

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kaple Panny Marie ve skále u Spálova Poutní místo zvané taktéž jako „Moravské Lurdy“ se nachází v hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí řeky Odry nedaleko obce Spálov. Nejdeme zde skalní sluj s kamenným oltáříkem, plastikou P.Marie a pramenem kvalitní pitné vody. Historie místa se začala psát v období třicetileté války. Tehdy zde podle legendy byl zázračně zachráněn švédský voják, kterému se zjevila Panna Marie a zachránila ho pramenem pitné vody. Událost se brzy rozkřikla po okolí a mlynář z nedalekého Spálovského mlýna sem pořídil a zavěsil obraz Panny Marie. Jelikož byl chromý, chodil se sem modlit a pečovat o toto místo, neboť do Spálova to pro jeho zdravotní potíže bylo daleko. Postupně sem začali přicházet další poutníci z celého okolí. Plastika Panny Marie sem byla umístěna v 90. letech 19. století.
Zajímavou památkou je kamenná kruhová nádržka na vodu vytékající z jeskyně. Údajně je to původní kamenná křtitelnice ze spálovského kostela, sloužící v něm až do roku 1619, kdy byla nahrazena nynější renesanční cínovou.
Doporučujeme
Kostel sv. Kateřiny - Chrudim Původně gotická stavba ze 14. století byla zásadně přestavěna v první polovině 16. století. Po zničujícím požáru byla v roce 1850 přestavěna do dnešní podoby.
Trojlodní kostel má pětiboce uzavřený presbytář. Vybavení pochází z 15. – 19. století.
Doporučujeme
Barokní kaple Loreta u Podhradí Loretánská kaple se nachází asi 4,5 km jihozápadně od Jičína, nedaleko obce Podhradí, vede kolem ní značená cesta z Veliše na Ostružno.
Kopii tzv. Svaté chýše nechal postavit v roce 1694 hrabě František Josef Šlik podle návrhu architekta J.B.Matheyho. Nad vchodem kaple je umístěna kartuš se šlikovským erbem a nápisem o výstavbě kaple.
Doporučujeme
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě disponuje rozsáhlými historickými i přírodovědnými expozicemi. Prostory muzea jsou situovány do prostor bývalého augustiniánského kláštera. Galerie v jídelně, od roku 2002 nově otevřená součást historického areálu, návštěvníkům pravidelně představuje známé i méně známé tváře českých i zahraničních výtvarných umělců.Součástí muzea je také unikátní klášterní zahrada, původně koncipovaná ve stylu francouzské renesance, v níž se návštěvníci mohou těšit z květin, okrasných keřů a bylinné zahrádky. Má rozlohu 5956 m2, a je volně přístupná.
Stálá expozice
Příroda Českolipska - geologická minulost Českolipska, jeho fauna a flóra, včetně chráněných území.
Dějiny Českolipska - společenská a hospodářská minulost okresu Česká Lípa od archeologických nálezů po 20. léta 19. století.
Zvířata celého světa - původ, ekologie a etologie živočišných druhů všech zoogeografických oblastí. Nejvýznamnějším exponátem je spodní čelist velryby grónské a řada dalších exponátů velkých druhů plazů, ptáků a savců.
Geologie a mineralogie - ukázky nerostů z nejrůznějších koutů naší země.
Kovářství - významná díla kovářských mistrů našich předků.
Svět hmyzu - rozsáhlé entomologické sbírky brouků, motýlů a dalších skupin hmyzu.
Loreta - restaurovaný soubor figurálních plastik z Loretánské kaple augustiniánského kláštera.
Pod Vlastivědné muzeum v České Lípě patří:
Památník Karla Hynka Máchy v Doksech
Vísecká rychta v Kravařích