

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum Zábřeh Dům Pod Podloubím,kde sídlí Muzeum Zábřeh, je cenným dokladem vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Mezi jeho majitele patřili většinou přední zábřežští měšťané. Jedním z nich byl i rentmistr na Žerotínově panství Burian Vizovský, jehož dcera Magdalena byla první ženou J. A. Komenského.
Jedná se o dům mázhausového typu s gotickými sklepy, který byl ve druhé polovině 16. století renesančně přestavěn. Tehdy byla přistavěna věž s podloubím. Období baroka připomínají stropy v přízemí a prvním poschodí. Na začátku šedesátých let byla budova upravena pro potřeby muzea, které v něm sídlilo až do roku 1981. Pro havarijní stav objektu muselo dům Pod Podloubím opustit a vrátilo se do něho až za 17 let.
Stálá expozice
Historie Zábřeha od středověku do roku 1945
Z pokladů zábřežského muzea
Polární cestovatel Jan Eskymo Welzl
Muzeum v Zábřehu patří pod Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Doporučujeme
Burianova rozhledna na Milence Rozhledna stojí na vrchu Milenka (619 m.n.m.), na samém okraji Českomoravské vrchoviny u obce Rudka, v okrese Blansko. Obec Rudka se proslavila zejména díky umělci Stanislavu Rolínkovi, který zde vytvořil umělou jeskyni s plastikami blanických rytířů. Jeho hlavním výtvorem byla ovšem socha T.G.Masaryka, vytesaná do výšky 10 m z jednoho kusu pískovce. Rolínkova umělecká činnost probíhala ve 20. let 20. století a do tohoto období spadá i aktivita tehdejšího starosty blízkého Kunštátu Františka Buriana. Ten chtěl využít velké oblíbenosti místa a zasadil se o vznik výletního areálu, jehož největší atrakcí měla být rozhledna. Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1929 a dík právě probíhající hospodářské krizi se na její stavbě podílela řada nezaměstnaných z okolních obcí. V roce 1931 byla osmnáctimetrová kamenná věž s dřevěnou vyhlídkovou nástavbou otevřena a dostala jméno Burianova. Rozhledna nabídla výhled na Českomoravskou a Drahanskou vrchovinu a za dobrých klimatických podmínek i na Praděd. V roce 1980 proběhla rekonstrukce rozhledny. Byl rozšířen vyhlídkový ochoz a opatřen kovovým zábradlím. V roce 1991 byl areál vrácen Burianové vnučce.
Doporučujeme
Muzeum Luhačovického Zálesí Muzeum luhačovického Zálesí se zaměřuje na poznávání historie a kulturních tradic regionu v okolí Luhačovic. V moderních prostorách kulturního domu Elektra je k vidění expozice Známé i neznámé Luhačovice. Jedná se o sondu do Luhačovic na počátku na 20. století. Návštěvníkům se odkryjí Luhačovice jako centrum tradičního národopisného regionu, který nazýváme luhačovické Zálesí, jako místo s výskytem léčivých vod a rozvíjejícím se lázeňstvím a za třetí jako specifickou městskou část, vyrůstající mezi vesnicí a lázněmi. Muzeum tímto způsobem ukazuje národopisnou sbírku luhačovické muzejní společnosti z dvacátých let 20. století, a zároveň sběry z posledních let, zaměřené na dokumentaci luhačovického lázeňství a historie obce. Expozici doplňují krátkodobé výstavy a doprovodné programy pro školy a veřejnost.
Stálá expozice
Lidové umění Luhačovického Zálesí - expozice je umístěna v 1. patře budovy muzea. Luhačovické Zálesí představuje z etnografického hlediska charakteristický region, ve kterém se střetávají vlivy Valašska, Slovácka a Hané. Výsledkem je vznik lidové kultury s osobitými rysy, které odlišují Zálesí od jiných národopisných oblastí. S historií muzea je neoddělitelně spjato jméno universitního profesora a významného etnografa Antonína Václavíka. Vystaveny jsou modrotiskové formy, zařízení interiéru, hrnčířské výrobky a fajánse, lidový kroj, obrázky na skle, polychromované plastiky. Lidovou architekturu a kroj dokumentují akvarely Ferdyše Duši a studie Joži Uprky a Františka Hlavici.
