

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Křížovnické náměstí Křížovnické náměstí leží na východním úpatí Karlova mostu. Název náměstí je odvozen od řádu křížovníků s červenou hvězdou, který od roku 1252 sídlil nedaleko dnešního Karlova mostu. Až do roku 1342 křížovníci pečovali o původní, Juditin most a vybírali zde mýtné. Jmenovalo se také Mostní náměstí, či mostní plácek. Současný název je oficiálně užíván od roku 1870. Hlavní dominantu náměstí tvoří Staroměstská mostecká věž a pomník Karla IV. od drážďanského sochaře Arnošta Hähnela. Pomník byl vytvořen u příležitosti 500. výročí založení Karlovy university. Severní část náměstí lemuje kostel sv. Františka z Assisi, východní pak kostel sv. Salvátora. V minulosti zde býval viniční úřad. Dnes ho připomíná viniční sloup se sochou sv. Václava umístěný v severovýchodní části náměstí. U sloupu je údajně nejstarší kamenná dlažba v Praze. Křížovnické náměstí je díky své poloze jedním z nejrušnějších míst Prahy.
Doporučujeme
Železniční most přes ulici Podvinný mlýn Železniční most přes ulici Podvinný mlýn v Praze 9 Libni.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Nový hrad u Adamova Hradní zřícenina se nachází na hřebenu mohutného ostrohu, který obtéká ze tří stran řeka Svitava, jižně od města Blanska.
Historie hradu
Nový Hrad u Adamova je stavbou historicky docela mladou. Ostraha důležité cesty z Brna Blanenským údolím, kde vedla, je však daleko starší. První zmínka z roku 1381 je tak o Starém hradu. Jeho pozůstatky se nacházejí nedaleko dnešního Nového hradu. V roce 1470 byl Starý hrad zničen vojskem Matyáše Korvína. Bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic se rozhodli po stavbu nového hradu na opačném konci ostrohu. Tento hrad pak odolával všem útokům až do roku 1645, kdy jej vcelku snadno dobyli Švédové. Hodně jim pomohlo to, že posádka nebyla obezřetná, ale spíše více opilá. V roce 1706 byla postavená nová věž, která byla v roce 1842 při stavbě železniční trati v údolí snížena. Panovala obava, že by se mohla zřítit. V letech 1800-1806 byla hrad přestavěn Lichtenštejny na lovecké sídlo. Počátkem 20. století pak byl ještě dále upravován v romantickém stylu. V roce 1920 se stává majetkem státu. Následně pak byla hradní zřícenina zásluhou českého svazu ochánců přírody opravována, i když se vedou diskuze o vhodnosti některých úprav.
Podoba hradu
Ze Starého hradu se do dnešní doby zachovaly příkopy, fragmenty základů hradeb a věže. Nový hrad má tvar obdélníka a vchází se do něj po padacím mostě přes příkop vylámaný ve skále. Následně projdeme věžovitým stavením na nádvoří. Vpravo se nachází hláska, hlavní palác a osmiboká polygonální věž. Hrad je pak obehnán vysokou hradbou a parkánem.
Nový Hrad je přístupný v sezoně, mimo sezonu pouze po předchozí telefonické domluvě.
Tipy na výlet
V nedalekém Blansku můžete najít zříceninu hradu Blansek, zámek Blansko, Galerii města Blansko, Muzeum Blansko, rozhlednu Podvrší u Blanska. Jistě byste neměli minout Punkevní jeskyně, Kateřinskou jeskyni, Sloupsko-šošůvské jeskyně, propast Macochu nebo jeskyni Kůlna. Za návštěvui stojí i zřícenina hradu Holštejn, zámek Křtiny nebo Muzeum větrný mlýn.
Ubytovat se můžete v Blansku.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Černovice u Tábora Židovský hřbitov najdeme kousek severně od obce, v jeho blízkosti vede značená turistická cesta směřující na vrch Svidník.Hřbitov byl údajně založen kolem poloviny 17. století. Na počátku 21. Století byla opravena márnice a část ohradní zdi.Na docela udržovaném hřbitově o velikosti 1.099 m2 se nachází zhruba 300 náhrobků (pol. 18. století – 30.let 20. století). V márnici se nachází menší expozice, hřbitov je volně přístupný.