

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Botanická zahrada na Novém Městě Botanická zahrada v Benátské ulici je studijní zahradou Karlovy univerzity. Vznikla v roce 1775, původně na Smíchově, v dnešních Dienzenhoferových sadech. Do dnešní lokality byla přemístěna koncem 19. století. V zahradě je v několika pavilonech, především pro vědecké účely, pěstována řada vzácných a exotických rostlin. Zahrada je přístupná pro veřejnost a její název je dán jejím charakterem.
Doporučujeme
Císařská louka Ostrov Císařská louka leží při levém břehu Vltavy s kterým je v jižní části spojen jedním mostem mostem. Kovový most slouží pro pěší a automobilovou dopravu.
Původně zde byla louka, jak vyplývý z názvu, která byla v roce 1902 od břehu oddělena a za účelem vybudování přístavu pro vory, které splavovaly po Vltavě dřevo. V severní části přístavu byl ještě koncem 20. století mezi ostrovem a smíchovským břehem v provozu přívoz. V roce 1297 se zde konala slavnost spojená s korunovací krále Václava II. Proto se louka a později ostrov, nazývala Císařská. V současnosti je ostrov využíván především pro rekreaci a vodní sporty.
Pražský ostrov Císařská louka je prvním pojmenovaným ostrovem po toku Vltavy. Dále pak následuje Veslařský ostrov, Petržílkovský ostrov, Dětský ostrov, Slovanský ostrov (Žofín), Střelecký ostrov, Kampa. ostrov Štvanice, Rohanský ostrov, Libeňský ostrov a Císařský (Trojský ostrov).
Ostrov je v místním slangu nazýván také jako "Cinda".
Doporučujeme
Židovský hřbitov Písková Lhota Židovský hřbitov se nachází na svahu úvozu v severní části Pískové Lhoty.
Založen byl zřejmě na přelomu 17. a 18. století, používán byl až do 30. let 20. století. Na ploše 1.631 m2 se do dnešní doby dochovalo cca 130 náhrobků. Hřbitov je z větší části prázný, hodně náhrobků je povalených nebo rozbitých. Hřbitovní dům s kolnou byl využit na rekreační účely. Ohradní zeď je na mnoha místech narušená.
Přístup ke hřbitovu je z ohybu cesty vedoucí ke zbytkům zříceniny Starý Stránov, jen asi 50 m od ní. Hřbitov je volně přístupný.
Doporučujeme
Reliéf B. Balbína v Klementinu Bohuslav Balbín (1621-1688)Latinsky píšící český básník, dramatik, teoretik literatury, historik a hagiograf, jezuita. Vůdčí postava pobělohorského literárního dění v Čechách, obhájce českého jazyka. Narodil se v Hradci Králové ve zchudlé rodině. V roce 1636 vstoupil do 'Tovaryšstva Ježíšova', kde byl roku 1649 vysvěcen na kněze. V letech 1679-88 působil v pražském 'Klementinu'Deska s reliéfem. Bronz. Umístěna v roce 1983 na nádvoří Klementina, Křížovnické náměstí 2. Autoři: J.Polák a J.Bartoš.