Luhačovické lázeňství - dokumentuje historii a vývoj lázní i města Luhačovic.
Muzeum v Luhačovicích je pobočkou Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Doporučujeme
Zámek Mělník Zámek na Mělníku je zdaleka viditelnou dominantou města. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, vystřídané v dalším věku raně středověkým hradem, jenž byl obýván vdovami českých králů a knížat. Jeho podhradí povýšil Přemysl Otakar II. v roce 1274 na město a Karel IV. potom z Mělníku učinil věnné město českých královen a také místo, které se stalo centrem vinařství a dodávalo na královský stůl tento lahodný mok.
Historie zámku
Mělnický zámek zůstal v držení královské koruny až do roku 1542. Tehdy jej Ferdinand I. zastavil Zdislavovi Berkovi z Dubé. Zdislav Berka se rozhodl z hradu, který prošel podobou románskou i gotickou, učinit pohodlné šlechtické sídlo a realizoval přestavbu v renesanční zámek. Nechal také vystavět severní křídlo s věží. Během třicetileté války zámek zpustl a v roce 1646 byl zastaven Černínům z Chudenic, kteří panství po půl století užívání koupili od císaře Leopolda I. Černínové šli s dobou a provedli v letech 1685 - 1686 barokní úpravy, které daly zámku dnešní podobu. Další osudy Mělnického zámku byly dány sňatkem poslední dědičky z rodu Černínů Marie Ludmily, jež se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Právě tento rod je s Mělníkem nejvíce spjat a vlastnil zámek až do roku 1938. V roce 1992 jim byl zámek v restituci vrácen zpět a prošel rekonstrukcí.
Podoba zámku
Prohlídka zámku začíná už při vstupu na nádvoří. Vstoupíme pozdně gotickou branou a můžeme si ve fragmentech prohlédnou tisíciletou stavební historii zámku. Je zde zastoupena gotika, renesance a baroko. Renesanční severní křídlo zámku s dvoupatrovou lodžií pokrývají sgrafita z roku 1553, jedna z nejstarších v Čechách. Sgrafity je pokryta i přistavěná schodištní věž. V ochozu namalované erby z let 1677 a 1931. Ve zpřístupněných interiérech zámku si lze prohlédnout umělecké sbírky mělnické větve Lobkowiczů, včetně obrazárny. V souboru českého baroka je řada vynikajících obrazů od K. Škréty, P. Brandla, J. J. Heintsche, J. Kupeckého, J. K. Lišky, J. P. Molitora, I. Raaba, V. V. Reinera. Vzhledem k tomu, že Mělník byl od dob císaře Karla IV. centrem českého vinařství neopomeňte návštěvu vinných sklepů Jiřího Lobkowicze. Atraktivní je také zámecká vyhlídka, odkud je vidět soutok Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří.
EXPOZICE:
Zámecké interiéry s dobovým zařízením a rodovými sbírkami
Obrazová galerie
Velká ložnice Jiřího Kristiána, Pracovna Augusta Longina, Dětský pokoj, Jídelna, Zelený salon, Velký sál s mapami a vedutami, Rytířský sál, Koncertní sál, Velká jídelna sv. Václava, Kaple sv. Ludmily.
Degustace v zámeckých sklepech včetně prohlídky:
Pro skupiny nad 10 osob, je nutné předem rezervovat.Denně od 10.00 do 17.00 hod, ve večerních hodinách dle dohody.
Malá degustace – dva druhy vín (30 min.) 90 Kč
Střední degustace – čtyři druhy vín (40 min.) 120 Kč
Velká degustace – šest druhů vín (50 min.) 160 Kč
Super degustace – ochutnávka všech druhů vín (60 min). 220 Kč
VIP degustace – Výběr z nejlepších vín se ochutnává s ředitelem zámeckého vinařství po prohlídce sklepů v salonku sv. Jiří. 350 Kč
V rámci menšího výletu můžete navštívit také zámek Liběchov, nedaleko od něj umělou jeskyni Klácelka nebo rozhlednu Slavín u Tupadel. Za návštěvu stojí i renesanční zámek Dolní Běřkovice.
Ubytování najdete přímo v Mělníce.