Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Koubkova branka (součást opevnění jižního předměstí) byla vystavěna nákladem mlynáře Koubka v roce 1574 jako přístup k místnímu mlýnu. Nejprve bývala obývána věžním a posléze dalšími obyvateli až do 50. let 20. století. Pak zůstala nevyužita a chátrala. Až v roce 1989 se ji ujali jeskyňáři. V 90. letech 20. století byla opravena a od roku 2004 je v majetku města. Dodnes je využívána jako klubovna a pro příležitostné akce. Objekt je vystavěn z lomového kamene, čtverhranného nepravidelného půdorysu. V prvním patře se nachází předsíň a vlastní místnost fungující jako klubovna. V úrovni druhého patra se nachází dřevěná pavlač na krakorcích.
Na rohu Husovy třídy a Chrastavické ulice stojí starobylý hřbitovní kostel Všech Svatých. Byl vystavěn v polovině 14. století a později přebudován ve vrcholné a pozdní gotice. Pohromou pro kostel se stal v roce 1648 požár po úderu blesku. Byl jím těžce poškozen a ztratil svoji gotickou klenbu. Stavební úpravy byly plně dokončeny až ve 20. století. V interiéru se nachází renesanční kamenná kazatelna se znakem města (1562) a 15 náhrobních kamenů různých osobností města.
Doporučujeme
ZOO Brno
Brněnská ZOO má situované své pavilony, výběhy, voliéry a terária v členitém a lesnatém terénu Mniší hory v městské části Bystrc. Atraktivitu tohoto místa umocňuje blízkost rekreačního centra moravské metropole, brněnské přehrady. ZOO Brno - ráj pro děti Zahrada byla otevřena 30. srpna 1953 a po více než 50leté historii má dnes rozlohu 65,5 ha. Zaměřuje se především na kopytníky, kteří mají na safari velký životní prostor. V okolí výběhu bizona amerického jsou pro lepší atmosféru a poučení postavena indiánská tee pee. Díky kopcovitému terénu můžeme v Brněnské ZOO spatřit mnoho druhů, které rádi šplhají po příkrých srázech. K viděni jsou lamy, kozy, kamzíci a paovce. Velkoryse jsou pojaty výběhy kanadských vlků tzv. Beringia a také Tygří skály. Nově bylo také modernizováno Tropické království a na své si zde přijdou i bobři. To vše a ještě mnohem více uvidíte při procházce v příjemném prostředí do kterého můžete vzít i Vaše pejsky. Vždyť ve zdejší ZOO žije více než 720 jedinců. Největšími chovatelskými úspěchy jsou bezesporu první umělý odchov šimpanze a ledního medvěda u nás. Jestliže Vás kopcovitý terén unaví můžete se občerstvit v restauraci U tygra. Je z ní přímý výhled do tygřího výběhu. Je pamatováno i na nejmenší. K dispozici mají hřiště s mnoha prolézačkami a mohou si v dětské ZOO pohladit lamy nebo kozy. Brněnská ZOO pamatuje i na vzdělávání. Pořádá různě tématicky zaměřené kroužky, jež jsou určené dětem od šesti let. Pravidelně jsou pořádány také ukázky krmení vybraných druhů. Součástí ZOO je také Stálá akvarijní výstava v centru Brna. Brněnská zoologická zahrada také pořádá mnoho akcí pro veřejnost. Zvířata ze všech koutů světa   Brněnská ZOO nabízí velmi zajímavé rozdělení prohlídky na 4 tematické části, zaměřené dle lokalit, kde mají zvířata své přirozené prostředí. Popis jednotlivých expozic   BERINGIA   Tato expozice je zaměřena na severskou oblast Beringovy úžiny. Je to oblast tundry, pobřežních skal a horských systémů. V této expozici se dají nalézt zvířata z Ameriky i Asie.   KARIBIK   Jedná se o expozici z tropických oblastí severní a jižní Ameriky, Karibiku a dalších částí. Velké množství zvířat je umístěno v pavilonech, aby byla zachována optimální teplota.   