ležela na cestě vedoucí od Pražského hradu na západ a za druhé výstavbou zdejšího kláštera. Stalo se tak z rozhodnutí Boleslava II. v roce 993. K Praze byl Břevnov připojen v roce 1922. Název je odvozen z charakteristiky původních staveb, které byly převážně z kulatiny, z břeven.
Doporučujeme
Tvrz Golčův Jeníkov Město Golčův Jeníkov, ležící v okrese Havlíčkův Brod, je pomyslným středem České republiky a může se pyšnit řadou památek, mezi nimi i nejmladší věžovou tvrzí v Čechách.
Historie tvrzi
Panství Jeníkov získal jako konfiskát po Janovi Rudolfovi Trčkovi z Lípy darem od císaře roku 1636 císařský generál Martin Maxmilián Goltz. Nový majitel původně sídlil ve staré zábělčické tvrzi zvané Staré opatství (původně samostatná ves Zábělčice byla roku 1580 připojena k Jeníkovu, stávala na místě dnešního zámeckého areálu, jehož nejstarší součástí je právě námi popisovaná věžová tvrz). V blízkém sousedství zábělčické tvrze Goltz nechal v letech 1650-1653 vystavět novou raně barokní tvrz, poslední z věžových tvrzí na našem území.
Tvrz nesla, stejně jako celé město, jméno po svém zakladateli - Golčův Jeníkov. Dodnes se na tvrzi dochovala mramorová deska s erby a nápisem, oznamující, že Martin Maxmilian, svobodný pán z Goltze, a Máří Magdalena, jeho manželka, „stavení to na obydlí k rozkoši určené roku 1650 stavěti začali a roku 1653 dokonali“. Tvrz však byla schopna v době ohrožení i obranné funkce. Po generálově smrti se majitelé často střídali a tvrz brzy ztratila svou rezidenční funkci. Poté, co byl v blízkém zámeckém komplexu zřízen pivovar, budova tvrze sloužila jako skladiště chmele. Po zrušení pivovaru v roce 1912 postupně chátrala, až v posledních letech byla plně rekonstruována a v otevíracích hodinách zpřístupněna veřejnosti.
Podoba tvrzi
Dvoupatrová věžovitá stavba má půdorysné rozměry 10,5 x 12,5 metru. Přízemí a první patro je rozděleno na menší a větší místnost, druhé patro je otevřené do krovu. Komunikaci mezi patry zajišťuje točité schodiště vedené menšími prostorami. Se sousední zábělčickou tvrzí byla věž spojena portálem v prvním patře, nad nímž se dochovala výše popsaná erbovní deska. Hlavní obytná místnost tvrze, vybavená krbem z bílého mramoru, se nacházela v 1. patře.
Tipy na výlet
V Golčově Jeníkově najdete také synagogu a židovský hřbitov. Vydat se můžete i na vodní nádrž Pařízov. V nedaleké Čáslavi si můžete prohlédnout městské opevnění nebo synagogu. V Třemošnici můžete navštívit městskou galerii, dále stojí za vidění gotická tvrz Semteš, romantický zámek Žleby nabo zřícenina tvrze Svojšice a zřícenina hradu Oheb.
Ubytování naleznete v Třemošnici.
M.K.
Doporučujeme
Cikánka I. Území bylo chráněným přírodním výtvorem vyhlášeno v roce 1988. Má rozlohu 4.55 ha a rozkládá se na katastru Radotín. Přírodní výtvor tvoří vápencový výchoz na kterém je skalní step.
Doporučujeme
Komínky Bizarní vrcholové skalisko nazývané komínky se nachází zhruba 5,5 km východně od Roštína.
Zdejší místo bylo kdysi hranicí panství a poté politických okresů, z tohoto důvodu se zde v okolí nacházejí zachované hraničníky. Centrální skalisko tvořící pískovcový a slepencový útvar vysoký 8 metrů, široký 5 metrů a dlouhý až 20 m, kdysi také poskytoval výhled. V dávných dobách byly Komínky také tzv. ohňovou horou, v době hrozícího nebezpečí zde musel robotní lid držet stráž a posílat do vnitrozemí ohňová znamení v případě blížícího se nebezpečí. V roce 1996 se zde byly nalezeny pozůstatky pravěké přítomnosti člověka. Našly se zlomky nádob datovány do haštalského období lužických popelnicových polí. Na konci 19. století objevili zdejší místo turisté a zejména pak příslušníci rodu Thunů, jež byli majiteli kvasického panství. Komínky dokonce navštívil několikrát arcivévoda František Ferdinand d´Este, příbuzný Thuna. Roku 1903 zde dala správa kvasického panství zřídit na skalisku přírodní vyhlídku s tesaným schodištěm a opatřenou zábradlím. Instalace tohoto zábradlí se postarala o pozdější menší rozruch. Při zalévání děr se totiž používala rozpuštěná síra. To zapříčinilo, že se po okolí rozšířila zpráva že zdejší vrcholek je sopkou. Mnoho lidí tomu tehdy uvěřilo, dokonce se tato zpráva dostala až do amerických krajanských novin.
Kolem vrcholku vede značená turistická cesta na samotnou plošinu pak značená odbočka.