WALLACEIA   Expozice zahrnuje jihovýchodní Asii, speciálně dvě souostroví: jedno blíž k Asii a druhé k Austrálii. Díky tomu zahrnuje expozice velké množství orientálních zvířat ale i originální australskou faunu.   KALAHARI   Jedná se o jihozápadní Afriku, kde díky velkému suchu vznikla rozsáhlá poušť Kalahari. Díky velkým horkům dokázaly přežít jen ty nejsilnější druhy, které si můžete prohlédnout v této expozici. Jak do brněnské ZOO   Do ZOO se dostanete pohodlně MHD. Máte hned tři možnosti: tramvaje č. 1 (od hl. nádraží směr Bystrc), č. 3, 11 (ze zastávky Česká směr Bystrc) autobusy č. 50, 52     trolejbusy č. 30 (Královo Pole, nádraží)        
Rabštejnu nad Střelou, historicky nejmenšímu městu v České republice, dnes však součástí města Manětín, vévodí zámek, bývalý hrad ze 14. století.             Historie zámku Krajina kolem hradu Rabštejna patřila potomkům Milhosta, který založil roku 1193 klášter v Mašťově. Po roku 1321 koupil rabštejnský statek Oldřich Pluh, předek významného rodu Pluhů z Rabštejna. Oldřich získal od plaského kláštera ještě některé vsi a vystavěl si na počátku 30. let 14. století na nepřístupném ostrohu řeky Střely pevné sídlo a pod ním založil městečko Rabštejn nad Střelou. Hrad i městečko byly spojeny v jeden celek hradbami, z nichž dosud zbyly některé části a dvě okrouhlé věže. Král Karel IV. si byl vědom významu hradu pro okolní krajinu a chtěl jej mít ve svém majetku. Tak se stal Rabštejn královským zbožím, kolem něhož Karel IV. vytvořil manský systém. Roku 1464 se hradu neoprávněně ujal Burian mladší z Gutštejna. Spor o správu Rabštejna byl také jednou z příčin, proč se Burian stal nepřítelem krále Jiřího z Poděbrad. V těsné blízkosti hradu dal roku 1483 vystavět klášter karmelitánů, který byl při bouři nekatolických měšťanů roku 1532 spálen. Rabštejn držel 9 let sám král Vladislav II., jeho syn Ludvík jej roku 1518 zastavil Šlikům. Lorenc Šlik hrad opravil a po požáru roku 1532 postavil nové hradní stavení. Některé části nové stavby jsou dosud viditelné za zámkem na konci ostrohu. Rabštejn však byl pořád majetkem krále a Šlikové je měli pouze v zástavě.  Po roce 1578 prodal Rudolf II. se svolením stavů zdejší zboží Jaroslavovi Libštejnskému z Kolovrat a Jiříkovi Kokořovcovi. Tím se Rabštejn stal opět svobodným panstvím. Roku 1665 jej koupil Jan Šebestián z Pöttingu, který v blízkosti hradu postavil roku 1666 klášter servitů, a to na místě kláštera karmelitánů. Janův syn František Karel si zde, na místě starého hradu, postavil roku 1705 zámek, neboť hrad byl již sešlý a nepohodlný. Po roce 1714 sídlili na zámku Černínové, Kolovratové a posledními majiteli Rabštejnu byli od roku v 1748 Lažanští, kterým náleželo panství až do roku 1945. Poté zámek sloužil rekreačním účelům a složí jím dodnes.     Dispozice zámku                                   Zámek Rabštejn je obdélná barokní jednopatrová budova s podstřešním polopatrem. Prostou fasádu zdobí barokně zalamované římsoví nad okny pater, v polopatře kolem oken nesou jednoduché, konzolovitě zakončené pilastry rovnou římsu nad okny. Na jižní straně zámeckého areálu stojí kostel v dnešní podobě postavený v letech 1766 – 1767 pravděpodobně podle návrhu architekta A. Luraga, k němuž přiléhá bývalý klášter servitů, zrušený roku 1767. Tipy na výlet V Rabštejně nad Střelou je k vidění také zřícenina hradu. Výlet můžete podniknout k Žihelskému viklanu, na zříceninu hradu Nevděk, na zachovalý barokní zámek Manětín, na novogotický zámek Nečtiny nebo na zříceninu hradu Preitenstein. Ubytování najdete ve Žluticích.